Balıkesir’de kurulu bulunan Balıkesir Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği; 3. Genel Kurulunu 3 Mart 2024 günü yaptı. Yapılan seçimler sonucu Raşit Dokuz Birliğin yeni başkanı oldu.

Genel Kurula Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Temsilcileri, Ankara Merkez Birlik Başkanı Abdullah Koç, İl Birlik Başkanları ve Yöneticileri ile Balıkesir İli Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri katıldı.

Genel Kurulda Divan Başkanlığını İbrahim Örs yaparken; Tufan Akdeniz, Harun Akbulut ve Taner Mutlu divan kurulunda yer aldı.

Birliğin yeni Yönetim Kurulu; Başkan Raşit Dokuz, Başkan Yardımcısı Bahattin Baltaş, Sayman Üye Haydar Filiz, Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Köstenoğlu, Bahri Babadağ, Kamil Özden, Ragıp Başlı olarak oluştu.

Bugün gıda üssü Balıkesir’de işlenmiş ve ambalajlanmış en yüksek katma değerli gıda ürününün beyaz et, beyaz etin temelinin kanatlı hayvan eti üreticileri olduğunu söyleyen birlik başkanı Raşit Dokuz sözlerine şöyle devam etti: “Kanatlı hayvan eti üretiminin temelini oluşturan bizler; ülkemizde sermaye birikiminin çok zor olduğu şartlar altında büyük sermayeler ile yatırım yaptık. Her birimiz birer yatırımcı ve girişimci olduk. Bakıcı olduk, yükleyici olduk. Elektrik teknisyeni, kömür, kavuz eksperi olduk. Hiç kuşkum yok ki her birimiz işimizin tüm detaylarına hakim ve filen çalışanı olduk.

Üretim adına, ülke ekonomisine katkı adına taşın altında elini değil sürekli vücudunu bırakanı olduk. Kısaca bu ülkede üretime sevdalı ve faydalı en önemli gruplardan biri olduk. Bütün bu verdiklerimizin karşılığında ise sadece ve sadece üretimimizin karşılığını istedik.

Ben buradan huzurlarınızda Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve Bakanlığımıza yürüttüğümüz çalışmalarda verdikleri destek ve katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Kuruluşumuza bilgi birikimleri ve emekleri ile büyük katkı verdiler.

Öncelikli amacımız beyaz et sektörünün değer artışına katkı yapmak ve ülke ekonomisine katma değer oluşturmaktır. Bu çerçeveden baktığımızda doğru değerlendirmeleri yapabilmek için bazı tespitlerin doğru olarak yapılması büyük önem taşımaktadır. Yaklaşık olarak söylüyorum, bugün önemli bir bölümü salonumuzda bulunan üreticilerin kanatlı hayvan eti üretimi için Balıkesir il sınırlarında üretime yaptıkları yatırım 250 milyon doların üzerinde bir yatırım demektir. Bir başka ifade ile sadece Balıkesir’de paydaşımız ve iş ortağımız olan entegrelerin yanında üretim için cebinden 250 milyon doların üzerinde yatırım yapmış bir girişimci grup durmaktadır. Bunu ülke geneline yaydığımızda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki insanlarımızın beyaz et tüketebilmesi için üreticinin yaptığı yatırım tutarı en az entegrelerin gerçekleştirdiği yatırım tutarı kadardır. 

İnsanlık var olduğu sürece devam edecek ve en temel insani ihtiyaçlardan birinin karşılandığı bir sektörün üreticileriyiz.  Bu sektörün var oluşu ve yükselişi tüm paydaşların üzerine görev edinmeleri gereken bir konudur.”

(Ebru Erdem)