Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Gömeç’te 7’den 77’ye ‘Etnobotanik Miras Projesi’

Gömeç’te 7’den 77’ye ‘Etnobotanik Miras Projesi’
Reklam

Balıkesir Üniversitesi araştırmacıları bir yıl önce başlattıkları Gömeç ilçesinin kısa adı Etnobotanik olan ve insanların bitkilerle çok yönlü ilişkisini sistematik olarak araştıran projesinin ikinci aşamasına start verildi.
Genç kuşaklar ile yaşlı kuşakların bilgi alış-verişi sağlanması hedeflenen proje kapsamında proje başkanı Prof. Dr. Fatih Satıl ve Prof. Dr. Gülendam Tümen, Doç. Dr. Selami Selvi ve Yüksek Lisans öğrencisi Lale Mammdova bu amaçla köy okullarındaki öğrencilere bir anket çalışması başlattı. Çalışmada; öğrencilere verilen anketlerin evlerinde anne-baba ve nene-dedeleri ile birlikte yapmaları isteniyor. Bu şekilde genç kuşaklar bitki kullanımları ile ilgili Etnobotanik bilgileri öğrenmeleri sağlanacak.
Proje yürütücüsü Prof. Dr. Fatih Satıl,“Kırsal alanlardan kente göç, bitkiler konusunda geleneksel bilgi birikimine sahip kişilerin sayısı her geçen gün azalmaktadır, bunun sonucu olarak eski kuşaklarca bilinen bitkilere ait bilgiler yeni kuşaklara aktarılamamaktadır. Bu çalışma ile kuşaklar arasındaki bu etnobotanik bilgilerin aktarılmasını sağlamayı hedefliyoruz”

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ