Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

GİYSİ KUMBARASINDAN NE ÇIKTI?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Birçok kentte sokaklara yerleştirilen elbise kumbaralarının altından şirket çıkıyor. İhtiyaç sahiplerine yardım amacıyla belediyeye bağışladığımız giysiler, belediyeler ile sözleşme yapan firmalar tarafından kilosu 1-1.5 dolardan yurt dışına satılıyormuş.

Bu kumbaralara kullanılmayan ya da kullanılmış elbise ve ayakkabılar atılıyor. Baktığınızda giysi kumbaraları belediyelere ait hissi uyandırıyor. Bunun nedeni ise üzerlerinde belediye logoları bulunuyor olması. Siz elbise ya da ayakkabınızı belediyeye bağışladığınızı; belediyenin de bu elbiseleri geri dönüşüm ve sosyal yardımlaşma tesisinde ayrıştırarak ihtiyacı olanlara verdiğinizi düşünüyorsunuz, maalesef öyle değil. Belediyenin firmayla yaptığı anlaşma gereği ilçelerin belirli noktalarına ve merkezi yerlere elbise kumbaraları konuyor. Bu elbiselerin ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağına dair tanıtım yapılıyor ve bir algı oluşturuluyor. Kumbaraların incelenmesi, takibi, kıyafetlerin toplanması, sevkiyatı gibi tüm işlemler belediyenin değil özel firmanın denetiminde ilerliyor.

XZ BELEDİYESİ

(XZ) Belediyesinin giysi kumbarasını gören bizler gardıroplarımızın bir köşesinde kalmış, hiç kullanılmamış ya da artık kullanılmayan giysi, ayakkabı gibi tekstil ürünlerimizi bu kumbaralara atıyoruz. Bu kumbaraların tahminen 150 kg. giysi aldığı söyleniyor.

FİRMA NE YAPIYOR?

Asıl ilginç kısım bundan sonra başlıyor. Firma ile belediyeler arasında yapılan sözleşmeler sonrası toplanan giysilerin bir kısmı belediyeye teslim ediliyor. Ancak çoğu sağlam olan ürünlerin yüzde 80’ni geri dönüşüm adı altında satılıyor. Siz ihtiyaç sahiplerine yardım yaptığınızı zannederken birileri sizin giysilerinizi, ayakkabılarınızı satıyor ve bundan da ciddi ticari karlar elde ediyorlar. Afrika’daki ülkelere ve bazı Arap ülkelerine kullanılmış giysilerin satıldığı pazarlara sevk edildiği de iddialar arasında yer alıyor.

Son yıllarda ülkemizde yurt dışı finansman kaynaklı olarak ikinci el giysi ve ayakkabı toplama alanında faaliyet gösteren ve belediyeler ile iş birliği içinde çalışan firmalar önemli bir sektör oluştur durumda. Henüz bu sektörün pek bilinmeyişi veya yeterince önemsenmemesi sonucu, toplanan giysi ve ayakkabılar sonucu oluşan tüm gelir yurtdışına gidiyor. Yabancı firmalar, kurulmuş olan şirketleri milli göstermek için Türk olan kişiler üzerine firma açıyor ve sistem bu şekilde yürüyüp gidiyor.

/////

YOL ÜSTÜ FİYATLARI

“Balıkesir”

Balıkesir de lokantalar kapalı olunca, canı sıkılan vatandaşlar yol üstünde açık olan restoran ve lokantalara  gitmeye başladı. Ben de geçen günlerde yol üstünde bulunan bir yere uğradım. Arkadaşlar kahvaltı yaptılar. Ben pandemiden dolayı dışarıda hiçbir şey yiyip, içmiyorum.

Pandemi den beri dışarıda yemek yemediğim için fiyatları görünce hayat gerçekten pahalanmış diye düşündüm. Köfte 1 kg. 105 TL. Et çeşitleri 125 TL. Et porsiyon 38 TL. Köfte porsiyon 21 TL.

Sonra yinede halimize şükredelim dedim. Bunlara pahalı olsa ulaşabiliyoruz ya, önemli olan bu değilmi?…

/////

AVRUPA

“Avrupa’yı Örnek Almak”

Aslında olay Avrupayı örnek almak değil, orada bulunan mevcut medeniyetin, teknolojinin örnek alınmasıdır.

Gelişmişlik düzeyi yüksek olan Avrupa ülkelerindeki gelişmişlik açısından standart olan şeylerin örnek alınması ve ülkemizde bunların uygulanması normaldir. Aslında batılı, Avrupalı dediğimiz kişiler yıllar önce bizim topraklarımızı işgal etmişti. Bunu da unutmamak gerekir. Batı yani Avrupa zaman içinde ilerledi, gelişti. Örnek alınacak bir hale geldi. Buna bağlı olarak bizim ülkemizde de örnek alınmaya başladı. Ülkemizde de bir işyeri ile ilgili bir tanıtım yapılırken şöyle bir başlık atılıyor: “Avrupa Standartlarında”

Benimde aklıma şöyle bir soru takıldı. Acaba, Avrupa bir işyeri tanıtımı yaparken ne zaman “Asya standartlarında” diyecek? Bu daha uzun yıllar olacak bir şey değil. Onun için çok çalışmamız ve Avrupa’yı geçmek için elimizden geleni ardımıza koymamamız gerekir.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
AV. BELGİN UYGUR - 15 Nisan 2021
KISA – KISA- KISA - 14 Nisan 2021
EGE TV - 13 Nisan 2021
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
KİMSESİZ ÇOCUKLAR - 3 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete