Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

GENİŞ BİR SKALADA FARKLI BEKLENTİLER

Özcan Özakbaş

Özcan Özakbaş

(Facebook sayfasından Corona virüsüne karşı aldığı önlemlere uymadığı gözlenen pek çok esnaf ‘Evde kal da, nasıl kalalım! Evde kalırsak, aç kalırız. O zaman virüsten değil, açlıktan ölürüz!’ diyerek yakınmalarını dile getirdiler.)
Bir esnaf, sosyal medyadan paylaştığı videosunda şunları söyledi: “Ben evde kalamıyorum. Dükkanımı açmak zorunda kaldım. Hükümetin açıklamış olduğu destek paketi var. Halk Bankası’nın esnafa 25 bin TL koşulsuz kredi vereceğini, 25 bin TL de ticari kart vereceğini bangır bangır bağırdılar. Öyle bir şey var mı, yok mu bankaya bir gidin hele. Halk Bankası’nın istediği evrakları bir okusanız. Türkiye’de şu anda öyle bir esnafın olma şansı yok zaten. Belki 18 sene önce vardı ama şu an yok. Allah aşkına; tacizciler, tecavüzcüler düşünüldüğü kadar millet de düşünülsün. Ya ben her gün dua ediyorum. Esnafın, vatandaşın halini görün.”
*
O esnaftan sonra da bir şoförün şu feryadı yayıldı sosyal medyada: “Evde kal Türkiye. Nasıl kalalım baba. Emekli, memur, zengin değilim. İşçiyim. TIR şoförüyüm. Çalışmasam ekmek yok. Elektriğimi, suyumu, kiramı ödeyemem. Bunları ödememek ölmekten beter zaten. Evde kalarak açlıktan ölmüşüz ya da virüsten. Ama beni bu virüs öldürmez, aç kalmak öldürür.”
*
Daha böyle pek çok var ülke genelinde. Balıkesir’de de yaşanıyor bu ve buna benzer hadiseler. Birini paylaşayım:
Geçtiğimiz gün evin önündeki araca indim. Unuttuğum bir şeyi alacağım. Bi de baktım, hemen her gün gördüğüm bir toplayıcı. Yine üç köpeğiyle birlikte atıklardan birşeyler seçiyor. Koronavirüs mesafesini koruyarak karşıdan karşıya selamlaştık.
“Nasıl gidiyor?” diye seslendim.
“Ne yapayım abi?. Toplamasam olmuyor!..”
Belli ki bu işi yapmak zorunda. Başka geliri yokmuş. SSK’sını sordum, o da yokmuş!
Mecburen bulaşıcı hastalığa dikkat çektim. Cevap netti:
“Abi, devlet bana maaş bağlasın, o zaman evden çıkmayayım.”
Vedalaştık, gitti.. Köpekleri de peşinde.
Aklıma Yüce Allah’ın sevgili kulu Peygamberimiz Hz. Muhammed’in şu sözü geldi:
“Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir.”

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ