Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

FUTBOL VE SİYASET

admin

admin

Koca bir futbol sezonu daha geride kaldı.
Şampiyonları kutluyoruz. Küme düşenler de üzülmesinler. Çok çalışsınlar gelecek yıl tekrar ayrıldıkları lig’lere tekrar çıksınlar.
Futbol futboldur, Siyaset siyaset. Ancak dünyada bizim gibi  futbol ile siyasetin iç içe olduğu başka bir ülke yoktur, bulmazsınız.
Peki sakıncası nedir?
Ülkemizde futbol ne yazık ki sadece kitlelerin deşarj olduğu yerler değil, ülke siyasetine yön veren yerler olarak görülür.
Her konuda olduğu gibi her türk uzaman siyasetçi olduğu kadar uzman futbol analistidir.
Hafta sonları spor kanalları adeta dövüş gösteri sanatları merkezidir… Yorumcular yorumcu değil adeta matodor gibidir.
Özellikle üç büyük takım taraftarları aynı zamanda siyasilerin en çok göz diktiği kesimlerdir. Düşünsenize ortalama bir büyük takımın taraftarı 20 milyon civarıdır. Siyasi parti hiç bir şey yapmasa ve sadece bir takıma yönelse ve onu kulüp yönetim ve taraftar olarak ele geçirse al sana 20 milyon oy. Üstelik hepsi aktif oy kullanabilecek potansiyeldedir.
İşte tam bu noktada ülkemizde en büyük terör örgütü olan ve 15 Temmuz öncesine kadar adeta ülkeyi esir almayı hedef olarak gören fetö özellikle büyük kulüp olmasının yanında, kendini Cumhuriyet olarak ilan eden FENERBAHÇE spor kulübü, bu terör örgütü tarafından tam hedef seçilmiş ve bütün tuzaklar, kumpaslar bu takım üzerine kurulmuştur. Ancak unuttukları bir şey vardır ki oda FB taraftarları Cumhuriyete ve özellikle Atatürk’ün ilke ve inkılaplarına yürekten bağlılığıdır.
Başta kulüp başkanı, yönetimi ve taraftarları çok sağlam bir duruş sergileyerek hain örgütün girişimlerini boşa çıkarmıştır.
Gelelim olayın siyaset boyutuna. Ne yazık ki bir siyasetçilerimiz her alanda olduğu gibi futbol alanına da burnunu sokmuş, kulüplerin içini karıştırmaktan adeta zevk alır olmuşlardır.
Futbol ile siyaset bu kadar iç içe olunca ister istemez stadyumlar resmen siyasi arenaya dönmüşlerdir. Seyirci maç izlemeyi bırakıp, siyasi slogan söylemeyi marifet sanarak takım yerine parti desteklemeye dönmektedirler.
Millet olarak bir türlü neyi nerede yapacağımıza karar veremiyoruz.
Zaman zaman duyarız. Falanca takıma hükümet şu kadar yardım yaptı diye. Gerçi bunlar anında yalanlanıyor ama herkes biliyorki o takıma o  yardım örtülü ödenekten mutlaka gitmiştir. Ancak adı üstünde ” örtülü ”. Tabi böyle olunca futbol da bütün dengeler bozuluyor. İster istemez taraftarlar arasında kin ve nefret tohumu ekilmiş oluyor o takım aleyhine. Bunun sonucudatrübünlere nefret söylemi olarak yansımaktadır.
Son söz… Futbol ile siyaseti bu denli iç içe sokarsanız, gün gelir o trübünlere giremez, girseniz bile bir ton küfür işitirsiniz.
Ayrıştırıcı değil, birleştirici olamalıyız. 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ