Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

FATURALAR EL YAKIYOR

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Elektrik faturalarında olmaması gereken şeyler var.

Elektrik dağıtımını alan şirketler satış bedelini koyuyorlar mı?

“Ben elektriğin KW şu fiyattan satıyorum” diye belirliyor mu?

Belirliyor!

Dağıtım bedelindeki amaç nedir?

TRT payı, saat okuma bedeli, kaçak elektrik ödemesi. İktidar elektriğe zam yapıyor. Bunlarda otomatik olarak yansıyor. Dağıtım şirketi çalıştırdığı elemanların parasını elektrik abonelerinde alıyor. Aldığı yetmiyormuş gibi saat okuyanların üzerinden para kazanıyor. Elektrik açıp kapama 22 lira. Saat okuma bedeli 26 lira olmuş.

Elektrik faturası gelmeden açıp kapama ihbarı geldiğini biliyorum. Çünkü seneler önce başıma geldi. Elektriğim kesik değildi. Ve o ayki faturam gelmemişti. Elektrik açıp kapama ihbarı geldi. Elektrik kurumuna gittim. Bir önceki faturamı götürdüm. “Yanlışlık olmuş” dediler. Günde 10 elektrik açıp kapama işlemi olsa 220 lira olur. Ayda 20 adet açıp kapama olsa 440 lira eder. Saat okuma işlemine gelelim. Saat okuma bedeli 26 lira olduğunu söylüyorlar. Bırakın 26 lirayı, 10 lira dahi olsa binlerce aboneden alınan saat ödeme parası, düşünün bi kere. Çalıştırdığı işçilerin parasını saat okumadan çıkardıkları gibi, bir de onların üzerinden para kazanıyorlardır.

Batıdaki illerde kaçak elektrik kullanımı % 10 geçmez. Ben bir ara bunu inceledim, burada yazdım. Ankara’dan doğuya doğru gittikçe kaçak elektrik kullanımı artıyor. Güney-Doğu Anadolu ve doğu Anadolu bölgelerinde %70-80’ne çıkan iller vardı.  Bizler bu kaçak elektrik kullananların parasını da ödüyoruz. Her il kendi ilindeki kaçak elektriği ödese faturalar bu kadar kabarmaz. Eskiden bu durumu tüketiciler derneğine götürüp, bu paranın alınmaması gerekir kararı alıp geçmişte ödediklerini de alanlar oldu. Fakat Berat Albayrak enerji bakanı oldu. İlk iş olarak bu kaçak elektrik paralarının alınmasını kanunlaştırdı. Bir de bir madde koydurdu. Hiç kimse itiraz edemeyecek şeklinde bu maddeyi koydurdu. Tayyip Erdoğan bir seçimde doğuda halka hitap ederken şöyle dedi: “Buralarda kaçak elektrik kullanımı arttı, kaçak elektrik kullanmak haramdır.”

Madem kaçak elektrik kullanmak haram d,a neden kaçak elektrik kullanımı kanunlaştırıldı?

Bizler neden haram elektrik kullananlara ortak ediliyoruz? Saat açıp kapama ücreti düşürülse. Saat okuma bedeli cüzi bir rakama düşürülse, “kaçak elektrik parasın illaki alacağız” deniyorsa. Her il kendi ilindeki kaçak elektrik parasını ödese.

Bir de elektrik faturalarında TRT payı var. Diğer kanlara böyle bir destek var mı? Onlar nasıl ayakta kalabiliyorsa TRT’de öyle yapsın. TRT payı az gibi gözüküyor. Amma ülke çapında önemli bir pay gidiyor TRT ye. İşte bunlar vatandaşın aleyhine olan şeyler. İktidarların görevi vatandaşın lehine olacak şeyleri yapmaktır.

Bir de KDV var. Bakım parası da var. Her ay neyin bakımı yapılıyor? Bakım yapmak elektriği vatandaşa satanlara ait olması gerekir. Fabrikalar kullandığı cihazların bakımını birilerine ödetiyor mu?

Doğalgazdan % 18 KDV alınıyor. Bu KDV de düşürülsün. Su faturalarında da iki çeşit KDV alınıyor. Bir % 18 var, bir de % 8. Bu farklılık nedendir. Kullanılan sudan KDV alındığı gibi birde atık sudan ikinci bir KDV alınıyor. Kullanılan su ne kadar ise bunun yarısı kadarda atık su parası alınıyor. Her ay su kulan kullanma 1.50 TL bakım parası alınıyor. Şirketler ve belediyeler hiç masrafsız olarak tüketicilere ürün satmış oluyorlar. Bunlar vatandaşın temel kullanım maddeleridir. Bunların yanında akaryakıt da var haliyle. İktidarın bunlara zam yaptığı yetmiyormuş gibi birde şirketler kendileri zam yapıyor.

Toparlayacak olursak…

Vatandaşın elini yakan faturaların ateşini düşürmek iktidarın elindedir. Bu temel kullanım maddelerindeki KDV düşürülmelidir. Şirketlerin koyduğu ödemeler kaldırılmalıdır. Saat okuma, bakım gibi şeyler. Faturadan başka kurumlar için para alınmamalıdır. Başkasının kaçak olarak kullandığı şeyin parası vatandaştan alınmamalıdır. O zaman vatandaş sesini çıkarmada gider efendi gibi faturasını öder. Sosyal medyada en çok şikâyet edilen fatura elektrik faturasıdır. Vatandaşı bunlar bir parça olsun rahatlatacaktır. Saygılarımla.

Türkiye laiktir laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY AMERİKA - 30 Nisan 2021
REFERANDUM YAPILDI - 26 Nisan 2021
PATATES SOĞAN - 24 Nisan 2021
SALGIN ÖNLENEMİYOR - 23 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete