Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ESNAFIN DURUMU

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Korona esnafın işini gerçekten bozdu. İnsanlar alışveriş olayını kısıtladı. Sadece gıda sektöründe işler durmadı. Karşıdan bakıldığında, işleri en iyi olanlar ise Yeni Çarşı’yı sarmış durumda olan çay ocakları. Esnaf dükkanını açsa bile eskisi kadar iş yapmıyor. Siftah etmeden işyerini kapatanlar var. Vatandaş da temkinli para harcamak istemiyor. Müşteri gelmeyince de esnaf ödemelerini gerçekleştiremiyor.

Özellikle okul kantinlerini çalıştıranlar ne yapacaklarını bilemez durumda. Balıkesir Üniversitesi gibi kurumlar kantinci esnafını gözetti ve kira bedeli almadılar. Her kurumun buna benzer kolaylıklar sağlaması gerekiyor.

Kira, sigorta,vergi gibi giderlerini zamanında ödeyemeyen esnafa biraz daha destek ve faizsiz kredi verilmeli , en az 2 yıl geri ödemesiz olmalı. Ayrıca; alınan ve ödenmeyen kredilerin yeniden yapılandırılması da gerekiyor. Bu pandemi süreci uzun süreceğe benziyor. İlerisi için iyi bir düzenleme, hesaplama gerekiyor.

Esnafa kira yardımı da yapılmalı ve çıkarılmayan işçilerin sigortaları devlet tarafından ödenmelidir. En azından bir kısmı bile ödense esnafa katkısı olur. Bunun yanı sıra aldığı krediyi ödeyemeyip bankadan tekrar kredi alamayacak esnaf grubu oluştu. Bu banka kredi notlarının yeniden değerlendirilmesi gerekiyor.

Devlet tedbirlerini arttırarak esnafın rahat nefes almasını sağlanmalıdır.

/////

UÇAK ve YOLCULUK

Uçak koltukları eskiye göre oldukça gelişti. İlk koltuklar hasırdandı. Ama hostesler bugün de çok şikayet dinlerler. Yerinin değiştirilmesini isteyen yolcular vardır. Peki! uçaktaki bazı koltuklar diğerlerinden daha mı rahattır?

Ticari uçaklardaki her ayrıntı düşünülerek belirlenmiştir. Örneğin koltukların rengi için mavi tonların seçilmesi bu rengin genel olarak sakinleştirici etkisinden dolayıdır.

HANGİ KOLTUK SEÇİLMELİ?

Çıkış olarak belirlenen kapıların önündeki koltuklar ile en arkadaki koltuklar geriye doğru yatmaz. Çıkışın arkasındaki koltuklarda ise pencereler olmasını istediğiniz yerde değildir.

Mutfak bölümüne yakın koltuklar sessiz bir yolculuk için ideal değildir. Arka koltuklardan bilet almak daha mantıklıdır. Çoğu havayolu şirketi arka koltuk yolcularını öncelikli olarak uçağa alır ve buralarda bagaj çantası için her zaman yer bulunur.

Uçaklar da kaza sırasında hayatta kalmak veya yaralanmaktan korunmak için iyi ya da kötü koltuk diye bir şey yoktur.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ESNAFIN DURUMU - 17 Eylül 2020
MANZUM ATASÖZLERİ - 15 Eylül 2020
SAHAF TURGUT - 7 Eylül 2020
Boşandım - 5 Eylül 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ