Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ESKİ ŞEHİR SİNEMASI’NIN İSİM BABASI MERHUM GAZETECİ CAHİD ALBAYRAK

ESKİ ŞEHİR SİNEMASI’NIN İSİM BABASI  MERHUM GAZETECİ CAHİD ALBAYRAK
Reklam

Yıl 1977… Eski Balıkesir ATEŞ Gazetesi sahibi  ve Balıkesir Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Cahid Albayrak, kadim dostu Balıkesir’li hemşehrimiz tiyatro ve sinema sanatçımız Salih Tozan’a bir vefa borcu olarak Anafartalar Caddesi PTT Binası karşısında yıkılan ŞEHİR SİNEMASI adının  SALİH TOZAN SİNEMASI olarak değiştirilmesi için BALIKESİR’Lİ gazeteciler ile birlikte bir kampanya başlattı.

O zaman bu kampanya başlatanların içinde Demokrat Gazetesi sahibi Özcan Özakbaş’ın babası Hizmet Gazetesi sahibi Fikri Özakbaş, Hizmet Gazetesi muhabirleri Burhan Ayalp, Yeniasır Gazetesi muhabiri Ahmet Güleç, Tükdili Gazetesi sahibi Cevdet Demiray, Balıkesir Postası sahibi Münir Yenal vardı.

Sonrasında Salih Tozan (Şehir) Sineması yıkıldı ve yerine işhanı yapıldı. Bunun üzerine; (TTM) Toplu Taşıma Merkezi yanında bulunan eski elektrik santralinin tadilat yapılarak kültür merkezine dönüştürüleceği söz konusu olduğunda adının SALİH TOZAN KÜLTÜR MERKEZİ olmasında da gayretleri oldu. Salih Tozan Kültür Merkezi’nin girişinde asılı olan Salih Tozan’ın büyük boy portre fotoğrafınıda Salih Tozan Kültür Merkezi’ne hediye etmiştir. Salip Tozan’ın siyah-beyaz bir resmi de Demokrat Gazetesi’nde Özcan beyin yazıhanesinde asılıdır.

Ben her zaman söylemişimdir. Sanatta, bilimde, siyasette ve iş adamı olarak Balıkesir’e katkı sağlamış kişilerin cadde, sokak, meydan, park gibi yerlerde, yaşarken adını verip onore etmeliyiz. Öldükten sonra bir vefa göstermişiz neye yarar!?.. Örneğin; Balıkesir’de doğmamasına rağmen Balıkesir Lisesi’nde okuduğu için kendini BALIKESİR’Lİ sayan ressam Prof. Devrim ERBİL adına bir müze açtık. Ve adına DEVRİM ERBİL MÜZESİ adını verdik.

Kesirven Mahallesi’nde doğan, Meksika Olimpiyatları’nda derece alarak Türkiye’nin adını Dünya’ya duyuran maratonu İsmail Akçay adını Plevne Mahallesi’ndeki bir parka verip, parka da heykelini diktik. Milli sporcumuz İsmail Akçay bu durumdan ziyadesiyle çok memnun olmuştur. Sanırım Salih Tozan da; yattığı yerde, kendisine bir vefa örneği gösterildiği için huzur içinde yatıyordur. KEŞKE ; Salih Tozan’a da sağlığında, İsmail Akçay’a gösterdiğimiz inceliği gösterebilseydik.. . DAHA MUTLU OLMAZ MIYDI!?

İnşallah bundan böyle değerlerimize sahip çıkar, sağlıklarında gereken değeri gösteririz…

HABER : A. HİKMET VARLIK

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ