Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ERHAN ALAN “Maket Yapımı”

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Erhan Alan, sanatçı kişiliği ile de tanınır. Şu sıralarda ise, Anafartalar caddesindeki işyerinde, maket çalışması yapıyor. Hobi olarak, büyük cisimlerin küçüğünü yapmak ince bir işçilik, dikkat ve özen ister. Erhan Alan’da, ben gittiğimde işyerinde pür dikkat yaptığı işe odaklanmıştı. Bu iş gerçekten beceri istiyor. Bana, dönerek yaptığı bu aktivitenin hem eğlendirici hem de dinlendirici bir yanı olduğu söyledi.
Maket yapmak, çok emek ve sabır isteyen ve aynı derecede çok zevkli bir hobi. Bence, herkesin yapabileceği bir şey değil.Yapımı ise göründüğü kadar kolay değil ve emek istiyor.
Erhan Alan, ev maketi yaparken en ince ayrıntısına kadar uğraşıyor ve başarıyor. Bu işle uğraşırken huzur bulduğu kesin. Sabır isteyen bu iş, böylesine yetenekli ellerde daha da bir güzel oluyor.
Kolay gelsin Erhan Alan. Başarılar.

/////

Doğum günü şarkısını
kim bestelemiştir?

Bize ne? Demeyin ummadığınız bir anda telif hakkı ödemek zorunda kalabilirsiniz! “Mutlu yıllar sana, iyi ki doğdun, iyi doğdun Ahmeeet!” diye öyle hep bir ağızdan söylemenin bir bedeli var. Eğer ticari bir amaçla bu şarkı kullanılıyorsa telif hakkı ödenmek zorunda. Kime mi? Warner / Chappel Müzik şirketine! Peki bu zalım şirket bu şarkının telif hakkından ne kazanıyor? Yılda bir milyon dolar! Peki bu hem zengin hem zalım şirket nasıl telifini almış o meşhur şarkının? Hikayemiz 1893’te ABD Kentucky’de başlıyor, evet hani şu tavuğu meşhur olan memleket. Bir öğretmen olan Mildred Hill ve kız kardeşleri, öğrencilerinin söylemeleri için bir şarkı bestelerler. Şarkı “Good morning to all” sözleriyle bestelenir. Yani bir günaydın şarkısıdır aslında. Çok beğenilen şarkının hemen telif haklarını alan Hill kardeşler akıllıca bir hamle yapmış olsalar da, Robert Coleman adında bir başka müzisyen şarkının bestesinin üstüne “Happy birthday to you” şeklinde doğumgünü konulu sözler yazar. Olur mu sana aynı bestede iki farklı şarkı, olur! Peki Hill kardeşlerin bu durumdan haberi var mıdır? Yoktur, ne zamana kadar? Ta ki şarkı bir Broadway konserinde ticari amaçlı kullanılana kadar! Broadway “Happy birthday to you!” diye inlerken, Hill kardeşler çıkar ortaya ve şarkının kendilerine ait olduğunu ispatlarlar. Telif hakları büyük sorun olan şarkı yıllarca hiç bir yerde söylenemez olur. Hill kardeşler şarkının haklarını Warner / Chappel Müzik adlı bir şirketin üstüne de geçirince ziyadesi olur. Bu sebeple ticari getirisi olacak bütün iş ve organizasyonların bu şarkıyı kullanırken dikkat etmeleri gerekir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY RABBİM !!!! - 30 Mayıs 2020
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ