Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ERASMUS’TA 10 TÜRK ÖĞRENCİ

ERASMUS’TA  10 TÜRK ÖĞRENCİ

Hüma Hatun Anadolu Lisesi’nin yiyecek-içecek sektörü çerçevesinde seçilen 10 öğrencisi, proje uygulamasındaki stajlarını başarıyla gerçekleştirdiler

Proje faaliyetleri konusunda DEMOKRAT’a bilgi veren Balıkesir Hüma Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yetkilileri, T.C. Dışişleri Bakanlığı – Avrupa Birliği Başkanlığı – Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen, Erasmus+ Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği türündeki “İstihdam Odaklı Beceriler İçin Gençlerimize AB Kapısı Açıyoruz” İsimli Avrupa Birliği projesini gerçekleştirdiğini bildirdiler.

Proje kapsamında; Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı’ndan seçilen okulun 10 öğrencisi, Avusturya-Viyana daki A.E.G.K. Cafe Afro GmbH işletmesinde gördükleri staj faaliyetlerinde kaliteli uygulama çalışmaları gerçekleştirdiler.

Konuya ilişkin gazetemiz ile paylaşılan bilgiler şöyle:

PROJE ÖZETİ:

Okulumuzda oluşturduğumuz proje yazım komisyonu tarafından hazırlanan projemiz ile Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanındaki 10 öğrencimiz çikolatanın pastacılık ürünlerinde kullanımına yönelik modelleme uygulamaları konusunda teoride öğrenilen bilgilerin Avusturya’da pratiğe dönüştürecek becerileri kazandılar.

Projemiz ile okulumuz ve paydaşlarımız arasında ulus ve ulus ötesi işbirliği sağlanarak kurumsal kapasite ve kalite gelişimine katkıda bulunulacaktır. Bu staj faaliyetleri ile sosyal beceriler ve kişiler arası iletişim kurma becerileri geliştirilerek iyi uygulama örnekleri katılımcılarımıza kazandırılacak ve öğrenilen bilgiler diğer öğrencilere transfer edilecektir.

PROJE HEDEFLERİ

“Katılımcı öğrencilerimizin mesleki gelişim seviyelerini artırarak uzmanlaşma sağlamaları ve iş gücü piyasasının aradığı niteliklere sahip birer mesleki eğitim mezunları olarak istihdam olanaklarını artırmaları, yabancı dil becerilerini ve sosyal uyum becerilerini artırmaları, farklı kültürlere karşı hoşgörü geliştirmeleri, mesleki motivasyonlarını artırmaları, dil çeşitliliğinin ve kültürler arası etkileşimin önemini kavramaları, hayat boyu öğrenme anlayışını benimsemeleri ve proje kapsamında aldıkları sertifikalarla tüm kazanımlarını görünür hale getirerek istihdam olanaklarını artırmaları hedeflenmiştir.

PROJEDEN BEKLENEN SONUÇ VE ETKİLER

Öngörülen sonuç ve etkileri; okulumuz ile Avrupa standartlarında ve kalitesinde hizmet veren işletmeler arasında sürdürülebilir yenilikçilik birliği kurulması, okulumuzun kurumsal kapasitelerinin ve yönetim becerilerinin geliştirilmesi, kalitede iyileşmelerin, uluslararasılaşmanın  ve modernizasyonun sağlanması, okulumuzun personel yetkinliklerinin artırılması, kurum ve kuruluşların AB projelerine karşı farkındalıklarının artırılması olmuştur.

UZUN VADEDE BEKLENEN FAYDALAR

Yiyecek İçecek Hizmetleri sektöründe aranan vasıflı personel ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlanması, yeni ortaklıkların kurulması, okul-sektör işbirliğinin geliştirilmesi, okulumuzun mesleki eğitim kalitesi ve kurumsal yapısı gelişmiş bir mesleki eğitim kurumu haline gelerek daha nitelikli öğrenciler yetiştirilmesidir.

PROJE ÇIKTILARI:

Öğrencilerimizin başarı oranlarında yükselmeye yol açması ve ayrıca öğrencilerimizin okulumuza bağlılıklarını artırması beklenmektedir. Katılımcılarımızdan staj faaliyetlerine ilişkin geliştirdikleri AB kurum ve çalışma kültürünü tanıma, çok kültürlülüğe yönelik farkındalık sahibi olma, çalışma motivasyonlarında artış gibi konulardaki farkındalık becerileri diğer öğrencilere de aktarabilmesi adına önemli bir çıktı olacaktır.

KÜLTÜREL GEZİLER

Staj süresince hafta sonları kültürel geziler kapsamında öğrencilerimizi Çek Cumhuriyetinin Başkenti Prag’a, Macaristan Başkenti Budapeşteye, Slovakya’nın başkenti  Bratislavaya günübirlik gezilere götürdük.”

HAREKETLİLİK VE AKIŞLAR

AKIŞ ÜLKE TARİH KATILIMCI AÇIKLAMA
1 Avusturya

Viyana

09-22 Şubat 2020 NEJDET YAZICI

OLCAY ARIKAN

HAZAL AYTAR

HAYRUNNİSA SAYAK

EBRAR ADIGÜZEL

ALEYNA ERCAN

GAMZE ÜSTÜN

REFAKATÇİ- ÖĞRETMEN

REFAKATÇİ- ÖĞRETMEN

KATILIMCI – ÖĞRENCİ KATILIMCI – ÖĞRENCİ

KATILIMCI – ÖĞRENCİ

KATILIMCI – ÖĞRENCİ

KATILIMCI – ÖĞRENCİ

2 Avusturya

Viyana

02-15 Mart 2020 KAMİLE SERİN

ÖZGE ŞAHİN

EYLÜL ORHAN

FATMANUR ÇAKIR

ÇAĞLA ÇAKIR

İLAYDA SERPEN

REFAKATÇİ- ÖĞRETMEN

KATILIMCI – ÖĞRENCİ KATILIMCI – ÖĞRENCİ

KATILIMCI – ÖĞRENCİ

KATILIMCI – ÖĞRENCİ

KATILIMCI – ÖĞRENCİ

 

 

 

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete