Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ENGELLİLERİN EN ÖNEMLİ SORUNLARI

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

“Engelli Olmak Zor mu?”

Evet, engelli olmak zor.Evinin kapısından çıkar çıkmaz özellikle tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylerin en çok sorun yaşadığı yer kaldırımlar oluyor. Dar yapılmış kaldırımlar, üzerinde tabela olanlar, pano konulan kaldırımlar, elektrik direği dikilen kaldırımlar veya kazılmış ve yeniden yapılmamış olan bozuk kaldırımlar tekerlekli sandalye kullanan tüm engellilerin korkulu rüyası.

Kaldırımların en büyük sorunlarından birisi de rampasız iniş çıkışların olması. Ne yazık ki engelli bireyler buralara geldiğinde yardım edecek birisini bulması gerekiyor. Bir insanı tanımadığı kişilerden yardım istemek zorunda bırakılmasının psikolojisi gerçekten çok rahatsız edici. Kimi kaldırım rampaları da kullanılamayacak kadar dik yapılmış. Bu durumda engelli bireyler yardım beklemek durumunda kalıyor. Dışarıya çıkar çıkmaz pek çok erişilebilirlik sorunu yaşayan tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylerin en çok sıkıntılarından birisi de pek çok basamağı ya da merdiveni bulunan mekanlar. Kimi zaman insanlar “biz kaldıralım”, “biz çıkaralım” teklifleri ile erişilebilirlik imkanı sunmaya çalışsalar da, bu durum engelliler için büyük can sıkıntısına neden olabiliyor.

 Erişilebilir mekanların en önemlisi ise hiç şüphesiz ki tuvaletler. Tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylerin sıkça karşılaştığı bu durumda engelli bireylerin en temel ihtiyaçları görmezden gelinmiş oluyor. Birde çevrenin bakış açısı var. Buna örnek vereyim. Daha dün yaşadığım bir olay. – “Yanında çocuğuyla giden bir kadın yanlarından geçen engelli bir çocuğu göstererek bak yaramazlık yaparsan sen de bu çocuk gibi olursun”. Dedi. Ben dona kaldım. Böyle bir durum da engelli çocuk nasıl moralle yaşamına devam edecek ki?

Ülkemizde engellilere verilen önem artsada, engelli yerlerine park edenler, engelli asansörlerine kullanan engelsizler henüz bitmedi.  Bu tip davranışlarda bulunan kesinlikle uyarılmalı ve gerekirse de cezai işlem uygulanmalıdır. Yurt dışında binlerce araçlık otoparka girdiğinizde boş yer var diye sevinip gittiğinizde oranın engellilere ayrılmış olduğunu görürsünüz. Kısacası kimse oraya park etmez, aklından bile geçirmez. Bizde o günlere yaklaştık. Umarım çok kısa zamanda engelli bireylere değer vermeyi tamamen öğrenmiş oluruz.

/////

SOKAKTA YAŞAMAK

“Evsizler gerçekten evsiz mi?”

Yaz kış, sokaklar da hayatta kalma mücadelesi veren bu insanların durumları gerçekten zor. Şu günler de soğuklar bitmek üzere ve evsizler en azından üşümeyecek. Peki! Bu evsizler gerçekten evsiz mi? Değil. Çoğunun evi var. Benim konuştuğum evsizlerin neredeyse tamamının evi var. Bir şekilde evlerinden ayrılmışlar ve bu hayatı seçmişler. Hiçbir gelirleri yok. Balıkesir de evsiz sayısı 4-5 kişi civarında. İstanbul da ise 450 civarında olduğu söyleniyor.  Bursa da merak edip sormuştum. Belediye Başkanı 35 evsiz tespitimiz var demişti.

Burada önemli olan bir durum var. Evsiz hayvanlar için kampanyalar düzenleyenlerin, evsiz insanlar için de bir kampanya gerçekleştirmelerini bekliyorum. Bu insanların sürekli kalabilecekleri bir yer olması gerekiyor. Kalmak istemeseler  bile ara sıra gider kalır, sonra yine gelir. Kafasına göre takılır. Sokakta kalmak onlar için artık bir yaşam tarzı olsa da yine istedikleri zaman gidecekleri ve kalacakları, karınlarını doyuracakları bir yer olmalı.

Bu aslında şehirlerin içinde kanayan bir yara. Nasıl biter? Bilmiyorum. Bitceğini de sanmıyorum. Allah hepsine kolaylık versin.

/////

BİR İLÇEDE GİYSİ KUMBARALARI NEDEN KALKTI?

İkinci el kıyafet, tekstil ve ayakkabı gibi giyim eşyalarının geri kazanımı için bir ilçe belediyesi “100” noktaya giysi kumbaralar koymuştu. Kumbaralara bırakılan eşyalar haftanın iki günü özel araçla toplanıyor, kullanılabilir olan giysi ve ayakkabılar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyordu. Ancak belediyenin yüklenici firma ile olan sözleşmenin sona ermesi nedeniyle kumbaralar kaldırıldı. Belediye de bu duruma hemen çözüm üretti ve bağışların artık doğrudan “Açık Gardırop” birimleri tarafından kabul edileceğini belirtti.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DR.FEYYAZ ÇİFTÇİ - 21 Nisan 2021
BU SENE YAZ GELMEDİ - 20 Nisan 2021
ÖNCEKİ HAYATINDA … - 19 Nisan 2021
TURGUT ÖZAL - 17 Nisan 2021
AV. BELGİN UYGUR - 15 Nisan 2021
KISA – KISA- KISA - 14 Nisan 2021
EGE TV - 13 Nisan 2021
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete