Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

EMEKLİYE YAPILAN ZAM ORANLARI GERÇEK Mİ?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Emekliye basında yer alan haberlere yüzde 11 zam yapılacaktı. Aslında bu haberler doğru değilmiş. Emekli olanlar maaşlarını 1 Ocak 2019 da zamlı aldılar ve yapılan zam oranı sadece yüzde 3.
Burada algı yanılması yaratmak çok iyi de maaşı alınca hayal kırıklığı da gerçekten çok kötü oluyor. Emekli 200-300 lira zam hayali kurarken 100 lira bile zam alamayınca sükutu hayale uğradı.
Olsun buna da şükür, bunu da bulamayan var diyerek ömür geçip gidiyor.

/////

BALIKESİR TATLARI

DÜĞÜN ÇORBASI: Anadolu’da her bölgede farklı şekillerde yapılan düğün çorbası Balıkesir halkı arasında da sevilen ve özellikle düğün zamanı yapılan bir çorbadır. Genelde un ve yoğurtla yapılır.

BALIKESİR MANTISI: İçinde kıyma olmayan Balıkesir mantısı boyut olarak Kayseri mantısından çok daha büyüktür. Üzerine tavuk ve haşlanmış nohut dökülerek hazırlanır. Yoğurt ve soslarla servis edilir.

HÖŞMERİM: Balıkesir iline özgü bir tatlı olan höşmerim; peynir, irmik ve şekerden yapılır. Başlangıçta Anadolu Yörükleri tarafından yapılan bu tatlı son yıllarda hemen hemen her yerde bulunabilmektedir. Ayrıca höşmerime peynir helvası da denilir.

MAFİŞ TATLISI: Kolay bulunan malzemelerle yapılan mafiş tatlısı şerbetli bir hamur tatlısıdır. Önce hamur pişirilir ve ardından şerbet eklenerek soğuk olarak servis edilir.

KALAMAR DOLMASI: Sahil kenti olmasının en güzel yanlarından birisi de balık kültürünün yerleşmiş olmasıdır. Kalamar dolması da bölgede çokça sevilen bir balık yemeğidir. Kalamarların içinin kuru üzüm, fıstık ve baharatla karıştırılmış pirinçle doldurulması ile yapılır.

BALIKESİR KAYMAKLISI: Balıkesir’in malzemesi bol lezzeti bol tatlısı Balıkesir kaymaklısı, şerbetli ince çıtır yufka arasına kaymak doldurularak yapılan bir tatlıdır. Höşmerimden sonra bölgenin en önemli ikinci tatlısıdır.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜZEL OLMAK ZORDUR - 5 Mart 2021
BİSİKLET - 4 Mart 2021
İNSANLIK ONURU - 3 Mart 2021
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete