Balıkesir Esnaf ve Sanatkârları Esnaf Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla birlikte işleri artan imalat sektörünün pahalanan makine ekipmanlarını satın almakta zorlandığını söyledi. Erdem, hükümetten imalat sektörü ile uğraşan esnafın yeni makine alabilmesi için sıfır faizli özel bir paket hazırlanması talebinde bulundu.

Balıkesir Esnaf ve Sanatkârları Esnaf Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem, pandemi kısıtlamalarında onlarca meslek kolundaki esnaf ve sanatkarın faaliyetlerine ara verdiğini, diğer meslek kollarındaki esnafın da ‘siftahsız’ dükkan kapattığını söyledi.

Bu sürecin geride kaldığını esnafın bugün rahat bir nefes aldığını ifade eden Erdem, esnafın devletten en büyük beklentisinin kredi faizlerinde indirim olduğunu belirtti.

 

ESNAFA CAN SUYU

Esnaf kefalet kooperatifleri ve halk bankamız küçük esnafımıza 30 bin TL’lik can suyu kredisi verdiğini dile getiren Başkan Erdem, “Salgın dönemindeki kapanmaların son bulmasıyla bir iyileşme söz konusu, kahveci esnafımız, lokanta esnafımız, okul kantini işleten esnafımız ve okul servisçiliği yapan esnafımız mağdur durumda kalmıştı. Salgın döneminin yavaş yavaş son bulması ile birlikte işleri yoluna girmeye başlayan esnafımız ile iyiye doğru gidiyoruz. Kapanma dönemine yeniden girmeyiz, tüm küçük esnafımız da bu durumdan en güzel şekilde yararlanır. Salgın sürecinde esnaf kefalet kooperatifleri ve halk bankamız küçük esnafımıza 30 bin TL’lik can suyu kredisi verdi. Tabi ki 18 ay boyunca teşkilat kapanınca esnaflar bu konuda çok zor durumda kaldı. Şimdi ise esnafımız 100 bin TL’yi bulan geçmişte verdikleri kredilere benzer kredi beklentisi içerisindeler. Devletimiz bu konuda düşünür ve bizim isteklerimize uygun bir kredi vereceklerini umut ediyoruz” diye anlattı.

 

ESNAFIN TALEBİ ÇOK

Zor bir dönemden geçen esnafın desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Erdem, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından esnafın desteklenebileceğini savundu.

Erdem; sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “Özellikle imalat sektörü ile uğraşan esnafımız sıfır faiz ile yeni makine almak istiyor, bunun için de esnafımız KOSGEB’den kredi desteği bekliyor. Esnafın tam olarak KOSGEB’den beklentisi aldıkları makinanın parasını kendilerine değil makine üreticisi olan firmaya ödemesi, esnafın da bunun karşılığında bir sene veya altı ay gibi süreçte KOSGEB’e parayı faizsiz bir şekilde geri ödemek istiyor. Bizim imalat sektöründeki esnafımızın üretimi durmadı aksine daha da artış gösterdi.

Fakat piyasa fiyatlarının yükselmesi ile birlikte esnafımızın imalat makinelerine ulaşımı zorlaştı. KOSGEB’den istenilen destek normal Esnaf ve Kefaletler aracılığı ile verilmiş olan kredilerin diğer devlet bankaları tarafından da aynı düzende yıllık 9 buçuk oranında verilmesi esnafımız tarafından talep ediliyor. Şu anda bankalara gidildiğinde 18, 19 hatta 20 bandına varan faiz oranları mevcut ama Esnaf ve Kefaletler ’deki kredilerin diğer bankalardan da temin edilmesi konusunda esnafımızın çok fazla talebi oluyor.”

 

AŞI ÇAĞRISI

Son olarak vatandaşları ve esnafı aşı olamaya davet eden Başkan Fehmi Erdem; “Aşı konusunda da tüm vatandaşlarımızı ve esnafımızın bu konuya daha titiz davranarak aşılarını biran önce olmaları çok önem taşıyor. Toplu bağışıklık sayesinde salgından bu şekilde kurtulabiliriz. Buradan da herkesi aşı olmaya davet ediyorum.” Dedi. ÖZEL HABER: AYDIN ENES ERBAŞI