Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Ekmek için de ‘ücretli poşet’ talebi gelmiş!..

Özcan Özakbaş

Özcan Özakbaş

Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, ekmek poşetlerinin ücretli olması gerektiğini söylemiş.

Başkan Kolivar, fırınlarda naylon poşetin ücretli olmasını ve İstanbul’un bazı ilçelerinde sürdürülen kağıt ambalajın kullanılması gerektiğini belirterek, “Ekmeğe zarar vermeyen ve geri dönüşümü kolay kağıt ambalaj kullanılması hem atıkları önlüyor hem ekmeğin bayatlama süresini iki kat uzatıyor. Ayrıca zincir marketler ekmek satmasın. Ekmekte israfı ve zammı önlemenin yolu fırıncılardan geçiyor” demiş.

*

 

Ekmek israfı deyince aklıma rahmetli Ece Amca geldi. Ali Saip Ece. İstiklal Savaşı gazilerinden. Bizim jenerasyon iyi bilir. İlkokulda, ortaokulda, lisedeki dönemlerimizde omullara gelir, öğrencilere güzel konuşmalar yapar, getirdiği ekmekleri gösterir, “sakın ekmeği israf etmeyin” derdi. Allah nur içinde yatırsın.

Yukarıdaki özet haberde Başkanın söylediklerine katılmamak mümkün değil. Naylon poşet marketlerde ücretli yapıldıysa fırınlarda da ücretli olabilir. Ancak kağıt ambalaj olursa daha sağlıklı olur. Naylon torbada alınan ve saklanan ekmek, torba içinde sera etkisi de yediğinden lezzeti kaçıyor. Kağıtta ise bayatlama süresinin iki katına çıktığını başkan ifade etmiş. En güzeli kağıda konulması. Geri dönüşümde de kolaylık sağlıyor

Yine başkan “zincir marketler satmasın” diyor. Haliyle üyelerini düşünüyor, haksız rekabet yapıldığını düşünüyor. Aslında bende fırınların satmasından yanayım. Örneğin ekmek üreten belediyelerin bile sadece asli işlerini yapmasını, esnafın ürettiğini üretmemesi gerektiğini daha önce yazmıştım.

Yine eklemiş başkan; “Ekmekte israfı ve zammı önlemenin yolu fırıncılardan geçiyor.” En çok israf edilen ürünlerin başında gelen ekmeğin israfının önünün sadece bu yolla değil, halkın bilinçlendirilmesinde, atık ekmeklerin bir şekilde değerlendirilmesinin özendirilmesinde yattığını ve böylelikle o büyük israfın önüne bir nebze de olsa geçilebileceğini düşünüyorum.

*

 

İŞTE EKMEK ISRAFI RAKAMLARI:                                                             

*Türkiye’de bir yıl içinde 1,7 milyar ekmek, günde ise 4,9 milyon ekmeğin israf edilip çöpe atılırken, 214 milyar liralık gıda israfı yapılıyor.

*Türkiye’de ekmekler bayatlamadan tüketilerek çöpe atılmasa 2 milyon kişi daha doyar.

*Türkiye’de günlük olarak üretilen her 15 ekmekten 1’i fırınlardaki fazla üretim ve saklama koşullarının yetersizliği nedeniyle israf ediliyor.

*Ekmek israfı yüzünden yılda 1.5 milyar dolar çöpe gidiyor.

*Türkiye´de günde 90,9 milyon, yılda ise 33,2 milyar ekmek üretiliyor.

*Ülkede günde 12 milyon adet ekmek israfı var

Türkiye’deki ekmek israfının kısa kısa özeti işte maalesef bu!..

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ