Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ECE AMCA

ECE AMCA

Ali Saip ECE 1884 yılında İzmir’de doğdu. Babası Hüseyin, annesi Hatice’dir.
1910 yılında Harbiye’den mezun oldu. I. Dünya Savaşı’ında Süveyş, Çanakkale cephelerinde üstün yararlıklar gösterdi. Bu savaşlarda yaralanarak evlenme gücünü kaybetti. Avusturya ve Alman hastanelerinde tedavi olmasına rağmen eski sağlığına kavuşamadı. 1934 yılında Binbaşı iken malulen emekliye ayrılarak Balıkesir’e yerleşti.
Bundan sonra hayatını Türk Milli Eğitimi’ne adayan Ali Saip ECE Balıkesir’in tüm okullarında ahlak hakkında sık sık konferanslar vererek öğrencilerin büyük sempatisini kazandığından, kendisine akıl hocası anlamına gelen “ECE AMCA” adı takıldı. Bu adla anılmaya başlayan Ece Amca, babasından kalan servetiyle maaşını birleştirerek Balıkesir’in köylerinde 12 İlkokul Kurulmasına yardımcı oldu… Bu arada okullardaki konferanslara da devam ederek kendisini tüm halka sevdirdi. Balıkesir de Ece Amca’ya karşı herkeste sevgi, hürmet hisleri belirdi.
Ece Amca şehrimizin merkezinde de bir okul yaptırmayı düşünüyordu. Balıkesir Valisi Sayın Niyazi Akın önderliğinde ve Ece Amca’nın 80.000TL. katkısıyla ECE AMCA İLKÖĞRETİM OKULU yaptırılmıştır…
Süveyş ve Çanakkale savaşları komutanı Gazi Binbaşı Ali Saip Ece Balıkesir de yaşayan herkesi etkilemiştir… Balıkesirliler de unutmamak için caddelerine, sokaklarına, okullarına, kütüphanelerine, Ece Amca ismini koymuştur.
25 ocak 1976 tarihinde yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak vefat etmiştir. Başçeşme mezarlığının girişindeki kabri bulunmaktadır.
Ruhu şad olsun.

Ali Hikmet Varlık

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ