Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DÜĞÜN DE NE TAKACAĞIZ?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

“Küçük Altın Kaç Lira?”

Düğün yapacaklar takıları düşünüp, Pandemi de düğünleri ertelediler. Sonra baktılar Pandeminin biteceği yok, düğünlerini yapmak zorunda kaldılar. Sınırlı sayıda davetli çağrıldığı için istenilen takı elde edilemedi . Pandemi bu sektörü gerçekten ezdi geçti. İlimizde çoğu düğün salonu satılık veya kiralık. Düğünler de müzik yapanlar mağdur.  Servis elemanları, aşçılar, içecek satanlar ve birçok kişi Ayrıca; düğün sektörü ile ilgili  ticari faaliyet gösteren kuruluşlar düğünler  ve düğüne katılanların sayısı azalınca sekteye uğradı.

Düğünde ne takacağımıza gelince. Ola ki, bir düğüne çağrıldık ve o mutlu 40 kişinin içine girmeye hak kazandık. Ne takacağız?  Biz ilk 40 da olduğumuza göre önemli bir durumdayız. Küçük altın taksak şu anda 784 lira. Gram altın düşünsek gram altın olmuş 478 lira. Gel de tak. 100 lira taksan karşı tarafa ayıp, küçük altın taksak bize yük. İnsan ne yapacağını şaşırıyor. Eskiden küçük altın takmana gerek yok gram altın tak yeter denirdi, şimdi gram altın bile takacak durum yok.

Avro taksan olmuş 1 avro 10 lira. Nasıl takacaksın. Eskiden millet 100 dolar, 100 avro takabiliyordu. Şimdi 100 dolar ve avro küçük altından daha pahalı durumda.

Pandemiden önce gittiğim son düğünde yanımdaki  Kemal abi şöyle demişti. “ Damada madalya takmak lazım”. Ben bu cümleyi duyunca şaşırdım neden abi dedim. Aynen şöyle dedi. “Evlenip hayatının geri kalanını mezara gömdüğü için.”  Haklı mı? Haksız mı? Takdir sizin.

Artık, illaki de altın takmak isteyenler gram altının yarısını takmaya başlamışlar. Yakında gram altının çeyreğini takarlarsa şaşmamak gerekir. Altının sürekli artması sonucunda ortaya çıkan en önemli şey ne biliyor musunuz? Türk Kültüründen eksilen bir şeyin oluşması. Düğünlerde küçük altın takma artık sona ermeye yüz tuttu. İlerleyen yıllarda çocuklarımız şöyle anlatacak; eskiden düğünlerde küçük altın takılırmış. Vay be diyecekler, eski Türkler ne zengin miş.

/////

Yuvarlak ve Kare Oyma Define İşaretleri

Balıkesir definecilerin hayallerini süsleyen bir il. Nerede yuvarlak ve kare taş görseler izinsiz, izinli oraları kazmaya başlıyorlar. Hatta birbirlerine kazdıkları yerleri bile anlatıyorlar. Dursunbeyde 2 metre boyunda kare taş var, birazda çökme olmuş. Diğeri de hemen karşılık veriyor. Biz kazmıştık orasını.

Bizim Ayvalık İlçesinin Cunda Adasın’da, Ai Dimitri Manastırı’nın 255 yıllık şapeli var. Merak edip gidip görmüştüm zamanında. İşte bu şapel defineciler yüzünden yıkıldı. Defineciler şapeli kaza kaza sonunda yıktılar. Ne buldular acaba? Yıkıldıktan sonra şapelin taşlarını bile alıp götürmüşler ve başka yerlerde kullanmışlar. Bu da çok ilginç geldi bana.

Defineciler kendini define arama işine kendini adamış kişilerden oluşuyor. Her konuda bilgileri var. Define tılsımı nasıl çözülür? Yuvarlak taş neyi anlatır? Rum Ermeni Kiliselerinde Gizli Para Kasaları Nerelerde Olur? Ermeni Evlerindeki Gizli Para Kasaları Nerelerde Olur? Balıkesirde Yunan, Rum, Ermeni Köy yerleşimleri nerededir? Define aramak için çubuk yapma.Bunları çoğaltmak mümkün. Ben bazılarını yazabildim. Definecilerin hepsi bu konularda uzman dalında yarışır inanın.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete