Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DOLANDIRICI

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Nuri Alço bile dolandırıldıktan sonra bu dolandırıcıların dolandırmayacağı bir kişi yok diye düşünmeye başladım. Tanınmış bir arkadaşım da geçenlerde arandığını malum hikayelerin anlatıldığını ve yaptıkları şeye inanmanın çok mümkün olduğunu söyledi. Sanki büyüleniyorsun dedi.

İşte bu yüzden dolandırıcıların yöntemlerini bir kez daha anlatmaya çalışacağım.

İŞTE YÖNTEMLER

Banka çalışanları sizi arayarak asla kart şifrenizi, cep telefonunuza gönderilen tek kullanımlık şifrelerinizi istemez. Bu bilgi size özeldir. Şifrelerinizi kimseye vermeyin, söylemeyin ve tuşlamayın.

· Sosyal Mühendislik Yöntemi ile Dolandırıcılık

Kendilerini savcı, hakim, polis olarak tanıtarak sizinle irtibata geçen dolandırıcılar hesabınızın terör örgütü tarafından kullanıldığını, terör örgütü ile bağlantınızın tespit edildiği gibi sözlerle sizi korkutmaya çalışabilirler.

Arkadaş ya da aile bireylerinizin sosyal medya hesaplarını ele geçirerek onlarmış gibi davranabilirler. Sizi zor durumda olduklarına ikna etmeye çalışarak para transferi yapmanızı ve/veya kart ya da hesap bilgilerinizi isteyebilirler.

Banka çalışanı gibi sizi arayarak ücret, komisyon iadesi, faiz iptali, borç erteleme, aidat iptali vb. vaatlerle sizden kart bilgilerinizi (CVV, son kullanma tarihi, şifreniz) isteyebilir ve/veya telefona tuşlamanız için yönlendirilebilirsiniz.

Sizinle bu şekilde irtibata geçen kişilere itibar etmeyin ve bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.

· Sahte e-posta / Sahte SMS Yöntemi ile Dolandırıcılık

Çeşitli kurum ve kuruluşların adı ve görseli kullanılarak hazırlanan kişisel ve finansal (şifre, kart numarası vb.) bilgilerinizi isteyen e- postalara cevap vermeyin. Bu tür e-postalar aracılığıyla gönderilen linklerle İnternet Bankacılığına giriş yapmayınız.

Ödenmemiş fatura, yüksek tutarlı borç bilgileri, hesap bilgilerinizin ele geçirildiği, acil, kargo takibi vb. konularda gönderilen e-postalara karşı dikkatli olunuz. Bu e-postalara genellikle çok kullanılan, tanınmış firmalardan geldiği izlenimi verilmektedir. Bu sahte e-postalarda içinde yer alan linki tıklamanız ya da dosyayı indirmeniz istenerek zararlı yazılımların telefonunuza / bilgisayarınıza yerleşmesi sağlanır. Dolandırıcılar böylelikle kişisel ve finansal bilgilerinize ulaşabilirler.

Cazip kampanya, indirim kuponu, puan kazanımı vb. içerikli sms bildirimlerine karşı da dikkatli olunuz. Bu sms içeriklerinde yer alan linkler ile sahte internet bankacılığı sayfalarına yönlendirebilirsiniz. Bu sayfalarda internet bankacılığı şifrelerinizi girmeniz için sizi yönlendirir.

Kaynağından emin olmadığınız e-posta ve sms’lere karşı dikkatli olunuz.

· Sosyal Medya Üzerinden Dolandırıcılık

Sosyal Medya (Twitter, Instagram, Facebook vb.) üzerinden bankımıza ait gibi görünen sahte hesaplar ve reklamlar ile sahte internet sitelerine yönlendirme yapılıyor olabilir. Bu sitelerde sizden kişisel bilgileriniz, şifre, kart ya da hesap bilgileriniz istenebilir. Sosyal medya üzerinde yer alan aldatıcı reklamlara karşı dikkatli olunuz.

· Sahte Alışveriş Siteleri Üzerinden Dolandırıcılık

Online alışveriş getirdiği kolaylıklar nedeniyle herkes tarafından sıklıkla tercih edilir olmuştur. Ancak alışveriş yaptığınız site dolandırıcılar tarafından hazırlanan sahte bir site olabilir. Gerçek bir alışveriş sitesinin sahtesi hazırlanmış ve bu sayfadan alışveriş yapıyor olabilirsiniz. Gerçek site adresine benzer ancak harf ya da rakamlar eklenerek oluşturulmuş taklit edilmiş sahte sitelere karşı dikkatli olunuz. Site adresinin başında “ https:// ” olduğunu ve sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını kontrol ediniz.

Bazı alışveriş sitelerinde ise aslında var olmayan ürün ya da hizmet satılmaya çalışıyor olabilir. Alışveriş yapmak istediğiniz site ile ilgili araştırma yapın. Sitenin iletişim bilgilerini kontrol ederek ulaşılabilir olduklarından emin olun. Arama motorlarında araştırma yaparken reklam listelerine dikkat edin. Sitenin ilk sırada yer alması güvenilir olduğu anlamına gelmeyebilir.

İnternet alışverişlerinizde ödemelerinizde sanal kart kullanabilir ya da 3D Secure ödeme yöntemini seçebilirsiniz.

Benden söylemesi.

/////

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BU SENE YAZ GELMEDİ - 20 Nisan 2021
ÖNCEKİ HAYATINDA … - 19 Nisan 2021
TURGUT ÖZAL - 17 Nisan 2021
AV. BELGİN UYGUR - 15 Nisan 2021
KISA – KISA- KISA - 14 Nisan 2021
EGE TV - 13 Nisan 2021
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete