Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DOKTORULU MARANGOZ

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Yıllarca çalıştığımız bir arkadaşımın oğlu var. Bu oğul Necati Eğitim Fakültesini bitirdi. Daha sonra yüksek lisans ve doktora yaptı. Ancak, gönlünde marangozluk vardı ve NEF’in gece bölümünü özellikle tercih etmişti. Sabah erkenden dayısının marangoz dükkânına gidiyor çalışıyor, işi öğreniyor daha sonra 17.00 de okulunda oluyordu.

Bu durum okul bitinceye kadar devam etti. Sonra askere gitti ve gelince de kendi iş yerini hayalini kurduğu iş yerini açtı ve marangozluğa başladı. Çok çalıştı ve işini büyüttü. Mutfak yapmaya başladı. Büyüdü gitti. Çok iyi bir işi var ve çalışıp duruyor. Azmin ve gençliğin verdiği heyecanla meslek hayatında emin adımlarla yürüyor.

BUNLARI NİÇİN ANLATTIM?

Bu kişi bir gün ustaları ile birlikte mutfak takmaya gidiyor. Gittikleri dairede çalışırlarken anne oğluna şöyle diyor. “Bak oğlum okumazsan bu amcalar gibi usta olursun”. Arkadaşın oğlu bunu duyunca ne diyeceğini şaşırıyor ve durumunu açıklama ihtiyacı hissediyor. Okuduğunu, doktora olduğunu ve bu işi sevdiği için yaptığını, çok da güzel para kazandığını anlatıyor. Kadın ne diyeceğini şaşırıyor.

Bu olayı anlattığında kadının bu sözleri karşısında benim ne yapmam gerekirdi? Diye sordu. Bende şöyle dedim: “Keşke hiç açıklama yapsaydın ve çocuğa oku, çalış, bizim olma deseydin.”

Evet! Ön yargılı olmamak gerekir. Ben memlekette kimin ne olduğunu anlamak artık bayağı bir zorlaştı. Meşhur bir şekerci bir abimiz var. Bana şöyle demişti: “Dükkâna gelenlerin zengin mi, fakir mi, olduğunu önceden anlıyorduk. Şimdi kim fakir kim zengin anlaşılmıyor.”

Bunun için kimseye bir şey dememek gerekir.

//////

HAYALLER VE GERÇEKLER

Birçok kez karşılaştığımız bir durumdur hayal ettiklerimiz ve gerçekler. Hayal ettiğiniz ve elde ettiğiniz aynı değildir. Hayaller büyüktür ancak; varılan nokta hayal edilen yer değildir. Hayaller gerçekten büyüktür büyük olmasına da bir türlü gerçekleşmez nedense! Örneğin; zayıflamayı hayal edersin, kilo alırsın. Para kazanmayı hayal edersin, elindeki parayı kaybedersin. Ders çalışmayı hayal edersin, bin türlü çalışamazsın. Reklamlardan gördüğün sucuklu yumurtanın aynısını yapmayı hayal edersin, bir yapamazsın. Çünkü yumurtanın sarısı sürekli dağılır. Deniz ve güneşi hayal edersin, gittiğin yerde hava soğur, yağmur yağar denize bile giremezsin. Yorulursun uyumak istersin, uyuyamaz kalkıp kalkıp buzdolabından bir şeyler yersin. Pazar olur keyif yapmak istersin, başınızın ağrısı bir türlü geçmez.

Hayal kurmak gereklidir. Asıl olan ise, hayallerde aşırı hız yapmamaktır. Aşırı hız yapan hayaller gerçeklere çarparak dururlar ve buda sizin canınızı acıtır.

Şunu unutmayalım hayaller her zaman gerçekleşebilir ve bu yüzden de hayal kurmaktan ve mücadeleden vazgeçmemek gerekir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
MAYMUN TUZAKLARI - 1 Ekim 2020
ATLETLİ ÖĞRETMEN - 26 Eylül 2020
DOKTORULU MARANGOZ - 24 Eylül 2020
YILMAK YOK YOLA DEVAM - 23 Eylül 2020
İSLAM ve CORONA - 22 Eylül 2020
ESNAFIN DURUMU - 17 Eylül 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ