Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DOĞAL AFETLERE HAZIRLIKLI MIYIZ?

DOĞAL AFETLERE  HAZIRLIKLI MIYIZ?

Çalıştaya katılan 64 muhtar ilk kez bu çalıştayda kendilerine görüş ve gözlemlerini paylaşabilecekleri bir ortam sunulduğunu ve bundan bir büyük mutluluk duyduklarını dile getirdiler.

Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fahri ÇAKI’nın yürütücülüğünü yaptığı 116K208 Numaralı “Balıkesir’de Aile ve Doğal Afetler: Farkındalık, Hazırlık, Güven ve Sosyal Sermaye Açılarından Sosyolojik Bir İnceleme” başlıklı 1001-Tübitak Projesi Kapsamında 11 Haziran 2019 tarihinde saat 09.30-18.00 arasında Çağış Yerleşkesi’nde bulunan Kongre ve Kültür Merkezi’nde proje faaliyetlerinin son aşaması olan bir çalıştay gerçekleştirildi.

“Balıkesir’de Aile, Yerel Yönetimler ve Doğal Afetler” başlıklı bu çalıştaya 10 farklı ilçeden fiilen 64 muhtar, 6 belediye temsilcisi, 4 AFAD temsilcisi, 2 İtfaiye teşkilatı temsilcisi, 6 proje ekibi ve 12 gönüllü öğrenci olmak üzere toplam 94 kişi katıldı. Araştırma projesinin Balıkesir’de ailelerin ve yerel yönetimlerin doğal afetlere hazırbulunuşluk algı ve tutumlarını incelemeyi amaçladığını belirten Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Fahri ÇAKI, açılış konuşmasında, bu çalıştayın katılımcılara birşeyler öğretmek değil, onlardan birşeyler öğrenmek ve araştırma bulgularını paylaşarak onlardan geridönüşler almak maksadıyla düzenlendiğini vurguladı.

Çalıştay programına göre katılımcılar 6 gruba bölünerek 3 atölye çalışması gerçekleştirdiler. Bu bağlamda katılımcı muhtarlar mahallelerindeki doğal afet riskleri, hazırbulunuşluk algı ve tutumları, konuyla ilgili sorunlar ve engeller ve çözüm önerileri üzerine görüş ve gözlemlerini dile getirdiler. Her bir grupta bir moderatör ve bir katibin de yer aldığı oturumlarda paylaşılan görüş ve gözlemler not edildi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet NARLI’nın da bir konuşma yaptığı öğleden sonraki çalıştay programında proje ekibinden Dr. Öğr. Üyesi Barış ŞENTUNA saha araştırmasının nicel bulgularını özetleyen bir sunum, Aşt. Gör. Ali EGİ nitel bulguları özetleyen bir sunum ve Dr. Öğr. Üyesi Alper UZUN atölye çalışmalarından çıkan sonuçlar üzerine bir sunum gerçekleştirdiler. Çalıştay katılımcılara birer katılım sertifikası ve araştırma özet kitapçığı dağıtılmasıyla sona erdi.

Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Fahri ÇAKI, çalıştayın düzenlenmesine maddi ve manevi destekleriyle güç veren Balıkesir Valiliği’ne, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel YILMAZ ve ekibine, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan AVCI ve ekibine, AFAD Başkanı Bayram ŞAHİN ve ekibine, İtfaiye Daire Başkanı Halil YILMAZ ve ekibine, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter KUŞ’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet NARLI ve Prof. Dr. Turgut KILIÇ’a, Genel Sekreter Prof. Dr. Sabahattin İKİKARDEŞ ve ekibine, projede araştırmacı olarak görev yapan tüm öğretim üyelerine, gönüllü öğrencilere, aktif katılımlarıyla çalıştayın amacına ulaşmasına vesile olan muhtarlara ve diğer katılımcılara çok müteşekkir olduğunu ve çalıştay sonuçlarının yakın bir zamanda ilgili kurumlarla da paylaşılacağını bildirdi.

Katılımcı muhtarlar ise şimdiye kadar davet edildikleri birçok bilimsel toplantıya katıldıklarını, ancak bu toplantılarda kendilerine düşen rolün sadece konuşmacıları alkışlamaktan ibaret olduğunu; ilk kez bu çalıştayda kendilerine görüş ve gözlemlerini paylaşabilecekleri bir ortam sunulduğunu ve bundan bir büyük mutluluk duyduklarını dile getirdiler.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete