Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DIŞARIDAN STRES GETİRMEK YASAKTIR

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Demokrat Gazetesi ile Birlik Gazetesi kardeş kuruluştur ve aynı binada hizmet vermektedir. Gateye geldiğinizde giriş kapısının hemen sağ tarafında herkesin dikkatini çeken ve aynı zamanda da gülümseten bir yazı var. “Dışarıdan stres getirmek yasaktır.”

Bende bu yazıyı görünce bayağı etkilendim ve oturduğum dairenin girişini bu cümleyi içeren bir paspas aldım. Bende gazeteye girerken yaptığım gibi evime girerken stresimi bırakıp içeri öyle giriyorum. Bunu sizede tavsiye ederim.

Aslında insanlar yaşamları süresince muhakkak stresi tadacaktır ve stresli günleri olacaktır. İşte bu yüzden stresi yönetmek gerekir. Ben hepinizi stressiz günler diliyorum.

/////

KIYAMET KOPACAK MI?

İnsanlar, kıyametin ne zaman kopacağını hep merak etmişlerdir. Peki! Kıyamet ne zaman kopacak? Bunu ancak, Allah bilir. Kıyametin ne zaman kopacağını bilmemiz mümkün değildir. Ancak; kıyametin bizi ansızın yakalayacağı kesindir. İnsanların kıyametin ne zaman kopacağı konusunda ki bilgisizliklerinin son ana kadar sürdüreceğini kesin.

Peygamberimize kıyametle ilgili soru sorulduğunda bu konu ile bilgisi olmadığını belirtmiştir. Bu tip olaylar gelecekle ilgilidir ve gelecekle ilgili olarak Allah, Peygamberimize ne kadarını bildirmiş ise bizde o kadarını bilebiliyoruz.

KIYAMETLE İLGİLİ SÖYLENENLER

Zaman zaman bazı kişiler kıyametin ne kopacağı ana dair çeşitli kehanetlerde bulunmaktadır. Bu kehanetler sadece biz insanları oyalar. Doğruluk payı yoktur. Önemli olan kıyametin ne zaman kopacağı değil birgün mutlaka bunun gerçekleşeceğine inanmaktır.

Bunun içinde öbür dünyaya hazırlıklı olmakta fayda vardı. İnsan öldüğü zaman zaten ona kıyamet kopmuş oluyor. BU yüzden kıyamet ne zaman kopacak? Sorusuna çok da cevap aramaya gerek yok.

/////

1118

1118. Bu rakam geçen hafta ilimizde coronaya yakalananların sayısı. Balıkesir’de virüsün yayılma hızı artıyor. Bunun sebebi ne? İlgili kurumlarca alınan önlemler yeterli. Ancak; insanların duyarsızlığı yetersiz. Kurallara uymayanlar virüsü ilimizde hızla yayıyor. Komşu oturmalarına gidenler, evlerde kız isteme, nişan gibi sosyal olaylarda toplananlar, cenaze için ev ziyaretinde bulunanlar süreci hızlandırıyor.

Geçen hafta İmam-Birgivi Camiinde öğretmen bir arkadaşımın cenazesi vardı. Cenaze namazı için hazırlık yapılıyor. Vatandaşlar yanyana, çoğunun maskesi çenesinde. İmam efendi namazdan önce ikaz etti. Pandemi kurallarına dikkat edelim. Aramızda mesafe olsun. Maskeleri burnumuzu kapatacak şekilde kaldıralım. Biraz bekledi. Kimsenin anlattıklarına uyduğu yok. Biraz daha öne gitti ve cenaze namazını kıldırdı. Geçen Cuma namazında da belediye aracı aynı caminin önünde anons ediyor. “Caminin içi, alt, üst katları doldu. İçeri girmeyin. 100.yıl Endüstri Meslek Lisesinin kapalı spor salonunda Cuma namazı kılabilirsiniz. Oraya gidiniz.”  Diye. Millet yine içeriye giriyor. Nerede kaldı pandemi kuralları? Benim gibi bahçede olanlar var. Bahçede olan sayısı az. Soğuk belki ama en azından sıkışık değil.

En büyük problem sık sık hatırlatılmasına rağmen kurallara uyulmaması. Bana bulaşmaz mantığı çok fazla. Özellikle gençler bu konu da daha rahatlar. Virüs herkese bulaşıyor. Bende yok sende de yoktur deyip de muhabbete girenler, virüsün kimde olduğunu bilemiyorsun. Ne olur dikkat edin ve kurallara uyun.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
KİMSESİZ ÇOCUKLAR - 3 Nisan 2021
İTHAM ETMEK - 2 Nisan 2021
YORULDUM - 1 Nisan 2021
DEDİKODU - 31 Mart 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete