Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DEVA KADINLARI TOPLUMUN NABZINI TUTUYOR

DEVA KADINLARI TOPLUMUN NABZINI TUTUYOR

3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirdikleri 1. Olağan İl Kongresi sonrasında Balıkesir’de çalışmalarına hız kesmeden devam eden Deva Partisi’nin İl Kadın Çalışmaları Başkanı Hilal Demirözer Yarbaoğlu’na, Balıkesir’de kadınlar adına neler yapmak istediklerini ve çalışmalarının ne durumda olduğunu sorduk.

Kadının maruz bırakıldığı her türlü şiddetin ve ayrımcılığın karşısında yer alacak şekilde yol haritamızı ve çalışma programımızı belirlemiş durumdayız diyerek sözlerine başlayan Başkan Yarbaoğlu’nun açıklamalarına şu sözlerle devam etti; Programımıza uygun olarak attığımız ilk adım partimizin Karesi İlçe Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Kadın Çalışma Komisyonu ile bir araya gelmek oldu. İl Yönetimimizde yer alan Kadın üyelerimizin de katılım gösterdiği toplantıda; Kadının hayatın her alanında korkusuzca yer alabilmesi için, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği/Eşitsizliği üzerinden (Küresel Amaçlar: 5) kurguladığımız çalışmalarımızı şehrimizin her köşesine yayabilmek ve kapsayıcı olmak adına, Gönüllü Grupları oluşturma ve gönüllülerimizin yapacağı çalışmaları sosyal ve yerel medya üzerinden şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşma kararını aldık.

‘’Kadına yönelik şiddetin hiç eksilmeden artarak devam etmesi bize çok çalışmamız gerektiğini söylüyor’’ cümlesiyle açıklamalarını sürdüren Hilal Demirözer Yarbaoğlu; Balıkesir’de özellikle karar alma mekanizmaları içerisinde kadının daha fazla yer almasını sağlama çabasındayız. Bu anlamda Balıkesir’imizi üst sıralara taşınmanın, ülkemiz adına da referans olarak gösterilebilecek bir çalışma olduğu düşüncesindeyiz.

Bunların yanı sıra özellikle kırsal mahallelerin muhtarlarıyla temas halindeyiz. Mahalle bazlı çalışmalar yaparak veri tabanı oluşturabilmenin öneminin farkındayız. Mahalle çalışmalarımızı daha sağlıklı yürütebilmek adına mahalle temsilcisi arkadaşlarımızı da belirlemeye başladık. Mahalleliler ile aramızda bir köprü görevi görecek, komşularının dertlerine DEVA olacak arkadaşlarımızdan bir ekip oluşturuyoruz. Pandemi sürecinin de etkisiyle, sorunları daha da büyüyen Kadın Esnaflarımızla beraber, yeni kazanç kapısı yaratacak projelerde birlikte olmayı istiyoruz. Kadın Dayanışmasının bir Kadın Emeğini Değerlendirme Platformuna doğru evrilmesi ve sonucunda Kooperatif yapısına kavuşması için çabalayacağız.

Henüz çok yeni sayılacak bir parti DEVA Partisi. Kuruluşunun üzerinden çok fazla süre geçmemiş olmasına rağmen şunu net olarak söyleyebilirim ki; Kadın konusuna en hassas şekilde yaklaşan ve Kadının daha fazla yaşam alanına sahip olacağı şehirler isteyen ve bu şehirleri kurgulayacak kadroya sahip olan tek siyasi oluşum biziz. Kadınlarımıza yönelik daha fazla yaşam alanı talebinde bulunurken, yöneticilere Cinsiyet Odaklı Bütçe yapmanın gerekliliğini anlatacağız. Kadınlarımızın dijital platformlar üzerinde verilen eğitimlere ve seminerlere katılabilmesini sağlayacağız. Biz bugün ülkemizin ihtiyacı olan yeni bir siyasi anlayışı ve kültürü DEVA Partisi çatısı altında inşa ediyoruz. Biz Kadının hak ettiği yere ulaşabilmesi için Balıkesir’imizde yer alan bütün kurumlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içerisinde hareket etmek niyetinde ve isteğindeyiz.

KADIN KADININ YURDUDUR DİYORUZ

Her kötülükte hepimizin payı var. Kadına yönelik şiddet de dahil.

Acımazsızlığımız, bencilliğimiz, çıkarcılığımız, duyarsızlığımız, cehaletimiz ve daha nice kötülüğümüz şiddeti doğuruyor. Erkeğiyle kadınıyla tek tek tuğla koyuyoruz kötülük duvarına. DEVA olmak, iyi olmak için çabalamak zorundayız. Kötülüğün meşrulaşmasına karşı erdemli olmayı savunmalıyız. Bu, başlangıçta son derece bireysel bir kalkışma.

Ancak, bir benimle dünya mı düzelecek dememeliyiz. Evet, dünya böyle düzelecek.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete