Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

DEMOKRAT PARTİ ÜLKENİN ÇİMENTOSUDUR

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Mecliste olmadığı dönemde ülkenin nereye geldiğini gördük. Bu Mahalli seçim döneminde tıkanan demokrasinin önünü Demokrat Parti açmıştır.

İttifaklar yüzünden seçmenin özgür iradesi ile oy kullanma hakkına ipotek konmuştur. “Ben burada aday göstermiyorum. Sende şurada aday gösterme siz bizi, bizde sizi destekleyelim” gibi pazarlıklar demokrasinin önüne set oluşturmuştur.

Seçmen özgür iradesi ile oy kullanamıyor. Partisi nereyi işaret ederse oraya oy kullanmaya mecbur edilmiştir. Demokrasinin önünü Demokrat Parti açmıştır. Hiçbir parti ile ittifak yapmayarak vatandaşın özgür iradesi ile oy kullanabileceği zeminin hazırlayıcısı olmuştur. Böylelikle demokrasinin önünü açmıştır.

Vatandaş kendi partisinin adayına oy vermiyor. İçine sindiremediği partiye oy vermeyi de hazmedemiyor. Oy kullanmamayı düşünenler de vatandaşlık görevini yerine getirmemiş olacağından endişe duydukları için çaresizlik içerisinde olanlara çare olmuştur. Aday olmak istediği parti, adaylarını kendisi belirlediği için aday da olamıyor! Vatandaşın istemediği kişileri aday gösterdikleri için partililerde huzursuzluk yaşıyor, çare arıyor. Çaresizlerin çaresizliğini Demokrat Parti gideriyor. “Aday mı olacaksın, gel partimizin kapısı açık” diyor. Belediye başkanı olarak hizmet isteyenler geldi Demokrat Parti’den aday oldu. Aday da memnun oldu. Adayın seçmeni de memnun oldu. Hem adayların hem de seçmenin sığınma limanı demokrat parti olmuştur.  Ülkeye bir nevi demokrasi dersi vermiştir. Bu seçimde hem aday olacaklara hem de oy kullanacak olanlara kapılarını açmıştır. Rafa kaldırılan demokrasiyi raftan indirmiş seçmenin ve adayların önüne demokrasiyi koymuştur. Artık bundan sorası adil demokratik bir seçim olmasını temenni ediyoruz.

Bu demokrasi dersini bize Allah rahmet eylesin rahmetli Süleyman Demirel öğretmiştir. Burada aklıma gelmişken bir hikâyesini anlatayım. “Devlet adamı işte böyle olur” dedirten bir olay. Antalya da bir şahıs Süleyman Demirel’e küfrediyor. Savcı soruşturma açıyor. Başbakana küfretmekten hapse atılıyor. Bu olaydan Demirel’in haberi yok. Demirel’e bir yazı geliyor. Bu kişiden şikâyetçi olup olmayacağı soruluyor. Yaşar Topçu partinin avukatı. Hemen Yaşar Topçu’yu çağırıyor. “Hemen bir araba alıyorsun bu adamı hapisten çıkarıyorsun. Allah bilir biz bu adama ne yapmışız da bize küfretmiştir. Ben şikâyetçi değilim, git bu adamı hapisten çıkar” diyor. Yaşar Topçu gidiyor. O küfreden adamı hapisten çıkarıyor.

Ülkenin çıkarları doğrultusunda verdiği karardan kesinlikle taviz vermezdi. Kıbrıs’a Yunanistan asker yığınağı yaptı. Yunanistan’a “askerlerini derhal Kıbrıs’tan çek” dediler. Kısa bir süre verildi, “bu süre içerisinde askerlerinizi çekmezseniz, biz geliyoruz” denildi. Mersin limanında gemilere tanklar vinçlerle yüklendi. Askerler gemilerde beklemeye başladı. Bu arada Amerika Simpson diye birisini arabulucu olarak gönderdi. Arabulucu Türkiye’ye geldi. Tarihte böyle vaka iki defa olmuştur. “Bundan vazgeçin” dedi. Demirel de “biz kararlıyız” dedi. Yunanistan’a gitti. Bir gecede iki defa Yunanistan’a gitti geldi. Yunanistan sonunda askerini çekmek mecburiyetinde kaldı. Sözünden geri dönmedi. Mersin limanındaki gemiler boşaltılmaya başlandı. Tanklar gemilere vinç ile yüklendi, vinç ile boşaltılırken biz Kıbrıs’a bu tankları nasıl indirecektik diye akıllarına geldi. Askerimizi gemi tutmuş yerlerde yatıyor. Hemen komutan Demirel’e gidiyor. Demirel “derhal çıkartma gemisi inşasına başlayın. Deniz piyade birliği kurun” emrini veriyor. Kıbrıs’a çıkartmayı bu sayede rahat yapabildik. Bizi işte böyle yetiştirdiler.

Demokrat Parti’nin belli başlı bazı ilkeleri vardır. Atatürkçülük, Cumhuriyetçilik, Maneviyatçılık, Mukaddesatçılık, devrimcilik, sosyal adaletçilik, sosyal devletçilik gibi ilkeleri vardır. Başlıca görevi ülkenin bölünmez bütünlüğünü korumak, vatandaşının karnının tok sırtının pek olmasını sağlamaktır. Cumhuriyetçilikten, Atatürkçülükten, laiklikten, demokrasiden asla taviz vermez. Milli varlık edinmeyi kendisine şiar edinmiştir. Halka hizmeti hakka hizmet olarak benimsemiştir. Demokrat parti ülkenin çimentosudur. Bu seçimde ülkeye demokrasi dersi vermiştir. Bu seçime hiçbir parti ile ittifak yapmadan seçime girerek demokrasinin önünü açmıştır. Kadınlarımıza değer verdiğini bir defa daha göstermiştir. Bu seçimde en çok kadın aday çıkaran parti olmuştur. Çaresiz değilsiniz sayın seçmenlerimiz. Çare Demokrat Parti’dir. Sakın sandığa gitmemezlik yapmayın. Özgür iradenle oy kullanabileceğin KIR AT amblemli DP var.

Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ