Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

“DAHA ETKİN, HIZLI VE VERİMLİ BİR HUKUK YARGILAMASI AMAÇLIYORUZ”

“DAHA ETKİN, HIZLI VE VERİMLİ BİR HUKUK YARGILAMASI AMAÇLIYORUZ”

AK Parti Balıkesir Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Av. Belgin Uygur, TBMM Adalet Komisyonunda görüşmeleri tamamlanan Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’ne dair açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Uygur, teklifin AK Partili 128 milletvekilinin imzasını taşıdığını, Komisyonun Başkanvekili ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç başkanlığında toplandığını belirtti.

Milletvekili Uygur; Teklifin, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun, hukuk yargılamasına hâkim olan ilkeler kapsamında gözden geçirilmesi, yargılamanın daha etkin ve verimli şekilde yürütülebilmesi, uygulayıcıların ve akademisyenlerin dile getirdiği yargılama sorunlarının çözüme kavuşturulabilmesi amacıyla hazırlandığını ifade etti. Uygur, “Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun bazı hükümlerinin uygulamada aksayan yönleri tespit edilerek, Yargı Teşkilatı Mensupları, Barolar, Avukatlar, Üniversiteler, STK’lar, Yüksek Mahkemeler, Akademisyenler, ilgili kurumlar ve vatandaşlarımızın görüş ve önerileri alınarak katılımcı bir anlayış ve geniş bir mutabakatla hazırlanmış ve bu teklifin içerisinde olabildiğince yer verilmiştir” dedi.

Yargılamanın sadeleştirilmesi, etkinliğinin artırılması ve sorunların giderilmesi amacıyla hazırlanan 62 maddelik teklife ilişkin bilgi veren Uygur; “Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun Anayasa Mahkemesince iptal edilen hükümleri, kanunda düzenlenen yargılama aşamalarının her biri için tebligat yapma zorunluluğunun kaldırılması, ön inceleme, belirsiz alacak davası, yargılama süreleri, feragat, sulh ve kabul, bazı tebligat zorunlulukları, bozmadan sonra ıslah, ihtiyati tedbir, kanun yoluna müracaat, tamamlama kararları, tahkim, delil tespiti, ticari defterlerin ibrazı, heyetli mahkemelerin çalışma usulü, sulh ve arabuluculuğa teşvik, mahkemelerin uzmanlaşması, ses veya görüntü nakli yoluyla duruşmaların yapılması gibi birçok usul kurumuyla ilgili düzenlemeleri içerdiğini” ifade etti.

Uygur, bu düzenlemeyle, heyet halinde çalışan ticaret mahkemelerinin daha işlevsel ve etkin hale getirilmesinin amaçlandığını; sulh ve asliye hukuk mahkemeleriyle özel kanunlarla kurulan hukuk mahkemelerinin yargı çevresinin, il ve ilçe sınırlarına bakılmaksızın, Adalet Bakanlığı’nın teklifi üzerine Hakimler ve Savcılar Kurulunca belirlenebilmesine imkân sağlandığının altını çizdi.  Uygur, bazı tüketici davalarında uygulamada zorunlu ara buluculuk olarak adlandırılan, dava şartı olarak ara buluculuk müessesesinin bu teklifte yer aldığını ifade etti.

 

Milletvekili Uygur, Komisyonda görüşmeleri tamamlanan teklifin önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesinin planlandığını, milletimiz için hayırlı olmasını temenni ettiğini ifade etti.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ