Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ÇORAKLIK…

Zeki Doğan

Zeki Doğan

Melanie ve Robert Rashford‘un oğlu olarak 31 Ekim 1997’de, yani “cadılar bayramında” dünyaya gözlerini açtı. Chantale, Dwaine, Clarie ve Dane adındaki kardeşleriyle iyi bir çocukluk geçirdiği söylenemezdi. Zira annesi Melanie yaklaşık 14 saat çalışarak kazandığı asgarî ücretle tek başına da olsa ailesinin geçimini sağlamaya çalışıyordu. Çocuklarına yeterli olanaklar sağlamakta zorlandığı için çoğu akşamlar hayata isyan ediyor,  durmadan ağlıyordu.

Marcus, tıpkı diğer kardeşleri gibi annesinin bu fedakârlığının canlı şahidiydi. Bu bakımdan kendilerini doyurmak için her sabah gün ışımadan ekmeğinin peşine düşen, çoğu zaman da sofradan aç kalkan annesinin o acı dolu yıllarını unutmadı. Hafızasında derin izler bırakan o yıllara ait kayda değer tek olumlu hadise, annesi Melanie‘nin onlar için gerçek bir kahraman olduğuydu.

Her şeye rağmen daha iki yaşında topun peşinden koşmaya başlayan Marcus bir çok şeyi kırıp dökmeye başlamıştı. Çoğu zaman annesinin sert tepkileriyle karşılaşsa da futbol oynamaya devam etti. Büyük bir yeteneğe sahip olduğu her halinden belliydi. Daha beş yaşındayken Fletcher Moss Rangers Kulübü yetkililerinin dikkatini çekti.   Yedi yaşına geldiğinde ise Paul McGuinness tarafından Manchester United‘ın altyapısına kazandırıldı. O yıllarda Wayne Rooney, Cristiano Ronaldo, Ruud van Nistelrooy gibi yıldızlar Manchester United A takımında yer alıyordu.

Teknik Patron ise efsanevî futbol adamı Sir Alex Ferguson‘du.

***

21 Kasım 2015 Tarihinde Louis van Gaal tarafından deplasmanda Watford‘u 2-1 yenen Manchester United‘in 18 kişilik A Takım kadrosuna dahil edildi. Fakat forma şansı bulamadı. 28 Şubat 2016’da Old Trafford‘da  75 bin 329 seyircinin izlediği Arsenal‘i 3-2 yendikleri maçta kariyerinin ilk profesyonel futbol maçına çıktı. Takımının iki golüne imza attığı o maçta henüz 18 yaşındaydı.

6 Kez genç, 39 kez de A Milli takım forması giyip 14 gol attı. Manchester United‘ın genç oyuncuları kategorisinde olmasına karşın piyasa değeri daha şimdiden 80 milyon euroyu aştı.  Sıfır noktasından zirveye doğru inanılmaz bir yükselişe geçti.

Evet,  Marcus Rashford‘un dile kolay, fakat yaşaması ızdırap verici hazin hikayesi şu an için nihayete erdi. Fedakâr annesi gibi kardeşlerinin hayatı da onun sayesinde kurtuldu.

Peki peri masalı bitti mi? Hayır…

Daha yeni başlıyor.

***

Manchester United‘ın 22 yaşındaki genç golcüsü Marcus Rashford, geçtiğimiz günlerde başlattığı bir imza kampanyasıyla en az futbolu kadar dikkat çekti. Hatta neredeyse Birleşik Krallık Parlâmento‘sunun tüm fabrika ayarlarını bozarak geri adım atmalarını sağladı. Nasıl mı? Anlatayım.

Birleşik Krallıkta kendisinin yıllar önce çektiği sıkıntılarla yüz yüze olan, maddi yetersizlikleri nedeniyle yeterli ölçüde beslenemeyen fakir ailelerin okul çağındaki çocuklarına yemek kartları veriliyordu. Fakat bu yemek kartları sadece okul açıkken geçerliydi. Tatil günlerinde verilmediği gibi, okulların tamamen kapalı olduğu pandemi süresince de fakir ailelerin çocukları bu haktan yararlanamadı. Bunun üzerine genç futbolcu parlâmentoya önemli bir çağrıda bulunarak özetle dedi ki;

“2020’de Birleşik Krallık’ta hiçbir çocuk yatağa aç girmemeli.  O gün ne yiyeceğini veya tatil döneminde nasıl yemek bulacağını düşünmemeli.  Eskiden okulun tatil olduğu dönemler çocuklar için yılın en güzel dönemleriydi. Şimdi ise fakir çocuklar tatil dönemlerinde aç kalacakları  için büyük kaygı yaşıyorlar. Bu bakımdan maddi durumu yetersiz çocukların yaşadığı gıdaya erişim sıkıntısına son verin.”

Rashford‘un bu insanı talebi adada büyük yankı yaptı. Konuyu derhal gündemine alan parlamento teklifi kabul ederek geri adım attı. Başbakan Boris Johnson hükümetinin geri adım atmasından sonra, “Marcus Rashford ile bugün konuştum. Kampanyadan bugün haberim oldu. Zor durumda olan ailelere yardım etmemiz gerektiğini düşünüyorum.” diyerek genç futbolcuya teşekkür etti.

Marcus Rashford, belki de bir çok kişinin farkına varmadığı bu toplumsal soruna parmak basarak büyük sempati topladı. Member of the Most Excellent Order of the British Empire olarak bilinen  Britanya İmparatorluk Nişanı’na layık görüldü. Manchester United efsaneleri  Sir Alex Ferguson ve Sir Bobby Charlton gibi Manchester Üniversitesi tarafından fahri doktor ünvanı aldı.  Bununla da kalmadı. Aldi, Tesco, Deliveroo ve Kellogg‘s gibi dev firmaların desteğiyle 3.10 pound olan haftalık yemek kartı meblağının 4.25 pounda yükseltilmesini talep etti. Covid-19 sürecinde yardıma muhtaç ailelere yemek desteği sağlamak için Fareshare UK adlı yardım organizasyonuyla yaptığı iş birliği sonucunda yaklaşık 20 milyon Pound toplanmasına katkıda bulundu.

“Hissiyatınız, fikriniz veya vardığınız yargılarınız ne olursa olsun beslenme yetersizliği hiçbir zaman çocuğun suçu değildir. Evlâtlarımızı koruyalım.” diye haykırdı.

***

Rashford‘un verdiği bu tepki çocukluk yıllarındaki o açlık yıllarının, acılarla yoğrulup olgunlaşan saygı duyulacak o sağlam karakterinin dışa vurumuydu. Dolayısıyla hayret edilecek bir durum da söz konusu değildi.

Asıl hayret edilmesi gereken, aynı zor şartları yaşadıktan sonra paraya gark olan kişilerin geçmişlerini bir kalemde silip atmalarıydı. Tabanvaya talip ettiği günleri unutup lüks hayata geçişlerinde yaşadıkları sözde mutluluklardı. Önlerinde takla attıkları gazetecilere daha sonra posta koyup saldırmalarıydı. Önceden kurgulanan paparazzi görüntülerindeki pejmürde halleriydi. Tek odalı bir evden boğazdaki villâlara terfi ettiklerinde verdikleri arsız görüntüleriydi. Toplumun dertleriyle dertlenmek yerine, kendilerini toplumdan soyutlayanlardı. Yani hiç bir şey olamayıp da, çok şey olduğunu zannedenlerdi.

***

Böyle bir çoraklıkta bir  Marcus Rashford çıkar mı azizim.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
AŞI - 27 Ekim 2020
MEMNUN OLAN KİM? - 26 Ekim 2020
İLGİLİYE… - 23 Ekim 2020
OLMAK YA DA OLMAMAK - 22 Ekim 2020
SESSİZLİK… - 21 Ekim 2020
ASKI! - 20 Ekim 2020
ÇORAKLIK… - 19 Ekim 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ