Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ÇÖPÇÜ-TEMİZLİK İŞÇİSİ ve DİĞERLERİ

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Çöpçü, temizlik işçisi, hademe, hizmetli, temizlikçi, temizlik görevlisi. Bu unvanların yaptığı işler birbirine çok yakın olsa da aynı değil. Sonuç olarak bu emekçi kardeşlerimizin en zor görevde olanı ise çöpçülerdir. Bu emekçi kardeşlerimiz hep dışarıda, hep sokakta, soğukta ve sıcakta işlerine devam ederler. Geceleri gündüzleri yoktur. Hafta da bir gün izinleri vardır. Yıllarca çöpçü diye anılan bu kardeşlerimize şimdilerde güya kırılmasınlar diye temizlik işçisi diyorlar. Çöpçü derken o insanları aşağıladıklarını hissedenler bu hislerini örtmek için bu deyimi uydurmuş da olabilirler diye aklıma geliyor bazen

Bir gün yıllar önce çalıştığım ilköğretim okulunda ağlayan bir çocuk gördüm. Sordum; ne oldu? diye: “üzmüşler çocuğu, diğer çocuklar, senin baban çöpçü, sen de pis kokuyorsun” demişler.

 Bazen çocuklar işte böyle acımasız olabiliyorlar. Sonuçta hepsi çocuk işte. Kırmışlar yavrucağın kalbini. Çocukların güzel yanıdır gönülleri, kırılsa da çok, hemen toparlanmaya meyillidir. Yetişkinlere benzemez, kin gütmezler. Babası almaya gelmiş okula. Babasını görünce daha da çok ağlamaya başladı çocuk. Baba çok üzüldü çocuğunun ağlamasına, içlenmesine..  Babanın üzerinde iş kıyafeti. Konuştum babayla. Konuyu anlattım. Dağ gibi adam gözyaşlarını tutamadı.  Benim işim bu, ne yapabilirim? Dedi. Temizliğine çok dikkat ettiğini ve çocuğunun ve kendisinin pis kokmadığını anlattı ağlaya ağlaya.

Bizim ülkemiz de, çöpçülük aşağılık bir meslek gibi algılanmış bir kere, bir meslek nasıl aşağılanır onu da anlamış değilim de. Ancak; çöpçülüğün bu konuda ki yeri bir başka. Astronot, bilim adamı, futbolcu olmak isteyen çok da çöpçü olmak isteyen hiç yok. Çöpçülük de bir meslek ve onlar olmasa senin iğrenerek attığın çöpü kim toplayacak?

Çöpçülük en önemli mesleklerden biridir ve benim gözümde çok değerlidir. İşleri de değerlidir, kendileri de.

////////////

HES KODU ZORUNLU

“Kırmızı Balıkesir”

Balıkesir’de Belediye Otobüslerinde Hes Kodu zorunlu oldu. Uygulama başladı. İyi de oldu. Bunun yanı sıra pazarcılar sık sık şikâyet ettiği bir konu vardı. Marketler. Marketlere de artık Hes Kodu ile girilecek. Benim anlamadığım nokta şu, marketler Hes Kodunu nasıl kontrol edecek? Bu Hes Kodu olayı Marketlerde zor  uygulanır. Benden söylemesi.

Berberlere gelince berberlerin Hes Kodu ile müşteri almaları zorunlu olsa da kim takip edecek? Para kazanmayı düşünen hiç kimse bu konu da duyarlı olmaz. Bu kurallara uymayanlara kim ne şekilde ne şekilde müdahale edecek?

Apartmanda yönetici gelen misafirlere gelmeyin sizi almıyorum apartmana desin Allah muhafaza dayak bile yer.

Marketlerin otoparkları kapatılsa ne olacak. Bizim millet yine markete gider ve park edecek bir yen kesin bulur. Araba ile markete gidilmesi zaten yasakdı. Evinin en yakınındaki markete gitmen gerekiyordu. Eline poşet alan sokak sokak geziyor. Parklara gelince. Geçen Pazar günü sokağa çıkma yasağı olduğu halde Asuva Park yine dolu idi. Burada ki güvenlikçi arkadaş niçin müdahale etmez, niçin polisi aramaz anlamak mümkün değil. Millet park da yürüyüş yapıyor, çocuklarını salıncaklara bindiriyor. Biri gidiyor, biri geliyor. Hava güzel olduğunda da dolu dolu yasak masak hak getire. İmdi kapatılırsa bakalım yine gelecekler mi?

Banklarda iki kişi oturacakmış. Kim dinler ki? Burası Balıkesir, kırmızı bize çok yakışıyor!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
KİMSESİZ ÇOCUKLAR - 3 Nisan 2021
İTHAM ETMEK - 2 Nisan 2021
YORULDUM - 1 Nisan 2021
DEDİKODU - 31 Mart 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete