Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

CHP’DEN ANAYASA ÇIKIŞI

CHP’DEN ANAYASA ÇIKIŞI

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, ilk anayasanın kabul edilmesi ile ilgili konuştu. Sarı, “Anayasa’nın önemi günümüzde daha da anlam kazanıyor” dedi.
“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesini barındıran, 1921 tarihli, Türkiye’nin ilk anayasasının kabulünün 100. Yıldönümü, kabulden tam 100 yıl sonra 20 Ocak tarihinde kutlandı. İlk anayasanın kabulünün yıldönümünde açıklamada bulunan CHP İl Başkanı Serkan Sarı şu ifadeleri kullandı:
“ANAYASAYI HER GÜN HATIRLAMALIYIZ”
“Bağımsızlığımızın ve milli egemenliğimizin sembolü olan 23 maddelik ilk anayasamız Teşkilat-I esasiye kanunu bunda tam 100 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisinde Kabul edildi. İlk anayasanın kabulü kutlandı. Ancak bugün Anayasa, başta AKP Genel Başkanı olmak üzere, iktidar mensupları tarafından kürsüde edilen yeminlere rağmen çiğneniyor. Anayasa tanınmıyor. Anayasa’nın verdiği kararlarla ilgili ‘yok hükmünde’ tarzında açıklamalar yapılıyor. Anayasa, bir devletin temelidir. O temel sarsılırsa herkes altında kalır. Öyle ki anayasanın önemi bugün bir kez daha gün yüzüne çıkıyor. Anayasaya bağlılık için başta iktidar mensupları olmak üzere hep beraber çaba harcamalıyız. Bu düşüncelerle bir kez daha ilk anayasanın kabulünü, sadece 20 Ocak’ta değil, bugün ve her gün hatırlamalıyız”

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete