Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BÜYÜK SIÇRAMA!

BÜYÜK SIÇRAMA!
Reklam

Balıkesir’de karşılıksız çek oranında artış var

****BASİAD Başkanı Abdullah Bekki karşılıksız çek oranlarının yükseldiğine dikkat çekerek “Balıkesir’de yüzde 1,9’a gerileyen karşılıksız çekler, ekonomik gelişmelerin ardından tekrar yüzde 5’e yükseldi” dedi

NEGATİF YÖNLÜ

HAREKET ETKİLİ OLDU

Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Başkanı Abdullah Bekki yaptığı açıklamada derneğin Balıkesir ile ilgili çeşitli sosyo ekonomik verileri değerlendirmelere ışık tutması adına takip ettiğini belirterek “Bu verilerden bir tanesi ticari hareketlerin belirleyici unsurlarından olan karşılıksız çek istatistikleridir. Borçlar Kanunu, çek mevzuatı ve ekonomik ortam şartları ile birlikte bu alanda olumlu anlamda katedilen yolun ardından; tekrar negatif yönlü hareket Balıkesir ticari hayatına olumsuz etki yaptı. Balıkesir iş dünyası yakın geçmişte sorunlardan biri olarak karşılıksız çek oranlarının yüksek seyrine dikkat çekmiştir. Bu alanın iyileştirilmesine yönelik bir dizi tedbirler alınmıştı” hatırlatmasını yaptı.

2028 EKİM’İNDE BÜYÜK

OLUMSUZLUK YAŞANDI

Bekki sözlerine devamla, “Özellikle Borçlar Kanununda yapılan düzenlemeler, Risk Değerlendirme Merkezi’nin kurulması ve nihayetinde ekonomik görünüm; Balıkesir’de yüzde 5 civarında olan karşılıksız çek oranını 2018’in başında yüzde 1.9’a gerilemesine sebep olmuştu. Karşılıksız çek istatistiklerine baktığımızda 2016 yılında 248 milyon 843 bin lira tutarında 8 bin 722 adet karşılıksız çek ve karşılıksız çek tutarı toplam çeklerin yüzde 4.8’ini oluşturmuştur. 2018 yılının ilk aylarında karşılıksız çek tutarı aylık 4-7 milyon bandında seyrederken Temmuz ayında 10 Milyon bandına, Ekimde 25 milyon bandına ve yıl sonunda da 30 milyon TL bandına çok büyük bir olumsuz sıçrama göstermiştir.

CİDDİ RİSKLER

GÖZLEMLENMEKTE

2019 Ocak ayında 712 adet karşılıksız çek 29 milyon 751 lira karşılıksız çek tutarı.  Şubat ayında 635 adet karşılıksız çek 24 milyon 122 lira karşılıksız çek tutarı.  Ocak ayı ödenmeyen çeklerin toplam çeklere oranı yüzde 5 oranında gerçekleşmiştir.  2016 yılında Balıkesir’de ibrazında 245 bin 422 adet çek karşılığı 4 Milyar 957 milyon 18 bin TL tahsilat gerçekleşmiş. 17 yılında Balıkesir’de ibrazında 231 bin 634 adet çek karşılığı 5 Milyar 674 milyon 596 bin lira tahsilat gerçekleşmiş. 2018 yılında Balıkesir’de ibrazında 246.230 adet çek karşılığı 7 Milyar 290 milyon 557 bin TL tahsilat gerçekleşmiş. Karşılıksız çek oranları ve kapasite kullanma oranı dikkate alındığında 2019 iç ticaret; Türkiye’nin en önemli dış ticaret pazarı Avrupa’da kapasite kullanım oranlarına bakıldığında gözlenen düşüş 2019 ihracatına ve toplam ticarette işletmelerimiz açısından çok ciddi riskler gözlemlenmektedir” uyarısını yaptı.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ