Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BUGÜN ÜÇ KONUDAN BAHSEDECEĞİM

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Bahsedeceğim bu üç konuyu içime sindiremiyorum. Başka konular da var. Benim için içime sindiremediğim bu üç konu bence çok önemlidir.

  • Tank palet fabrikası.
  • Arazilerimizin yabancılar satılması.
  • 18 adanın Yunanlılar tarafından işgal edilmesi.

Tank palet fabrikasının ismine ne derseniz deyin. Kullanım hakkı denildi. Bu bal gibi satıştır. Eleştiri yapanlar “özelleştirildi” dediler. Özelleştirme değil, “kullanım hakkı verildi” dediler. Şimdi “29 seneliğine kiraya verdik” diyorlar. Fabrikaya 50 milyar yatırım yapacaklarmış. Fabrikadaki araç gereç yenilenecekmiş. Bu fabrikanın içerisindeki araç gereç ile şu an tank üretimi var mı? Var! Neden kiralanmaya gerek duyuldu? Kelime oyunları ile millet kandırılıyor. Önce “kullanım hakkınverildi” dediler. Şimdi çevirdiler “29 seneliğine kiraya verildi” demeye başladılar. Madem kiraya verildi? Sakarya’daki tank palet fabrikası kiralık diye bir ilan neden verilmedi? Belki ülkemizden bir kişi çıkar “ben talibim” derdi. Belki Ordu Yardımlaşma Kurulu (OYAK) talip olurdu. Neden Katar da, başka birileri değil? Kirada olsa, kullanım hakkı da olsa, özelleştirmede olsa stratejik öneme sahip olan bir tesis satılamaz. O Katar’dan alınan uçak var ya? İşte bütün sebep o uçaktır. Adam 450 milyonluk uçağı hediye etti amma 29 senede trilyonları kazanacak. Şimdi soruyorum:

“Acaba kiralama deniliyor denilmesine de süre bitince devir hakkı var mı? Anlaşmada o yazıyor mu?

Kılıçdaroğlu “KHK” diyor, Ömer Çelik ‘cumhurbaşkanlığı tamimi’ diyor. Siz bundan bir şey anladı iseniz lütfen bana da anlatıverin. İkisini de yazdıran ve imzalayan cumhurbaşkanı değil mi? Artık bizde tamim diyeceğiz. Bu tamim fabrikaya gönderilmiş. İşçiler okumuş. Bir madde varmış. Üçüncü şahıslara devredilebilir diyormuş. İşte bu madde söylenen her şeyi ortadan kaldırıyor. Üçüncü şahıslara satılabileceğinin önü açılmış oluyor. Savunma sanayisinde de dışa bağlılığımız bizi bekliyor. CHP anayasa mahkemesine müracaat edeceğini söyledi. Ben bunu dana önce yazdım. Bu fabrikanın satışının anayasa mahkemesine götürülmesi gerekir diye. Ülke ve millet menfaat düşünülmemiş diye anayasa mahkemesi bu kararı bozar demiştim. CHP’ye bunun için teşekkür ederim. Anayasa mahkemesine müdahale edilmez ise Anayasa Mahkemesi bu kira işini durdurur.

2- Yabancılara arazi satışı: Köylerde satılmadık arazi kalmadı. Seçimde köy kahvelerinde bu konuyu anlattım. “Geç kaldınız, arazilerimizin çoğu satıldı” dediler. Arazi satışlarının önünü iktidar açtı. Köy Kanunu’nun 87’nci maddesi “köy arazileri satılamaz” diyor. Bu madde iktidar tarafından kaldırılmış. Bir yerin topraklarının %10’nundan fazlası yabancıya satılamaz diye kanun var. 6-7 il bu kotayı aşmış. İktidar hemen kanunda değişiklik yapıyor. Ülke yüzölçümünü %10’nundan fazlası yabancılara satılamaz şeklindeki kanunda değişiklik yapmışlar. Daha önce birde karşılıklılık diye bir madde var iken, bu maddeyi de kaldırmışlar! Bunu anlamı yabancı birisi geldi, ülkeden bir mülk aldı. Türkiye’den birisi de o ülkeden bir mülk almadan satış gerçekleşmiyordu. Şimdi dünyanın neresinden olursa olsun bir kişi gelip Türkiye’den mülk alabiliyor. Korkum ileride Ülkenin Filistin’e döneceğidir. Araplar İsrail’e topraklarını sattılar. Şimdi ne duruma düştüklerini görüyoruz.

  • Ege denizindeki 18 adamızın Yunanlılar tarafında işgal edilmesi: Yunanistan devamlı “Deniz kıta sahanlığımızı 12 mile çıkaracağız” derdi. Önceki iktidarlar sert cevap verirlerdil. Bu olayı Kardak kayalıklarında denemeye kalktılar. Kayalıklara bayrak diktiler. Zamanın başbakanı “Ya o bayrak oradan inecek. Ya bu asker oraya gidecek” dedi. Bayraklarını alıp arkalarına bile bakmadan kaçıp gittiler. Bu iktidar zamanında önce bir adayı işgal ettiler. Ses çıkmayınca birer birer 18 adayı işgal ettiler. İktidarın savunması “Anlaşmalarla 12 Yunanistan’a verildi” dediler. Onların söylediği 12 ada İtalyanlar’da idi. İtalyanlar Yunanistan’a verdiler. Bu işgal edilen adalar bizde idi. Ve anlaşmada “bu adalar silahlandırılamaz” demesine rağmen işgal etikten sonra bu adaları silahlandırdılar. Şimdi deniz sahanlığını 12 mile çıkardıklarında bu adalardan itibaren 12 mil olduğunda İzmir limanından gemi kaldırılamaz.

Fakat ben şuna inanıyorum. Bu adaları bu iktidar herhalde geri almayacak. Başka bir geri alacak. İnşallah yanılırım.

Saygılarımla.

NE MUTLU TÜRKİM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KADININ ADI YOKTU - 30 Haziran 2020
RAKAMLARLA NEDEN OYNANIYOR? - 13 Haziran 2020
SURİYE DE NELER OLUYOR? - 10 Haziran 2020
65 YAŞ ÜZERİ OLANLAR - 9 Haziran 2020
UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ - 3 Haziran 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ