Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Bu türküyü hiç böyle dinlemediniz

Bu türküyü hiç böyle dinlemediniz

Balıkesir’in dünyaca ünlü zeytin üretim bölgelerinden birisi olan Ayvalık ilçesinde zeytin ve zeytinyağı üreticisi Erdinç Tügen, “Zeytinyağlı yiyemem aman” türküsünü “Zeytinyağlı yerim aman, doktor nedir bilmem aman” diye tekrar uyarladı. Türkü bu haliyle de büyük ilgi gördü.
Zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan Ayvalıklı zeytinci Erdinç Tügen, yüzlerce yıllık taş baskı sistemi ile zeytinyağı üretimini sezon boyunca yapmaya devam ederken, bir yandan da Ayvalık’ı bu değerlerini tanıtmak için çalışmalarına devam ediyor. Zeytinyağı ve zeytinin tanıtımı için çalışmalar yapan Tügen son olarak, “Zeytinyağlı yiyemem aman, basma da fistan giyemem aman” türküsünü tüketimi artırmak için tekrar uyarladı. “Zeytinyağlı yerim aman, doktor nedir bilmem aman” şeklinde yeniden uyarlanan türkü dinleyicilerden büyük beğeni topladı.
Erdinç Tügen, “Bir dönemlerde 70’li yıllarda ‘Zeytinyağlı yiyemem aman, basma da fistan giyemem aman’ diye bir türkü vardı. Bu günlere kadar da gelmiştir. Türküye karşı bir şeyimiz yok. Okuyanların da ağzına sağlık. Yazanın da kalemine sağlık. Zeytinyağı bu memleketin geçim kaynağı olduğu için biz uyarlama yaptık kendi içerimizde. Kendi çapımızda mırıldandık. Umarız zeytinyağına bir nebze katkımız olur” dedi. İHA

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete