Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BU RAMAZAN DA ZAM VAR MI?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

“Var, Var. Ne zaman olmadı ki?”
İnsanlar, Ramazan’da doğal olarak oruç tutuyor. Ancak; Ramazan’da daha az yenmesi gerekirken büyük bir çoğunluk tam tersine daha fazla yemekte. Bu durum firmaların satış rakamlarının artmasından, cirolarının yükselmesinden de zaten belli. Öyle ki; perakende marketler, gıda firmaları bu dönemde her zamandan daha fazla reklam yapar, normal zamanlara göre daha çok satış gerçekleştirirler.
Nedense, bu mübarek ayda ve öncesinde fiyatlar hep yükselişe geçer. Birileri şöyle ya da böyle bu mübarek ayda fırsatçılık yapıyor, piyasayla oynuyor. Şirketlerin çalışanları için, vakıfların ve hayırseverlerin ihtiyaç sahipleri için hazırladığı “Ramazan Paketleri” piyasaya hareket getiriyor. İnsanlar kendileri için, daha zengin sofralar kuruyor. Fakat bunlarla fiyat artışlarını izah etmek mümkün değil. Fiyatlardaki artışın bir bölümünü iç ve dış talepteki artışla izah edilse de, geri kalanının suni olduğu malum. Her Ramazan aynı şey olduğundan bence çok da şaşırmamak gerekir. Bu Ramazan Ayında da zamdan kaçmamız mümkün değil. Millet akşama kadar aç, dur şu fiyatları tavan yapalım diyen kesim olduğu sürece her Ramazan böyle geçer. Ben bu yaşa geldim her sene aynı muhabbet. Zamsız bir Ramazan Ayı görmedik ki!…

/////

EY! KOCAKARI SOĞUKLARI

“Ey! Korona”

Kocakarı soğukları 11 Mart – 17 Mart arasındadır ve 17 Mart’an itibaren soğuklar artık görülmez olur. 22 Mart’da da kar yağışı beklenebilir. Bu yazdıklarım bizim ülkemiz için geçerlidir. Eski Takvime göre 23 Mart Kuzey Ege ve Marmara’nın batı kesiminde etkili olan lodos fırtınası olan Koz kavuran Fırtınası yaşanmaktadır ve 2 gün sürmektedir. 26 Martta kış sonunda veya başında olan öncü/artçı fırtına denilen Çaylak Fırtınası yaşanmaktadır. 29 Martta da yine bir fırtına yer almaktadır. 30 Martta 3 dokuzların ikincisi denilen fırtına yaşanmaktadır.

Kışın sonundaki en soğuk günler olarak bilinen kocakarı soğukları, baharın müjdecisi olan mart ayının ortalarında buz gibi bir soğuk getiren doğa olayı olarak bilinmektedir. Kocakarı soğukları geçmişte yaşlılarımızın kullandığı deyimler dendir.

Kocakarı Soğuğu adı nereden geliyor? : Eski zamanlarda soğuklar biraz geçince bir koca – karı kimseyi dinlemez ve  yaylaya çıkar. Karı – koca soğuktan donarak ölür. İşte bu yüzden kocakarı soğuğu denmiştir. (Hikayesi de vardır.)

KOCAKARI HİKAYESİ “EFSANESİ”

Olur’da Aspires düzlüğünün yani başındaki kayalığa “kocakarının taşı” denir. Uzaktan bakıldığında kayalığın üstündeki bir taş uzaktan bakıldığında ihtiyar bir kadını andırmaktadır. Coğrafi şartların şekillendirdiği bu taş parçasına “Kocakarı” denir ve hakkında şu efsane anlatılır: Kocakarı 300–400 keçiden oluşan bir sürüye sahiptir. Kışı kışlakta, yazı ise yaylakta geçirmektedir. O yıl ilkbahar erken gelmiş, ağaçlar çiçek açmış, dağ taş dahi yeşermiş. Kocakarının keçileri hep ikiz doğurmuş, mahsulü çok olmuş. Bu iyi havalara aldana kocakarı mart ayında yaylaya çıkmış. Yaylada mahsulü iki katına çıkmış. Bundan keyif duyan kocakarı, “Mart ayında, Hopur Hopur oynar oğlağım, El kalınlığı gelir kaymağım” demiş ve oynamaya başlamış. Ancak hava koşulları birdenbire değişmiş ve bir fırtına, bir tipi bastırmış. Yaylaya yeniden kar yağmış. Fakat yayladan inme kararı kocakarıyı vahim sonundan kurtaramamış. Yolda sürüsü ile birlikte donarak taş kesilmiş. Halk kocakarının sonunu hazırlayan bu fırtınaya “kocakarı fırtınası” demektedir. Her şeyin bir zamanı olduğunu ve insanın hangi durumda olursa olsun şükretmesini bilmesi gerektiği, ibret verici bu efsane ile dile getirilmiştir.

Mart ayının Ey! Kocakarı soğuğu artık git. Sıcakları özledik giderken de  Ey! Koronayı da yanında götür. Sen önümüzdeki kışa yine gel kabul. Ancak; sakın o Ey! Koronayı getirme. İstemiyoruz onu…

 

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
KİMSESİZ ÇOCUKLAR - 3 Nisan 2021
İTHAM ETMEK - 2 Nisan 2021
YORULDUM - 1 Nisan 2021
DEDİKODU - 31 Mart 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete