Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

“BU ANLAYIŞLA BU KENT YÖNETİLEMEZ”

“BU ANLAYIŞLA BU KENT YÖNETİLEMEZ”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde dün yaşanan olayların ardından basın toplantısı düzenlerken, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu vurdumduymaz ve kimseyi tanımaz tavrı son bulmalıdır. 5 yıl boyunca bu anlayışla bu kent yönetilemez. Kenti yöneten arkadaşlarımızın yönetim anlayışını bir daha gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı bugün Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Burhan Ağabeyoğlu, Altıeylül ve Karesi Belediye Meclisi üyeleri ile basın toplantısı düzenledi. dün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sarı, AK Partili Başkan Yücel Yılmaz’ı eleştirdi. Sarı’nın açıklamaları şöyle:

“HALKIN TALEPLERİ DİKKATE ALINMALI”

“Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Büyükşehir Belediye Meclisi Balıkesir’imizin yerel yönetiminin en üst merciidir. Bu makamın bu mevkinin ona yakışır şekilde tavır, tutumlarla hareket edilmesi ve kentimizi yönetirken de bu anlayışla yönetmesi gerekiyor. Dün Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelen Maliye Bakanlığı’na borçlardan kaynaklı toplam 44 parça mülkiyetin devriyle ilgili liste meclis gündemine geldi. Bu listede yer alan; başta toplumumuzun, halkımızın ve Balıkesir’de yaşayan vatandaşların vicdanını rahatsız eden bir devir söz konusuydu. Bunların en önceliği Paşa Camii’nin bulunduğu alandaki arsanın bedeli karşılığında, bir ücret karşılığında, para karşılığında Maliyeye devredilmesi, ikincisi Saat Kulesi’nin olduğu yer, üçüncüsü de Kuvayi Milliye Müzemizin, eski belediye binasının olduğu arazinin Maliye’ye, bugüne kadar yapılmış borçların karşılığında bir bedel karşılığı devrilmiş olması. Toplumumuz Paşa Camii’nin olduğu arazinin bu tarz bir borç için kullanılmış olmasına, bu arazinin, bu tapunun bir borç karşılığında devredilmiş olmasına karşı ve rahatsız. Halkımızdan gelen bu şikayetleri bizlerin duyarsız kalması mümkün değil. Kenti yöneten arkadaşlarımızın yönetim anlayışını bir daha gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum. Bugün kenti yönetirken halkımızın istekleri ve talepleri doğrultusunda ve bunları dikkate alarak hareket etmemiz gerekiyor. Görüyoruz ki bu talepler dikkate alınmadığı gibi, üslup da her geçen gün meclisimize ve Balıkesir’e yakışmayacak şekilde devam ediyor”

“PAŞA CAMİİ’NİN BİR BEDEL KARŞILIĞI DEVRİ BİZİ RAHATSIZ EDİYOR”

“Dün kullanılan maddelerden biri için Edremit Belediye Başkanımız Selman Hasan Arslan grubumuz adına çıkarak süreçle ilgili görüşümüzü ifade etti. Sayın başkanım, devirleri bizler de belediyelerimizde yapıyoruz. Birçok belediye borcuna karşılık bedel karşılığı SGK’ya, Vergi Dairesi’ne devirler yapıyor. Ama bu devirleri yaparken halkımızda ve toplumumuzda rahatsızlık, huzursuzluk yaratan görüşleri dikkate almak zorundayız. Bugün Balıkesir tarihine, geçmişine ve mirasına en önemli değer olarak kattığımız Paşa Camii 1400’lü yıllara dayanan bir tarihi geçmişi olan bir yapı ve toplumda milli ve dini değerleri temsil ettiği önemli bir noktadır.”

“Balıkesir dediğimizde net bir nokta herkesin aklına geliyor, bu da Paşa Camii’dir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu tek hutbe yine bizim Balıkesir’deki Paşa Camii’ndedir. Bugün Paşa Camii’nin bir bedel karşılığında devri konusunun içerisinde tartışılması bizleri rahatsız ediyor. Bu sebeple bu üç yerin devir listesinden çıkarılmalı, diğerlerinin devri ile ilgili sıkıntı yok. Evet, belediyemiz borçlarının yapılandırması konusunda kullanabilir, destekliyoruz, sıkıntı yok, oy vereceğiz, bu üç yeri listeden çıkarın, kalanını oylayalım dememize rağmen ‘biz sizlerin lafıyla iş yapmayız’ ‘biz bir takım siyasilerin oyunlarına alet olmayız’, ‘biz bir takım gazetecilerin haberleriyle karar almayız’ gibi ve ‘hodri meydan’ diyerek büyükşehir belediye meclis üyelerimize ve belediye başkanlarımıza restleşerek bir kent yönetimi anlayışıyla karşı karşıyayız.”

“BASKICI VE ZORLAYICI ANLAYIŞLA BALIKESİR YÖNETİLMEZ”
“Restleşerek olmaz, uzlaşarak, kucaklaşarak ve toplumun taleplerini dikkate alarak hareket etmek zorundayız. ‘Gücünüz yetiyorsa engel olun’ bir diğer cümle. Bu tarz cümlelerle, söylemlerle restleşerek, tehdit ederek, ‘kim daha çok gol atacak göreceğiz’ söylemleriyle, bu baskıcı ve zorlayıcı anlayışla Balıkesir’i yönetmeye çalışanların bir daha dönüp kente bakmaları gerekiyor. Balıkesir halkı asla baskıya boyun eğmemiştir. Balıkesir halkı baskı yapanlara her zaman cevabını vermiştir. Kuvayi Milliye kenti olan Balıkesir’imiz Kurtuluş Savaşı mücadelesini örgütleyen kentimiz bu değerlerine de sahip çıkmasını çok iyi bilir. Bugün bu değerlere saygı göstermeyenlere de vereceği cevap açık ve nettir.

“T.C. ÖNERGESİ GÜNDEME ALINMADI VE OKUTULMADI”

“Dün yine aynı anlayış, geçtiğimiz günlerde İstiklal Madalyası verilmek üzere meclise sunduğumuz önerge oy birliğiyle geçti ama bugün böylesine bir hassas dönemden geçtiğimiz, milli birlik ve beraberliğimize ihtiyaç duyduğumuz dönemde T. C ibaresinin yeniden Büyükşehir Belediyesi tabelalarında ve resmi yazışmalarında kullanılmak üzere eklenmesi önergemiz meclis gündemine dahi alınmadı ve okutulmadı. Nerede, kime ve nasıl bakıldığını çok iyi anlamamız gerekiyor.”

SU ÖNERGESİ DE BASKİ GÜNDEMİNE ALINMADI

“Bir diğer önergemiz; su fiyatlarıyla ilgili rahatsızlığımızı ve yıl sonunda yapılacak planlamada fahiş su artışlarını ve kanuna aykırı olarak uygulanan uygulamalardan vazgeçilmesi için bir önerge hazırladık. Bunu da BASKİ gündemine almadılar. ‘Gündeme almıyorum’ diyerek kestirip attı. Peki, bu büyükşehir nasıl çalışacak. O zaman Büyükşehir Belediye Başkanı ne diyorsa o oluyor, başka da bir şey olmuyor. Nerede bu işin demokrasi kavramı, nerede hak, nerede hukuk, nerede adalet? Ben bilirim, ben yaparım, ben ne dersem o olur anlayışıyla bu kenti yönetemeyiz. Bu kent uzlaşı kentidir. Bu anlayışı derhal terk etmelidirler”

“KADEMELİ SU FİYATI OLMAZ”

“Su zammıyla ilgili yapacağımız itirazın dava dosyası da hazırlandı. BASKİ’nin hazırladığı yönetmelikteki hatalar açık ve net, bunları tespit ettik. Kademeli su fiyatı, bölgesel su fiyatı yasaya aykırıdır. Suyun tek bir fiyatı olur ve tek fiyat uygulanır. Aynı yere aynı hizmeti farklı fiyatlarla veremezsiniz. Yasa açık ve net bir şekilde buna hükmetmiş. Danıştay’ın bu konuda aldığı emsal kararlar var. Bu konuyla ilgili mahkeme sürecimiz devam ediyor, başlayacak. Önümüzdeki günlerde bu mücadelemiz devam edecek”

“BELEDİYE KİMSENİN ŞİRKETİ VE ARKA BAHÇESİ DEĞİLDİR”

“Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu vurdumduymaz ve kimseyi tanımaz tavrı son bulmalıdır. 5 yıl boyunca bu anlayışla bu kent yönetilemez. Kentimizi yönetme meziyetlerine sahip değillerse bir an evvel de görevlerini bırakmalarını talep ediyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanlığı kimsenin şirketi ve kimsenin arka bahçesi değildir. Burası halkımızın ve milletimizindir. Halkımızın ve milletimizin talepleriyle de yönetilmeyi hak ediyor. Hak ettiği şekilde yönetemeyeceklerse de gereğini yapmaya davet ediyorum”  balikesir24saat.com

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ