Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BU ABD USLANMAZ…

Çetin Bayırlıgil

Çetin Bayırlıgil

Ne yaptı etti. ABD, Suriye’nın petrol kuyularına çöktü. Neymiş efendim Suriye’ye özgürlük ve demokrasi getirecekmiş. İşte görüyorsunuz ABD’nin insanlık namına yaptığı yardımın altında neler yattığına. Bir televizyon kanalında açıklandı. İsrail, tam 85 yıl önce bu planı uygulamaya koymuş şimdi ise maalesef diyorum planları tıkır tıkır yürüyor. Ancak hesaba katmadıkları bir tek ülke vardı. Oda Türkiye. Yaptığımız Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı operasyonları ile adeta bu yüz yıllık planın saf dışı kalmasını sağladık. Ancak tabiî ki gerek ABD ve gerekse İsrail bu yüzyıllık emellerinden henüz vazgeçmiş değiller. O yüzden her zaman uyanık ve akıllı olmalı ve buna göre hareket etmeliyiz.
ABD’nin özellikle Irak’taki Kerkük ile Suriye’deki Deyrizor petrol kuyularından elde ettiği gelirin büyük bir bölümü YPG’ye aktarılıyor. Hatta bu gelirin yıllık 2 Milyar dolar olduğu kaydediliyor. Hal böyle iken Türkiye’nin ellerini ve kollarını bağlayarak beklemesini hiç kimse bekleyemezdi tabii ki CHP hariç.
İşte bu rakamda ortaya koyuyor ki. Elde edilen gelir çok yüksek. Şimdi şu aklıma geliveriyor. Sen 10 bin kilometre uzaktan geleceksin demokrasi getireceğim diye Suriye halkının hakkına çökeceksin ondan sonrada diyeceksin ki utanmadan sıkılmadan petrol kuyularını ben denetim altında tutacağım. İyide Cenevre de hazırlanacak olan ve Astana da kesinleştirilecek Suriye Anayasası kesinleştikten sonra hala bu bölgede ABD hangi sıfatla kalacak malum Deaş masalıda çoktan bitti.
İşte tüm bu sorular Suriye topraklarında gizemini koruyor. Ve korumaya da devam edeceğe benziyor. İşte bu nokta da Suriye halkının tek ümidi olan ülke Türkiye. Suriye topraklarında hiçbir hedefi olmayan sadece burada yaşayan halkın artık çektiği ızdıraba son vermesine yardımcı olmaya çalışıyor. Ve karşısına neredeyse tüm dünyayı alarak.
Gerçektende Suriye’de kalıcı bir çözüme yönelik girişimlerin artık olumlu sonuçlanmasını diliyorum. Çünkü yıllardır süren çarpışmalarda milyonlarca günahsız insan can verdi. Bu bölge artık kan gölünden çıkıp mutlu ve umuştu insanların yaşadığı topraklara dönüştürülmelidir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ