Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BİR OKULUMUZDA SÖYLEŞİ YAPAN MÜFTÜYE ELEŞTİRİ

BİR OKULUMUZDA SÖYLEŞİ  YAPAN MÜFTÜYE ELEŞTİRİ

Eğitim-Sen’ce Yönetmelik hatırlatılarak İlçe Müftüsünün de kamudaki her görev kadar kutsal olan kendi görevini yapması istendi

EĞİTİM VE BİLİM EMEKÇİLERİ SENDİKASI BALIKESİR ŞUBESİ’nden yapılan açıklamada “İlimiz Altıeylül Yarış Ortaokulu’nda 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle okulun sosyal medya kanallarından yapılacak söyleşi ile ilgili olarak çok sayıda öğretmen ve veliler rahatsızdır. “Gerçek olan tek yarış insanlık yarışıdır” konulu söyleşinin müftü tarafından yapılmasında öğrencilerin yüksek menfaati yoktur” denildi. Açıklamada aynen şu ifadeler paylaşıldı:

“Diyanet İşleri Başkanlığı görev ve çalışma yönetmeliğinin 30.maddesinde açıkça belirtilen görevler müftünün görevleridir. Dinlerin insan haklarına yaklaşımı ise okullarımızdaki çok değerli din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerimize bırakılmalıdır. Yarış ortaokulunda da çok değerli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerimiz vardır. İlçe Müftüsü de kamudaki her görev kadar kutsal olan kendi görevini yapmalıdır.

Ayrıca “insan hakları” eylem ve etkinlik çalışma alanı özel bir alandır. Bu alanın kendi içinde başlıkları, tarihsel gelişimi ve kazanımlar olarak uzmanlık bilgisine gereksinim vardır. Özel ve akademik çalışmalar gerektirir. Kurumsal çalışmalar içinde hukuksal ve siyasal boyutları itibariyle bir din adamının kamudaki görevinin dışındadır. Bu alanda çalışmaları olsa dahi kamuda üstlendiği görev nedeniyle algı kaymasına neden olacaktır. İlçe müftüsünün bu anlamdaki yetkinliği bir tartışma konusu haline gelmektedir. Görevi nedeniyle müftü konuyu ancak İslamiyet ya da din çerçevesinde ele alabilir ki; insan hakları mücadelesi özellikle batı da din kurumlarının ve kilisenin baskılarına karşı geliştirilen bir özgürlük ve eşitlik mücadelesidir. Burada yapılması gereken üniversitelerin, baroların desteğini almaktır.

Basına yansıdığı kadarıyla kimi tarikat ve vakıf yurtlarında çocukların istismara uğramalarına seslerini toplumun bütün kesimlerinin duyabileceği şekilde yükseltmeyenler bugün çocuk haklarıyla ilgili cümle kurmaması gerekir. Biz Eğitim Sen’liler olarak anayasada belirtilen demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletinin gereği olarak laik ve bilimsel eğitimden vazgeçmeyeceğimizi bildirir, bu yanlışı yapan okul yönetimini bundan vazgeçmeye çağırırız.”

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete