Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BİLİM VE TEKNOLOJİ HAFTASINDA MIYIZ!!??

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Canlar,

Her yıl dünyada ‘’8-14 MART’’ günleri arasında BİLİM VE TEKNOLOJİ HAFTASI olarak kutlanır.

Eğitim ve Bilimde geldiğimiz nokta gibi, bu haftanın anlamınıda bir çoğumuz, ne yazık ki bi haberiz!

Üniversitelerimizin dünya üniversiteleri sıralamasında, her yıl gerilemektedir.

Dünyada ki üniversitelerin ölçüm ve inceleme kurumlarından Quacquarelli Symonds  (QS ) 2021 yılı dünya çapında üniversitelerin sıralamasını açıklamıştır.

İlk 500’e Türkiye’den sadece Koç Üniversitesi 465. sırada yer alınmıştır.

ODTÜ, BOĞAZİÇİ, İSTANBUL TEKNİK, ANKARA ÜNİVERSİTESİ, HACETTEPE ve İSTANBUL ÜNİVERSİTELERİ ancak ilk 500-1000 arasında yer alabilmiştir.

Başarısızlık her geçen yıl artmaktadır. 2019’da ilk 1000 de 14 üniversitemiz yer alırken 2020’de bu sayı 9’a gerilemiştir.

Üniversitelerimizin bu denli gerilemeleri, beni hiç umutsuzluğa sevk etmiyor. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk boşuna dememiş ‘’Türk milleti zekidir, çalışkandır!’’

İnsanlarımızın uygun ortama kavuştuklarında farkındalıklarını ortaya koyma becerisini hemen gösterirler. Bir örnek; Ortadoğu Teknik Üniversitesinden Fizik bölümünden atılan bir arkadaşım benimle

beraber üniversite giriş sınavına hazırlanırken İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanmıştı. Ben ise o sınavda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazanmıştım. Arkadaşımın babası Amerika’da terzilik yapıyordu. Amerika’ya götürüp Ekonomi okumasına vesile oldu. Yıllar sonra ‘’Milliyet gazetesinin manşeti MÜTHİŞ TÜRK’’, yıl 1991 ve Dünya Bankasının Uzak-Doğu direktörü haberini görmüştüm.

Şu değerlendirmeyi yapmıştım. Atatürk boşu boşuna bu insanlara inanmamış.

Uygun koşullarda çalışma olanağı sağladığında, insanlarımızın kendilerini fark ettirmeleri ve dünya insanlarına katkı vermeleri kolay olacaktır. Bugün yurt dışında bu katkıları veren ve gururlanacağımız bir çok bilim adamımız mevcuttur. Bunlardan birkaçının ismini paylaşmak istiyorum.

Prof. Dr. Gazi Yaşargil – Dünyaca tanınan Beyin Cerrahımız,

Prof. Dr. Aziz Sancar –  Nobel Kimya Ödüllü bilim adamımız,

Feryal Özel – Fizikçi- NASA’da ki tek Türk bilim adamı,

Uğur Şahin – Özlem Türeci – En önemli Covid-19 biontech aşısını insanların hizmetine sundular.

Canan Dağdeviren- Fizik Mühendisi – Giyilebilir kalp pilinin mucidi,

Mutlay Sayan; Amerikalıların ‘’Harika Çocuk’’ ilan ettiği bu genç, önümüzdeki 10 yıl içinde Aziz Sancar’dan sonra NOBEL ödülü getirecek büyük bir yetenek.

Mutlay Sayan’ın kısa hayat hikayesi bir sonra ki yazımda paylaşmak istiyorum. İlginç bir hayat hikayesi var.

Prof. Berrin Tansel, ABD’deki Florida Uluslararası Üniversitesi’nin İnşaat ve Çevre Mühendisliği bölüm başkanı olup ‘’Uzayda suyun arıtılarak yeniden kullanılmasını sağlayacak teknoloji üzerindeki çalışması ile NASA’nın Amerikan Çevre Mühendisliği ve Bilim İnsanları Akademisi Bilim ödülüne layık görülmüştür.

Ne kadar gururlansak bile azdır. Bilim ve Teknoloji haftası nedeniyle tüm insanlığa katkı da  bulunan Bilim İnsanlarımızı kutlarım. Daha da başarılı olmalarını diliyorum.

Hepinize sağlıklar diliyorum.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ramiz kurnaz dedi ki:

    👍

BİR YORUM YAZ
gazete