Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Herkese Her Yerde Kitap Vakfı arasında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul kurumlarda görev yapan öğretmenlerimizin kitap okuma alışkanlığının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, mesleki, kişisel ve sosyal gelişimlerini destekleyecek nitelikli yayınlarda buluşturulması, kitap okumayı teşvik edecek eğitim, kültür, sanat programları yapmalarının sağlanması amacıyla 15 Mayıs 2020 tarihinde iş birliği protokolü imzalandı.
Bu iş birliği protokolü gereğince 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere kitap hediye edilmesini sağlamak amacıyla “Benden Sana Öğretmenim Projesi” kapsamında bu yıl Grigory Petkov’un “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” isimli kitabı öğretmenlere hediye olarak verilecek.
Kitaplar öncelikli olarak Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan kurumlarda görev yapan öğretmenlere ve taşımalı eğitim uygulaması yapılan temel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere verilecek.
Dünya klasikleri arasında yer alan roman, uzun yıllar farklı ülkelerin egemenliğinde yaşamış bir toplumun kendi ayakları üzerinde kalkınmasını konu ediniyor. Hayatının önemli bir kısmını Finlandiya’da yaşamış olan Petrov; eserinde ülkenin ekonomiden eğitime, sağlıktan tarıma kadar birçok farklı alandaki gelişimini destansı bir anlatımla ele alıyor.
Beyaz Zambaklar Ülkesinde, medeniyete tuttuğu ışıkla her millet ve kültürden insanın okuması gereken eserler arasında yer alıyor. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de başucu kitaplarından olan eser, Türkiye’nin kurtuluş öyküsüne de ilham kaynağı oluyor. Atatürk’ün talimatıyla okulların müfredatına da dahil edilen kitap, vatan bilincinin oluşması ve toplumsal gelişim için önemli bir kılavuz niteliği taşıyor.
Finlandiya Halkının
Azmine Hayran Olacaksınız!
Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı eserinde Petrov, 20’nci yüzyılın başında Finlandiya’nın Rusya’ya karşı verdiği bağımsızlık mücadelesini tüm yönleriyle ele alıyor. Kitap; bataklık bir bölgenin, üzerinde beyaz zambakların açtığı güzel bir alana dönüştürülmesini hem gerçek hem de sembolik yönüyle anlatıyor.
Bugün dünyanın gelişmiş ülkelerinden olan Finlandiya’nın sahip olduğu refah ve kültür düzeyi, halkının çalışkanlığı ve azmine dayanıyor. Fin halkının kurtuluşunu ve yükselişini sağlayan ortak bilincin oluşturulmasında ise Snellman büyük rol oynuyor. Romanda Finlandiya’nın gelişimi, 1806 ila 1881 yılları arasında yaşayan Finlandiyalı filozof ve devlet adamı Johan Vilhelm Snellman’ın ağzından anlatılıyor.
Ülkenin önce eğitim sisteminden başlayarak her alanında iyileşme sağlamak için çalışan Snellman, tüm ülkenin seferber olmasın da öncülük ediyor. Aydınlardan devlet adamlarına, din adamlarından ordu mensuplarına, çiftçilerden halkın çeşitli tabakalarına kadar herkesin yer aldığı bir kalkınma hamlesi başlatıyor. O dönemki faaliyetlerinden dolayı “Halk Öğretmeni” unvanı alan Snellman, bugün dahi dünyanın en iyi eğitim sistemi olarak değerlendirilen Finlandiya Modeli’nin kurucusu konumunda yer alıyor.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DUA ETMEK - 25 Ocak 2021
MACİT ERMİŞ - 22 Ocak 2021
NERDESİN BAKKAL AMCA? - 21 Ocak 2021
ARKADAŞ - 18 Ocak 2021
KONAK SOFRALARI - 12 Ocak 2021
ASKIDA NE VAR? - 9 Ocak 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete