Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BAYRAK “Anlamını yitirmemeli”

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Bayrak bağımsızlık sembolüdür ve anlamını yitirmemelidir. Bayrağa gereken önem verilmelidir. Vatandaş bayrak sevgisinden dolayı bağına bahçesine, balkonuna, camına bayrak asmış fakat, bayraklar eskimiş, solmuş, yıpranmış, yırtılmış ve öylece duruyor. Bu bayrak yıpranmış, yenisi ile değiştireyim demiyor.
Yine bazı işyerlerinin önünde bayrak direği var. Bu direklere çekilmiş, bayraklar eskimiş, uçları yırtılmış, solmuş ve yenisi ile değiştirilmiyor. Türk Bayrağı’nı astığın zaman yırtıldığında, solduğunda değiştirmen gerekir.
Türk bayrağı kırmızı rengini bu vatan için canını vermiş şehitlerin kanından almıştır. Bu nedenle bayrağımız bizim için büyük bir manevi değer taşımaktadır ve astığımız bayrağın ne durumda olduğuna dikkat etmemiz gerekir.

/////

BENGİ OYUNU

Oyuna geçmeden müzik eşliğinde bir gezinme havası ile başlayan Bengi 8-10-12-15 kişi ile oynandığı gibi daha fazla kişilerle de oynanır.
Zeybek oyunlarının başlıca özelliklerinden birisi vücudun dik, hareketlerin ve bakışların sert olmasıdır. Oyun içinde çeşitli naralar vardır. Bengi… Dengi… Deha… gibi. Bengi; sonu gelmeyen, sonsuz, biz sonsuza kadar güçlüyüz anlamındadır. Dengi; dikkat etmek anlamında bir uyarı sözüdür. Deha; etrafı ve oyuncuları coşturmak için atılan naralardır. Çok hızlı ve seri tempoda oynanan bu oyunda naraları almak, söylemek pek kolay değildir, maharet ister.
Bu oyunları genellikle yaşlı efeler idare eder. Bu efeler oyunu iyi bilen, disiplinli sözü geçen kişilerdi. Onlar oynarken diğerleri konuşmaz, göz ucuyla efeyi takip ederler. Efe deha… aha gibi nara atınca herkes yeni bir figürü yapmaya başlar. Figür değişmelerinde şaşırma olmaz. Müzik, figür değişmelerini belli eder. Bunu oyuncular bilir. Yeri geldiği zaman efe narasını atar ve bütün oyuncular yeni bir figüre geçerler. Oyuncular birbirlerinin ellerini tutmazlar. Oyunlar daire biçiminde ve soldan sağa doğru oynanır.

//////

Okul Yöneticilerinin
İtibarsızlaştırılması

Okulların yükünü, çilesini çeken okul müdürüdür ve son zamanlar da okul müdürleri hak ettiği yerde değildir. Geçtiğimiz yaz, cep telefonum çaldı. Kayıtlı olmayan bir numara arıyordu.
Daha önce okul müdürü çalıştığım bir lisenin bahçesinde yaşlı bir bayan kilitli kalmış ve benden yardım istiyorlardı.(Emekli olduğumu hatırlatmak isiterim bu arada). Okula yakın oturan memur arkadaşı aradım ve bahçe kapısı açmasını rica ettim.
Ben okula vardığımda, memur arkadaş bahçe kapısını açıyordu ve kapının önünde bekleyen yaşlı bayan da dışarı çıkmak için bekliyordu.
Bahçe kapısı kilitlenir, içeri de biri kalır, okul müdürü aranır. Cam kırılır okul müdürü aranır. Çeşme kırılır okul müdürü aranır. Okula hırsız girer okul müdürü aranır. Öğrenciler dışarı da sigara içer, okul müdürü aranır.
Aranır, aranır, aranır.
Okul müdürünün işi zordur, her şey müdürden beklenir. Okulun herşeyini çözmeye çalışan okul müdürlerini itibarsızlaştırmayalım.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BİSİKLET - 4 Mart 2021
İNSANLIK ONURU - 3 Mart 2021
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ÜSKÜP - 22 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete