Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BAUN VETERİNER FAKÜLTESİ ÜST DÜZEY İŞ YAPIYOR

BAUN VETERİNER FAKÜLTESİ ÜST DÜZEY İŞ YAPIYOR
Reklam

Dekan Prof. Dr. Ziya İlhan, bir hayvan için gittikleri Köyde yüzlerce hayvanı tedavi ederek döndüklerini ve hayvan bacak kırıklarında çok iyi işler yaptıklarını söyledi.

BAUN Veteriner Fakültesi 2019 yılının ilk 6 ayında, 653 hayvana Cerrahi, 473 hayvana Dâhiliye, 191 hayvana Mikrobiyoloji, 102 hayvana Patoloji ve 82 hayvana Doğum olmak üzere 1506 hayvana tedavi yapıldığı bildirildi. Bacağı kırılan Atların eskiden öldürüldüğünü, Dana, İnek gibi hayvanların Kasaba satıldığını hatırlatan Dekan Prof. Dr. Ziya İlhan, Veteriner Fakültesinde Hayvanların tedavi edildiğini aktardı. Dekan İlhan “Ekibimizin bir hayvan için gittikleri Köyde yüzlerce hayvanı tedavi ederek dönüyorlar ve hayvan bacağı kırıklarında çok iyi çalışarak kırılan hayvan bacağın ameliyat ederek platinle kırık kemikleri ekleyip iyileştiriyoruz. Yani çok iyi işler yapılıyor” dedi.

BU YIL 5.MEZUNLARINI VERECEK

2011 yılında kurulan Balıkesir Üniversitesi Veteriner Fakültesi bu yıl 5. Mezunlarını verecek. Veteriner Fakültesinde halen 42 Akademik Personel bulunuyor. 16 Profesör, 9 Doçent, 11 Dr. Öğretim üyesi ve 6 tanede araştırma görevlisi bulunuyor.  Bu yıl 340 Öğrenci Eğitim ve Öğretim görecek. Dekan Prof. Dr. Ziya İlhan “Öğrencilerimize teorik, bilimsel olarak öğretilerimizin yanı sıra, Teorik olarak da sahada hayvanların kırılan bacaklarının nasıl eskisi haline getirildiği öğretiliyor. Prof. Dr. Musa Karaman Klinik öncesi Bilimleri Bölümü Başkanı olarak ve Öğretim Üyesi, Dekan Yardımcısı Dr. Muharrem Erol öğrencilerimizle sürekli sahada, Köylünün hayvanlarının birisi için gittiklerinde yüzlerce hayvanın tedavisini yaparak dönüyorlar. Bu öğrencilerimiz için çok büyük avantajdır. Balıkesir Üniversitesi Veteriner Fakültesi bu bakımdan çok büyük önem arz etmektedir” diye bilgi verdi.

TEK HEDEFİMİZ BÖLGE HAYVANCILIĞI SAĞLIĞI KONULARINDA DESTEK VERMEKTİR

Fakültemiz tüm dünyada kabul edilen “Tek tip sağlık Konsepti” anlayışıyla hayvan sağlığı konularında olduğu kadar, hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklarla ilişkili olarak halk sağlığı ve çevre konularında konferans, panel ve Toplantılar yaparak, bölge hayvancılığına katkılar sağladıklarını açıklayan Prof. Dr. İlhan “Fakültemiz 18.10.2008 Tarihli 27028 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2809 Sayılı Kanunun ek 30. maddesi uyarınca Balıkesir Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında ÖSYM Ek kontenjanıyla gelen 21 öğrenciyle Çömlekçi Yerleşkesinde Eğitim-Öğretim faaliyetlerine başlamış olup, şimdiki yerleşkesine 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında taşınmıştır. Kurulduğu günden itibaren Fakültemiz, Veteriner Hekimlik alanında kendine düşen görevi yapmaya ve beklentileri üst düzeyde karşılamaya çalışmaktadır. Fakültemiz ülkemizin hayvancılık politikalarına duyarlı, hayvan sağlığı ile ilgili konularda ihtiyaçların bilincinde ve bu yönde kendini geliştirebilen, çiftlik ve pet hayvanlarına yönelik, üretim ve klinik bilgiye sahip, hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklarla ilgili konularda donanımlı, davranışları veteriner hekimliği meslek etiği ve geleneklerine uygun, veteriner hekimliğinin ilerlemesi için çalışan Bir Fakülteyiz. Hastalarına ve hasta sahiplerine karşı sorumlu, gıda güvenliğinde söz sahibi ve hayvan refahını ön planda tutan veteriner hekimler yetiştirerek, ülkemiz hayvan ve insan sağlığına en iyi şekilde hizmet etmeyi amaç edinmiştir” şeklinde bilgi verdi.

 

GEZEN TAVUK PROJESİ TUTDU

Veterinerlik Fakültesi gezen tavuk yumurtası üretiyor. 30 tanesini 15 TL den satıyor. Vatandaştan Veteriner Fakültesinin Gezen Tavuk projesine büyük ilgi olduğu bildiril.

Balıkesir Üniversitesi Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nce hayata geçirilen kümeste yetiştirilen tavuklardan elde edilen yumurtalar yaklaşık 5-6  aydır vatandaşın tüketimine sunulmaktadır.

Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali Azman, merkezde gıda değeri yüksek yumurtalar elde edildiğini ve bunların üniversite personeliyle halka satışa sunulacağını bildirdi. Veterinerlik Fakültesi öğrencilerine uygulama imkânı sunmak için kümesi hayata geçirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Azman, 22 haftalığa ulaşan tavukların yumurtlamaya başladıklarını ve bu ürünleri de tüketiciyle buluşturmayı arzu ettiklerini ifade etti. Tavuk yetiştiriciliğinde hayvan refahına önem verdiklerini de kaydeden Prof. Dr. Mehmet Ali Azman, “Biz burada fonksiyonel yumurta olarak adlandırdığımız çinkoca, selenyumca, omega 3 yağ asitlerince zengin, kaliteli ürünler üreterekten personelimize ve insanlarımıza bu yumurtaları değerlendirmek istiyoruz” dedi.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. 10veteriner10 dedi ki:

    Balıkesir üniversitesi Prof. Dr. M. Ali AZMAN hocanın hakkını asla ödeyemez çiftliği en ideal seviyeye getirmiştir. Evet veteriner fakültesinde çok iyi işler yapılmaya başlandı ancak bunda herkesin emeği var, sadece üç kişiye mal edilmemelidir. yönetim öğrenciyi köye uygulamaya götürmek isteyen hocaya hiç bir destek (araç vs) vermemekle beraber burda sanki düzenli gidiliyor diye hava verilmesi uygun olmamıştır. Fakülte yönetimi ne zaman panel düzenlemiş ki haberimiz olmadı ancak başkaları tarafından yapılan panellere destek verilmiştir.

BİR YORUM YAZ