Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Başkan hesap verdi

Başkan hesap verdi
Reklam

Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga yapılan çalışmalar ile ilgili olarak halkı bilgilendirdi. Vatandaşların dert, istek ve şikayetlerini tek tek dinleyen Gaga, katılımları için hepsine teşekkür etti.

gerçekleştirdiği halk toplantısında hemşehrilerine seslenerek “sizlerden ilk olarak isteğim bana hesap sorun, buradan çıktığınızda kafanızda soru işareti kalmasın istiyorum” dedi.
Başkan Gaga çok sayıda spekülasyon için “bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmayın. Her ne olursa olsun gelin bana veya ekibime sorun, danışın bilgi edinin ondan sonra yorum yapın” diye konuştu.

İşte detaylar:

“1 Nisan 2019’da göreve geldiğimizde; bizim sandığımız araçlar bize anlatıldığı gibi bize ait değilmiş, meydanlarda anlatılanlar doğruyu yansıtmıyormuş. Bizler göreve başladığımızda 31 adet aracımız vardı. Araçların çoğu geri gitti hibe denilen araçlar geri istenildi. Bir diğer konu ise borçların talebi. Halkımız sürekli ‘borcunuzu bilelim, borcunuzu bilelim’ diye ısrar edince açıklamak durumunda kaldık. Devir aldığımız gün toplam borç 7.579.134 lira. Bunun sadece esnafa olan borç kısmı  5 milyon liradır. Bizden önceki yönetimlerle olan şahsi görüşmelerimde defalarca kez sordum! ‘Başkan belediyenin borcu ne kadar? Ya sen kazanacan, ya ben kazanacam, bilelim ona göre hazırlıklı olalım’ demiştim. Seçimden 15 gün önce parti binamızda tekrar sorduğumda 4 milyon lira borcumuz olduğunu söyledi. 15 gün sonra göreve geldiğimizde durum böyleydi. Borç olması yanlış bir durum değil. Borç olabilir ama elle tutulur bir iş yapılsaydı keşke merkezdeki taş işi bitseydi, köylerdeki taş işi bitseydi bu borç önemsenmezdi bile, ama ortada elle tutulur hiçbir hizmetin olmadığını görüyoruz. 180 günde döşediğimiz taşın maliyeti 1.5 milyon, onun yanı sıra 3 milyon borcumuzu da ödemiş bulunuyoruz. İlk önceliğimiz kendi esnafımızı rahatlatmak onların alacaklarını ödemek adına uğraşıyoruz, bu yüzden ödediğimiz borcun büyük bir kısmı esnafımıza olan borçtan ödedik! Ben bu makamda olduğum sürece hiç kimseyi mağdur etmeden, imkanlar el verdiğince herkesin hakkını vereceğimden emin olabilirsiniz. Bununla ilgili bir sorusu olan varsa lütfen bana hesap sorsun. Bir diğer konu çalışanların maaşının kesilmesi kesildi mi, kesilmedi mi? Kaç para kesildi? Çalışanlarımız bu durum için oldukça ketum hiç biri dışarıya sır vermedi. Ancak ben sizlerle bunu paylaşayım, evet çalışanlarımızın alacakları vardı. Memurlardan biner lira, iki defa, işçilerden bir defa beşyüz lira kesildi geçen yönetimde ve ödenmedi. Bizler buraya önce emek, önce alın teri diyerek geldik. Kendimiz aç duracağız, o işçiye o çalışana, o parasını ödeyeceğiz, evine ekmek götürebilsin. O arkadaş bir ay boyunca size hizmet ediyor, ay sonunda biz onun maaşından para kesiyoruz. Böyle bir şeyi kabul edemeyiz. Çalışanlarımızın alacaklarını ödeyip helallik istemekte bizlere düştü.
Belediyemizin icralık işleri vardı, belediyemizi dokuz ayrı firma icraya vermişti. Bunlar biz göreve gelmeden başlayanlar da var, biz görevdeyken gelen icralar da oldu. Bu dört aylık dönemde icralık borcumuz 1.3 milyonluk borcun 725 bin liralık kısmını ödedik! ‘Bunları neden açıklıyorsun?’ diye soracak olursanız buna şeffaflık deniyor. Bu toplantılara periyodik aralıklarla devam edeceğiz ve hesap vermeye devam edeceğiz.
Biz bunlar için alın teri dökerken alacaklılarımızdan telefonlar almaya başladık, hem şahsım hem belediyemizin birimlerinde bulunan arkadaşlara gelen telefonlarda alacaklılar şunu söylüyor: “Yahu başkanım bizi bir avukatlık bürosu aradı, Balya’dan alacağınız varsa bizler sizin için icraya gidebiliriz” dediler. Avukatların isimleri belli, bunu yaptıran da belli ne yazık ki…BASKİ geldi, alt yapıyı yaptı, üst yapıyı yıktı gitti. Balya Belediyesi ve BASKİ arasındaki protokolde borcun %70’i BASKİ’nin, %30’u Balya Belediyesi’nin olması gerekli, ama öteki tarafta batak olduğu için ortada ne bir kuruş para var nede protokole uyan var. Bizlerde sorumluluğu üzerimize aldık ve bu para gelse de gelmese de vatandaşlarımızı mağdur etmemek için taş döşeme işini üstlendik, gereğini yerine getiriyoruz. Yağmurlar başlamadan Balya merkezimizin taş işini bitiricem benim vatandaşım çamura basmayacak bu işte kararlıyım. Çevre yolu hepinizin malumu seçimlerde şov yapmak için birkaç makine getirip göstermelik kazdılar, bozdular seçim bitti gittiler. Büyükşehir ile iyi ilişkilerimizin neticesinde Kurban bayramı öncesi gece geç saatlere kadar bütün ekip olarak oradaydık bitmesi için işin başındaydık arife günü saat 9’da işi bitirip çevre yolunu hizmete açtık!
Köyümüzün yolu, derdi sıkıntısı bitsin 7 milyon küsür borcum olsun, diyeceğim ama köylerin hiçbir sorunu çözülmemiş yine de 7 milyon borcumuz var. Köylere de yürümek için bile yol yok her yer çamur içinde ama birkaç köyde aş evi var. Tamam Allah razı olsun buda bir hizmettir, neticede ramazandan ramazana senede 1 kere kullanmak için çok güzel aş evi yapıp, yürüyecek yol yapmamak nedir? Görev yapacağımız süre boyunca köylerimizin yol sıkıntısını çözeceğim, ama sizlerden ricam biraz sabır. Yıllardır yapılmamış olsa hemen yapalım diyeceğim ama yıllardır yapılmadığı gibi olanı yıkmışlar, olanı yıktıkları yetmiyormuş gibi Belediyeyi borca sürükleyerek elini kolunu bağlamışlar. Bizler bu bağlardan kurtulmaya çalışırken dahi bir çok hizmete imza attık. Bizlere biraz zaman verin bağlarımızdan tamamen kurtulduğumuzda Balyamız’ı bambaşka bir yer haline getireceğim.”

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ