Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BASİAD: ‘4.0’IN DIŞINDA KALMA LÜKSÜMÜZ YOK!’

BASİAD: ‘4.0’IN DIŞINDA  KALMA LÜKSÜMÜZ YOK!’

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği 19 Ekim 2020 akşamı gerçekleştirdiği toplantıda Kovid-19’un neden olduğu sosyal ve ekonomik sarsıntıyla şirket dinamiklerinin ve bu dinamiklerin istihdama etkisinin yeniden sorgulanması gerekleri çerçevesinde bir toplantı gerçekleştirdi.

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği Covid19 Salgın döneminde Balıkesir’de istihdam yapısını ve bu konuda alınması gereken tedbirleri Balıkesir şirket dinamiklerini gözönünde bulundurarak değerlendirdi. Toplantıda Covid19 Salgınının devam etmesi halinde Balıkesir’de istihdam arttırıcı tedbirlerin mutlaka alınması gerektiği görüşüne vardı.

Toplantının son bölümünde konu hakkında şu ortak görüşe varıldı: “Yeni istihdam oluşturmanın şartları ve şirket dinamiklerinin istihdama etkilerini 3 temel nedene bağlayabilir ve bunlar çerçevesinde değerlendirebiliriz. Bunlardan birincisi, iş yapma alışkanlıkları, iş yapış biçimlerimi ve hatta işlerimizi derinden etkileyen 4. Sanayi Devrimi, bir başka deyişle Sanayi 4.0

Sanayi 4.0’ın getirdiği şartlardan olan artan otomasyona karşı mevcut istihdamın korunmasına ve yeni istihdamların oluşturulmasına kafa yorulması gerektiğini ortaya konmuştur.

Bu süreçte bazı işlerin ortadan kalkması, buna karşın yeni işlerin ve yeni beceri setlerinin oluşmasıyla istihdam ve buna bağlı olarak eğitim politikalarının da yeniden şekillenmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Kovid-19’la Balıkesir şirket dinamikleri ve bunun istihdama etkisi yeniden sorgulandı.ikinci neden ise son dönemin en önemli sorunlarından olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını olmuştur.

Bu süreçte istihdamı korumak için kamu ve özel sektör çok değerli tedbirler hayata geçirmiş olsalar da Kovid-19 salgınının devam etmesi durumunda istihdam yaratmak için atılacak adımların vakitlice düşünülmesinin çok gerekli, hatta şart olduğunu görüyoruz.

Üçüncü neden ise değeri her geçen gün artan veri ve verinin demokratikleşmesi olarak açıklanabilir. Değişen ve gelişen bir dünyada istihdam yaratmada öncü rol üstlenen şirketler ve istihdam arsasındaki ilişkiyi anlamak çok değerli ve önemli” denildi.

Toplantının son bölümünde bir konuşma yapan BASİAD Başkanı Abdullah Bekki iş gücü istatistiklerinde sadece işsizlik oranlarına odaklanılmaması gerektiğini vurgulayarak, “İş gücüne katılım oranındaki düşmeye, istihdam oranındaki azalmaya ve özellikle iş gücüne dahil edilmeyen kesim; Balıkesir özelinde tarım nüfusunun fazlalığı nedeni ile tarım bazlı istihdam arasında yer alan ümidini kaybetmiş ya da iş aramayıp çalışmaya hazır olan kişilere bakmakta fayda var” ifadesini kullandı.

Bekki sözlerine devamla “Tüm dünyada ve ülkemizin genelinde olduğu gibi Balıkesir’in 4. Sanayi Devrimi dışında kalma lüksü yoktur. Üretim teknolojilerinin üretim yapılarının giderek daha fazla sermaye yoğun olmasının, teknolojinin daha fazla kullanılıp özellikle niteliği olmayan iş gücü ihtiyacının azalmasının gelecek dönemde Balıkesir için beklediğimiz olgular arasındadır. Balıkesir’de firmaların önemli bir kısmı mikro ve küçük ölçekli firmalardan oluşturmaktadır. Bu durum Covid19 süreci ile ortaya çıkan istihdam sorununu çözme adına umut vermemektedir. Bu sebepten dolayı Balıkesir Şirketlerinin dinamikleri çerçevesinde ortaya çıkan büyük istihdam sorununun çözümü adına acil olarak önemli araştırma ve il dinamiklerinin bütünü tarafından yürütülecek topyekün bir istihdam seferberlik programına ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ