Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALTOK ( KARESİ KENT EVLERİ ) TOPLU KONUT PROJESİ…

admin

admin

Altyapı, üst yapı, sosyal donatı alanları ile bütünleşik yaşam alanları oluşturabilmek; modern, güvenilir ve ekonomik nitelikli konut projeleri üretmek amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi güvencesi ile 2015 yılında kurulmuştur. Şehrin doğal ve tarihi yapısını bozmadan, hızlı ve ekonomik bir şekilde geliştirdiği projelerle, çarpık kentleşmeyi önlemek ve kente modern yaşanılabilir alanlar kazandırmak misyonuyla ilerlemektedir. Bu doğrultuda kalite, konfor ve güvenlik unsurlarının bir arada bulunduğu çevreye duyarlı yaşam alanları üretmeyi kendine görev olarak üstlenmiştir. Balıkesir’de ihtiyaçlara cevap veren yenilikçi projeleri ile yaşam standartlarını yükseltecek çok sayıda modern yerleşim birimini hayata geçirmeyi hedeflemektedir. Artan istihdam ile oluşacak konut talebini karşılayarak sürdürülebilir şehirleşme sağlamak üzere geliştirilen, “1.Etap 1334 dairelik YENİ KARESİ” ile, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi güvencesiyle gerçekleştirdiği ilk projesini 16 Ekim 2015‘de halka sunmuştur.
Geçen hafta BÜYÜKŞEHİR projelerini ziyaret, yapılan çalışmaları yerinde izlemek maksadıyla yapılan gezilerden ikinci durak olan BALTOK Karesi kent evlerini ziyaret edip konu hakkında Başkan Yücel Yılmaz’dan ayrıntılı bilgi alma şansını yakaladım.
İzlenimlerim şunlardır…
Her ne kadar inşaatlarda çalışmalar devam ediyorsa da aksaklıklar maalesef had safhada. Gördüğüm kadarıyla sıkıntı müteahhitler  ile Belediye arasında. En büyük problem de ödeme işleri ile ilgili. Belediye ödenek yokluğundan gerekli desteği veremiyor, bu durumda biten yada bitmeye yaklaşan dairelerin acilen satılması gerekiyor. Kaynak için başka yol yok. Alıcılar, yani müşteriler tapudan tutun, inşaatların, daha doğrusu  dairesinin biteceğinden emin olmak istiyor. Geçmişte ortaya atılan iddialar vatandaşta büyük oranda kuşku yaratmış.
Çünkü verilen taahhütlere  hiç bir şekilde uyulmamış.
Eski başkan Edip Uğur maalesef bu işlere başlarken belki iyi niyetli ama çoğu zaman hayali işlerle bu projeye başladığı için özellikle tapu kayıtlarında büyük sorun yaşanıyor. Belki başkanlıktan alınmasaydı ister istemez hesabı kendine sorulacağı için sonuç alma aşamasına getirebilirdi. Ne yazık ki herkesin bildiği operasyon ile görevden alınınca yerine getirilen Zekai başkan hiç dokunmamış. Çünkü koltukta geçici olduğunu bildiği için bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı ile hareket etmiş.
Bu durumda 31 Mart’ta koltuğa oturan Yücel Yılmaz başkan adeta ateşten topu kucağında bulmuş. Sorunun çözümü çok zor görünüyor. Müteahhitler her an devretmeye hazır, ancak haklı olarak “verin masrafımı” diyorlar. E kasa boş, ne verecek belediye. Bu durumda tek çare dairelerin daha proje aşamasında satılması gerekiyor ki işte zor olan bu… Yoksa biten daireler çok kaliteli birinci sınıf işçilik var. Ama dediğim gibi sorun güven konusunda vatandaş olan biteni görüyor ve izliyor. Öyle olunca da almak kısaca riske girmek istemiyor.
Mevki çok güzel, şehrin manzarası süper. Başkan da gayretli Bundan ötesi tamamen herkesin elini  taşın altına koymasına  kalıyor. Müşteri, yani önceki arsa sahipleri, mütaahitler ve belediyenin  belirli bir noktada anlaşmaları şart. Aksi halde işin sonu felaket. Zaten başkanın başını  en çok ağırtan ve ağırtmaya da devam edecek tek konu bu.
Allah Yücel başkanın  yardımcısı olsun. Vatandaşa da sabır verdin…
Umutsuz yaşanmaz diyelim ve noktayı koyalım…

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ