Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR’İN MAKÛS TALİHİ!..

admin

admin

Türkiye’de en sahipsiz il Balıkesir’dir. Bu tutarsızlık vekillerden başlıyor.
Son 40 yılda vekiller tayin işlerine bakmaktan, seçim zamanları kendi adamlarını listelere koymakla uğraşmaktan asla büyük yatırımları bu güzel şehrimize çekememişlerdir.
Hani nerede otomobil fabrikaları ?
Aldıkları maaşları asla hak etmediler.
Bana Çimento, Seka, Susurluk Şeker, Bandırma’da Bağfaş’tan başka fabrika adı sayabilecek var mı acaba…? ( Maalesef onlar da ya faaliyetlerini durdurmuş, yada rölantiye almışlardır.)
Balıkesir, Türkiye’nin en kalabalık on yedinci ili. Topraklarının bir kısmı Marmara, bir kısmı Ege bölgesindedir. Türkiye’de iki denize kıyısı olan altı il’den biridir ki çok büyük bir avantajdır, kıymet bilene.
Bir milyon iki yüz elli binlik nüfus yoğunluğu ile ilk sıradadır. Buna rağmen hakettiği değeri hiç bir zaman  alamamıştır. Ne sanayide, ne ticarette, ne sporda, ne de sağlıkta.
Eğitim de ayrı bir parantez açmak istiyorum. Sahip olduğu iki üniversitesi ile tam bir öğrenci kenti olmasına rağmen, ne yazık ki bir Teknik Üniversitesi yoktur. Yani bize denmiş ki siz tarım şehrisiniz, Sizin neyinize teknoloji!
Balıkesir esnafını üniversite öğrencileri güldürmektedir. Ekonomisine en büyük katkı üniversite gençliğindendir. Hepsi bu.
Şu anki ekonomik verilere göre Türkiye’de 16′ ncı sırada yer almaktadır. İlimiz tarım, turizm ve sanayi alanında büyük potansiyel barındırıyor. Ancak ne yazık ki bu alanda da istenilen düzeye bir türlü çıkamamaktadır.
Türkiyede çok az il’e nasip olan Kara, Deniz Hava ve Demir yolu ulaşım için büyük şans olmasına rağmen yıllardır, ne yazık ki bunu olması gerektiği değerlendirememiştir. Büyük yatırımları komşuları büyük bir iştahla kapmıştır. Manisa, Bursa, Kütahya ve Çanakkale hep bir adım önde olmuşlar, hakkımız olana bizden önce sahip olmuşlardır. Neden acaba? Çok basit. Çünkü şehir sahipsiz kalmıştır.
Oysa Balıkesir, siyasetçilerin ve partilerin her zaman iştahını  arttırmış hatta istedikleri vekil sayısını kendileri bile inanamadıkları  şekilde  kazanmış, ama buna karşılık seçimden hemen sonra unutmuşlardır.
Balıkesir genç işsizler ordusuna sahiptir. Her yıl üniversitemiz  üç  binin üzerinde öğrenci mezun olmasına rağmen bu şehirde bir gelecek görmedikleri için en geç 2 yıl içinde şehri terk etmektedirler.
Şu bir gerçektir ki politikacılar bizi kullanmaktadırlar. Hem de gözümüzün içine baka baka…
Yıllardır maalesef Balıkesir’in bir bakanı olmamış, ama Balıkesir halkı olarak siyasetçilere bunun hesabını sormayı her nedense akıl edememişizdir… Balıkesir oy deposu olmaktan bir adım öte gidemiştir.
Ama bu kadar da  haksızlık etmeyin, Balıkesir tarım kenti dediğinizi duyar gibiyim. O eskidendi. Gidin bakın bakalım tarım alanlarımızın kaçta kaçı şu an tibari ile ekilip biçilmektedir. Çifçi  küstürülmüş emeğinin karşılığını alamadığı için köyünü, tarlasını bırakıp, şehirde kendine iş arar duruma gelmiştir… Pazar yerleri sanırım hiç istememe rağmen beni haklı çıkarmaktadır.
Sonuç olarak; Partilerin bize bakış açıları değişmediği sürece Biz Büyük Şehir değil, Büyük Köy olarak kalmaya devam edeceğiz.
Önemli not; Son dönem de OSB’ güzel gelişmeler yaşanmaktadır Başta Şişe-Cam olmak üzere, Kalekim ve Filli Boya yatırım yapmaktadır. Ama inanın bunların gelmesi tamamen sevgili OSB Müdürü Mesut Eray‘ın kişisel çabalarıyladır. Diğerlerinin  sadece sosyal medya da resim vermekten öte bir çabaları yoktur.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi