Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR’DE YABANCI OLMAK

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Şehrimizde şu anda tam tamına 7 bin 779 yabancı var. Bu kişiler aramızda dolaşıyor. Bunların çoğunluğunu Suriye, Irak ve İran’dan gelenler oluşturuyor. Irak’dan gelip, liseyi burada bitirip sınıf arkadaşı kızla evlenen birçok Irak’lı delikanlı var ve bunların çoğu kendine iş yeri bile açmış. Çok dikkat etmezseniz içimizden biri sanırsınız. Çoğu öyle de olmuş zaten.
Birde şöyle bir durum var. Çocuklarımızın yurt dışına gitmesini orada eğitim almasını veya ileri bir Avrupa ülkesine yerleşmesini isterken burada aramızda yaşayan yabancılara tahammülüz yok nedense! Bu yabancıların 1250 tanesi dış ülkelerden şehrimize gelin olarak gelmiş. Yabancı gelinlerimizin çoğu Azerbaycan’dan ve Rusya’dan.

YABANCI GELİNLERİN İŞİ ZOR!
Bir kere yurt dışından gelen bir yabancı gelin için ülkemizde yaşamak zor. Kültür farkına adap de olmak ise maharet ister. Aile büyüklerinin elini öpeceksin, saygı göstereceksin. Misafir gelince çay demleyeceksin. Dışarıdaki erkeklere mesafeli davranacaksın. Köye yerleşmişsen inek vb. sağmasını öğreneceksin.
Aslında yabancı gelinler çok çabuk uyum sağlıyor. Bu konu da onları takdir etmemek elde değil.

//////

YÜKSELEN ŞEHİR MARKA ŞEHİR BALIKESİR

Sürekli içinde yaşadığınız şehrin büyümesini, güzelliğini görmek zor oluyor. Balıkesir’in değiştiğini, geliştiğini daha çok görenler dışarıdan gelip burayı gezenler, görenler.

Balıkesir şu sıralarda yükselen bir şehir. Temiz, bakımlı, değişime açık. Sayın Valimiz,Belediye Başkanları ve diğer kamu müdürleri ilimiz için bir şans ve çok çalışıyorlar. Mütevazı bir şehir olan, Balıkesir kabuğunu kıralı çok oldu ama hala Balıkesir “Köy” diyenler var. Bu kişilerin amacını anlamak da mümkün değil ve anladığım kadarı hiç bitmeyecekler.

Balıkesir üreten bir şehir ve üreten şehir olarak da Türkiye’de 14. Sırada.

BALIKESİR KÖY’MÜ?

Değil elbette. Köy isteyen gitsin köyüne. Balıkesir için çalışanların moralini bozmasınlar. Balıkesir, yaşanabilir bir şehirdir ve Türkiye’de yaşanabilir şehirler arasında 7.sıradadır.

Büyükşehir olduktan sonra da Balıkesir daha da bir büyümüş ve gelişmiştir. Balıkesir her yönden söz sahibi bir ildir. Yakında Yiğit,Yavuzbalıkesir olacaktır. Balıkesir, Osmanlı’nın kuruluşunda, Çanakkale Savaşı’nda, Milli Mücadele’de hep vardır. Tarihi bir rol oynamıştır.

Balıkesir bir marka şehirdir. Ekonomisi ile sosya-ekonomik durumu ile Balıkesir artık Türkiye’de lider bir ildir.

Beğenmeyen gitsin kardeşim. Kim tutuyor sizi…

/////

ÜLKEMİZİN EN UCUZ ŞEHİRLERİ

Bu ucuz şehirler Doğu Anadolu’da ve Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan olarak sıralanıyor. Ben Ağrı’da ve Iğdır’da bulundum. Ağrı çok soğuk bir yer. Iğdır ise daha sıcak. Ağrı’ya kavun ve karpuz Iğdır’dan gelirdi. Iğdır’da benim bulunduğum zamanlar da pamuk ekilirdi.

Yıllar geçti gitti. Bunları yazarken o yöreler gözümün önüne geldi. O bölge çok güzel. Gitmenizi tavsiye ederim. Ancak; yazın gitmeniz daha mantıklı olur.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY RABBİM !!!! - 30 Mayıs 2020
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ