Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR SOFRASI

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Balıkesir Türkiye’yi doyuran il olarak anılmaktadır. Daha doğrusu biz Balıkesirliler bu cümleyi ilimizi anlatmak için kullanıyoruz. Balıkesir yeme-içme yönünden gerçekten önemli bir yere sahiptir. Denizi, kaplıcaları, tarihi eserleri ile önemli bir konumdadır.

Balıkesir hayvancılıkta da ileri bir düzeydedir. Örneğin: Erzurumlular eti B:alıkesir’den almakta ve bunu zaman zaman dile getirmektedirler. Burada önemli bir konu var. Et memleketinde kaçımız şöyle ağız tadı ile lezzetli bir et, kıyma vb. yiyebiliyoruz. Balık deseniz ona keza. Balık memleketinde şöyle güzel bir balık yemek için çok çaba sarf etmeniz gerekiyor. Kaplıcaya gitmek isterseniz ise turistik olanları çok pahalı. Besicilik yapan bir çok kişi ürünlerini başka illere gönderdiği için bize güzel dana, sığır, koyun eti kalmıyor galiba.

Beyaz et konusunda ise sıkıntı yok. Taze, günlük ve lezzetli beyaz et bulmak mümkün. Yumurta da aynı şekilde. Eskiden İstanbul’un yumurta ihtiyacını Bigadiç tek başına karşılardı.

Süt ve süt ürünleri konusunda da bir hayli ileri ilimizde nedense peynir fiyatları oldukça pahalı. Dün pazarda Kelle Manyas Peynirinin fiyatı 65 liraydı ve bu fiyat bana yüksek geldi. Eski  günlerde Balıkesirli gövecini yapar, yanında  Balıkesir Kaymaklısı her hafta ailece yerdi. Bu durum artık hatıralarda kaldı. Balıkesir Kaymaklısının bir tepsisi ne kadar bir sorun bakalım. Bu günlerde bir tepsi kaymaklıyı kaç kişi alabilir acaba?

Papalina, barbun, levrek, mercan, lüfer, izmarit gibi deniz ürünleri körfez bölgemizde bulunmaktadır. Kaç kişi il merkez ilçelerinde bu çeşitli deniz ürünlerini yemektedir? Gerçekten merak ediyorum.

Balıkesirin balı da meşhurdur. Bir sorun bakalım, gerçek balın cam kavanozu kaç lira?

Balıkesir kavun şehri. Buna rağmen şöyle ağız tadı bir kavun bile yiyemiyoruz. Kavun bize gelinceye kadar tanesi 10 lira oluyor. Sebze ve meyva ise ulaşılabilecek düzeyde. Fazla sorun yok.

Zeytine gelince iyi zeytinin kilosu dün pazarda 24 liraydı. Zeytinyağı ise fiyatında çağ atladı. Aldı başını gitti. 110 liralık 5 kiloluk teneke zeytinyağı 250 liraya kadar çıktı.

Pandemi süreci herşeyi etkilediği gibi özellikle emeklilerin  alım gücünü azalttı. Bu işler birgün düzelir diye ümitle bekliyoruz. Bekleyelim bakalım.

/////

CEP ALMAMAK İÇİN DİRENEN İNSAN

“İstasyon Önünde Bisiklete Binen İngilizler”

Cep telefonu almamak için direnen özellikle orta yaşın üstünde insanlar  bundan 5-6 sene çok vardı. Bir şekilde alamadıkları ya da almadıkları cep telefonu sebebiyle, “ben cep telefonun almam, kullanmam kardeşim” der dururlardı. Sonra baktılar ki, almadan yaşam zor, telefon almak zorunda kaldılar. Cep telefonunu gereksiz ve faydasız gören bu kesim , son günlerde yeni telefonlar çıktıkça takip edip değiştirir oldu. Bayağı bir ilerleme kaydettikleri kesin.

Bizim memlekette bisiklete şeytan icadı deyip de binmeyen, korkan kişiler varmış zamanında. Rahmetli dedem anlatırdı. İstasyonun önüne İngilizler gelmiş ve bisikleti tanıtmışlar. O gün Balıkesir’in tamamı neredeyse orada toplanmış ve bisiklete binen İngilizleri gördükçe, şaşkınlıklarını  gizleyememişler. İşte bu sırada bazıları da “şeytan icadı bu” diye bağırıyormuş.

Yeniliklere  alışmak ve teknolojiye ayak uydurmak zordur. Özellikle yaşlılara akıllı telefon değil de eski tip cep telefonu almakta fayda vardır. Çünkü, sürekli akıllı telefonu öğreneceğim diye karıştırmaları ve ayarlarını bozmaları gereksiz bir eylemdir.

Aslında cep telefonu bir nevi hem rahatsızlık da diyebiliriz Cep telefonu olmasaydı; kafamız rahat olurdu. Cebimizde cep telefonunun ağırlığı olmazdı. İki de bir gelen servis mesajları olmazdı. Bilmediğin numaradan aramalar olmazdı. Bunları çoğaltmak mümkün.

Bu konu da yüksek lisans, doktora bile yapan vardır, belki. Gerçekten ilginç bir konu.

 

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DR.FEYYAZ ÇİFTÇİ - 21 Nisan 2021
BU SENE YAZ GELMEDİ - 20 Nisan 2021
ÖNCEKİ HAYATINDA … - 19 Nisan 2021
TURGUT ÖZAL - 17 Nisan 2021
AV. BELGİN UYGUR - 15 Nisan 2021
KISA – KISA- KISA - 14 Nisan 2021
EGE TV - 13 Nisan 2021
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete