Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR REŞİTKÖY BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

BALIKESİR REŞİTKÖY BARAJI’NDA  ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

DSİ Balıkesir iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Balıkesir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Balıkesir Reşitköy Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, ‘Çalışmaları devam eden Balıkesir Reşitköy Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 63 bin 416 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını’ söyledi.

‘Baraj gövde ve dolusavak kazıları ile derivasyon tüneli kazı ve yol imalatlarının tamamlandığını’ ifade eden Genel Müdür YILDIZ, ‘Barajda derivasyon tüneli beton imalatları devam etmektedir. Temelden yüksekliği 45,00 metre ve su depolama kapasitesi 92,30 milyon m3 olan Balıkesir Reşitköy Barajının tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 39 milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.’ dedi.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete