Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BABA OLMAK

Aslan Torun

Aslan Torun

Bu gün babalar günü. Ben de bir baba olarak öncelikle bütün babaların babalar gününü kutluyor, öncelikle başta babam olmak üzere,  ölmüş bütün babalarımıza da  Allah’tan rahmet diliyorum.Bu vesileyle siz okuyucularımla derlediğim çok güzel bir babalar günü hikayesini paylaşmak istedim.

Delikanlı 16 yaşında iken babası ile tartışmış ve evi terk etmişti. Buna çok öfkelenen baba, evde onun adı bile anılmayacak diye yasak koymuştu. Anne her gece evi terk eden oğlunun yatağına oturup yastığını koklayarak uyuyordu.

-“Oğlumu  çok özledim, ne olur gidip arayalım, bulup getirelim” dese de baba geri adım atmıyordu. Aradan iki yıl geçmişti. Oğlunun doğum günü o yıl babalar günü ile aynı güne denk gelmişti. Annenin ağlamaklı halini görünce dayanamadı baba “Şu adrese git oğlunu gör” dedi. Ve ekledi “Adresi benim verdiğimi söyleme ama.” Bir kaç şey daha söyledi ama anne duymuyordu bile, aklında bir tek adres kalmıştı. Anne sevinçten uçuyordu. Hemen hazırlandı yola koyuldu. Büyük bir şehrin karşı yakasındaydı babanın verdiği adres. Gittiği adres bir tamirhaneydi. Oğlunu tulum içinde gördü. Bir süre ıslak gözlerle dükkanın karşısından  izledi ve oğluna doğru yaklaşmaya başladı.

İki yıl boyunca kendisini arayıp sormayan ailesini unutan delikanlı aniden annesini karşısında görünce önce şaşırdı, sonra koşup sarıldı annesine. Babası hariç herkesi soruyordu annesin “O nasıl, bu nasıl?” diyerek. Ve sonunda “Babam nasıl hala aksi ve anlayışsız mı?” diye sordu annesine. Anne cevapsız bıraktı bu soruyu. “Hadi oğlum gel eve gidelim” dedi.

-“Hayır anne ben böyle iyiyim. Babamla tekrar aynı evde yaşayamam” dedi ve dükkana doğru yürümeye başladı. Arkasından bir süre bakakalan anne hazırladığı pastayı oğluna vermek için seslendi. Delikanlı pastayı alırken annesine “Anne ne olur ısrar etme gelmeyeceğim.Bir gün bile merak edip arayıp sormayaN bir baba ile aynı evde yaşayamam ben” dedi. Anne boynu bükük halde oğlunun yanından ayrılmaya hazırlanırken,

-“Peki oğlum sen bilirsin. Anlaşılan çok kararlısın, gelmeyeceksin, ama baban dedi ki: ‘Son bir aydır arkadaşlık ettiği çocuktan uzak dursun, o çocuk ona zarar verecektir. Önceki arkadaşıyla barışsın.”

Bu kez çocuk donakalmıştı. Şaşkın bir haldeydi. Babası ne demek istemişti.

Annesi eve dönmüştü. Babaya sitem etti. ”Madem biliyordun nerde olduğunu, neden benden sakladın. O yüzden rahattın demek?”

Hep ters aksi görünen baba yutkundu ve gözlerinden iki damla yaş akıverdi. “o benim canımdır ya canım” dedi.

-“Ne zamandan beridir biliyordun?” diye sordu anne.

-”Gittiği günden beridir biliyorum. Bazen öğlen molalarında ne yiyip ne içiyor, diye gider uzaktan izlerdim. Bazen akşamları geç gelirdim ya hani, sen beni kahveden geliyor sanırdın, işte o zamanlarda ne yapıyor, nerelere gidiyor, kimlerle takılıyor diye takip ederdim.”

Anne- baba duygusal anlar yaşarken kapı çalmıştı. Elleriyle gözlerini silerek kapıyı açmaya gitti anne.

Annesinin kendisine yaptığı pastadan daha büyük bir pasta ve hediye paketi ile içeri girdi delikanlı. Koşarak babasına sarıldı.

-“Babalar günün kutlu olsun babaaa.”

Delikanlı anlamıştı. Kendisine hiç bakmadığını düşündüğü babasının, aslında gözünü hiç üzerinden ayırmadığını ve hep onu takip ettiğini.

Babalar kızar, bağırır, ama hep evlatlarının iyiliği içindir. Evlatlar çocukken bunu anlayamaz. Ta ki anne baba oluncaya kadar. Sağlık ve esenlik dileklerimle.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
AKÇAY’DA TATİL - 3 Eylül 2019
KURBAN BAYRAMI - 16 Ağustos 2019
TATİLDE NE YAPMALI - 24 Temmuz 2019
NEREYE GİDİYORUZ - 17 Temmuz 2019
SAĞLIĞIMIZ VE BİZ - 5 Temmuz 2019
BİZ ÖĞRENCİYKEN - 25 Haziran 2019
BABA OLMAK - 18 Haziran 2019
ZAMAN VE DEĞERİ - 29 Mayıs 2019
RAMAZAN GELDİ - 14 Mayıs 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi