Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

AYÇİÇEĞİ YAĞININ ÖNLENEMEYEN YÜKSELİŞİ!

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

2020 Mayıs ayında 690 dolar olan ham yağ fiyatları bugün itibariyle 1325 dolar civarında. Böyle olunca da fiyatlar doğal olarak arttı. Ülkemiz ayçiçeği konusunda kendi kendine yeten ülkelerden olmadığı için, ayçiçeği yağını ithal etmek zorunda kalıyor.
DOLAR DÜŞTÜ FİYAT DÜŞMEDİ!
Doların düşmesi hiçbir şey ifade etmiyor. Çünkü ürünün değeri yükseldi. Kimse yükselen bir ürününün fiyatını düşürüp satmak istemiyor. Ayçiçeği yağı ile ilgili olarak yetkili bir kişi şöyle diyor:”Marketlerde ayçiçeği yağı 75 lira değil 59 lira bir kere.” Bu arkadaş anladığım kadarı ile son günlerde marketlere gitmemiş ve ayçiçeği yağının fiyatından haberi yok ya da kendi istediği şekilde bir algı yaratmak istiyor. Açıklamayı yapan yetkilinin haberinin hemen altında ayçiçeği yağı reklamı çıkıyor. Bu yağın 5 litrelik fiyatı 79.99 lira. Yani 80 lira veriyorsun 1 kuruş geri alıyorsun. Evet, doğru marketlerde ayçiçeği yağının fiyatı 75 lira değil, 75 liradan da fazla.
BU FİYAT ARTIŞI NEDEN?
Bununla ilgili olarak farklı fikirler var. Herkes kendine göre bir sebep buluyor ve anlatıyor. Ben bir tüketici olarak markete girdiğimde verdiğim paranın yüksekliğine ve aldığım gıdaların küçüklüğüne bakınca moralim bozuluyor. Fiyatlar da gerçekten çok fazla bir artış var. Örneğin; 30 liraya aldığım 10 kiloluk un 37 lira oldu. Bu işin sonu nereye varacak? Bilinmez.
Halk fiyat artışından şikâyetçi ve bunun düzenlenmesini istiyor. Polisiye tedbirlerle değil de ekonomik tedbirler gerekiyor. Fiyat artışını yapanlar marketler mi? bunu da bir kez daha sorgulamamız gerekiyor?

/////

DEDEKTİFLİK
BÜROSU
AÇABİLİR MİYİM?

Ülkemiz yaklaşık 10 yıl önce özel dedektiflik büroları ile tanıştı. Büro açmak için hiçbir ön koşul yok. Bununla ilgili bir yasa da yok. Yasa düzenlenmesi için hazırlıklar olsa da henüz bir gelişme gerçekleşmedi. Ticari izin alan herkes dedektiflik bürosu kurabiliyor. Bu iş kolu ile ilgili olarak ilimizde henüz ticari faaliyet gösteren bir büro yok ve ilk kuran siz olabilirsiniz.
DEDEKTİF BÜROLARI NE YAPAR?
Bulunduğu bölgede bir özel dedektiflik bürosu açmak isteyenlerin öncelikle yerine getirmesi gerekenlerden biri de malzemelerinin tam olması. Örneğin; gerekli teknik cihazların temin edilmesi şart. Bu teknik cihazlar sıradan büro cihazlarından oldukça farklı olduğunu da hatırlatmak isterim. Gece görüşlü fotoğraf makineleri, mesafe gören fotoğraf makineleri, kol saati veya kalem içinde monte edilmiş fotoğraf makineleri gerekli cihazlar arasında yer almakta. Bu teknik cihazlar sıradan büro cihazlarından farklı olduğu için kullanımları ile ilgili olarak firmalardan eğitim almak gerekiyor. Yeni yatırım planlayan, genel müdürüne güvenmeyen, ortağının borçlarını öğrenmek isteyen patronlar, özel dedektif bürolarına başvuruyor. Ülkemizde yaklaşık 100 özel dedektiflik bürosunun faaliyet gösterdiği düşünürsek bu piyasanın büyüklüğü 20 milyon dolar olarak tahmin edilebilir.1-Şirketimin genel müdürünün bilgi sızdırdığından şüpheleniyorum. Araştırabilir misiniz? 2- Ortak yatırım yapacağım şirketin piyasaya borcu var mı? 3-Markamın adı ve ambalajıyla sahte üretim yapılıyor. Kimlerin yaptığını bulabilir misiniz? Gibi sorulara cevap aramak artık şirketler için önemli ve bilgi sahibi olabilmek için dedektif bürolarına yöneliyorlar.
Birkaç yıl öncesine kadar en fazla “Eşim beni aldatıyor mu?” veya “Çocuğum uyuşturucu kullanıyor mu?” gibi taleplere muhatap olan dedektif büroları artık ticari ilişkilerin de aranılan bir parçası konumuna geldi. Ticari araştırmalar ve şirket dedektifliği ön plana çıktı. Büroların hizmet bedelleri yapılan işin zorluğuna değişiyor. Bu ücret bin lira yüz bin lira arasında değişebiliyor. Bu iş kolu için dedektiflik kursu düzenleyen ve sertifika veren kurs yerleri var. Bunların hiçbir değeri yok. Belge olması hizmet ve işyeri açmak için gerekli değil.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ÜSKÜP - 22 Şubat 2021
BALIKESİR LEZZETLERİ - 19 Şubat 2021
ESKİDEN KARTPOSTAL VARDI - 18 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete