Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ATATÜRK’ÜN KANALLA NE ALAKASI VAR?

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Kanal İstanbul’a karşı çıkanlar. Atatürk ve cumhuriyet düşmanıdır denildi. Bu ülkede Atatürk ve cumhuriyeti istemeyenler bellidir. Atatürk’ün kanalla ne alakası olduğuna da bir anlam veremiyorum. Yoksa bu kanala Atatürk ismi mi verilecek? Böyle bir şeyin olması da mümkün değil. Bu söylemle kimlere masaj verildiğini anlamış değilim. Atatürk’ü ve cumhuriyeti istemeyenlerin hepsi iktidarın yanında. Anayasadan laiklik kaldırılsın diyenler. İstanbul sözleşmesine kaldırılmasına bayram yapanlar. Hilafetin getirilmesini isteyenler. Hilafet kaldırdı diye Atatürk’e düşman olanlar. Keşke kurtuluş savaşını Yunanlılar kazansaydı diyenler. Türk ırkı diye bir ırk yok diyenlerin. Hepsi iktidarın yanında. Bunların içerisinde belki %10’nu Atatürk’ü ve cumhuriyeti isteyenler olabilir. Atatürk’ün kanal İstanbul’u yapmak gibi bir düşüncesinin olduğuna dair bir söylemi olduğunu da hiç duymadım ve hiçbir yerde okumadım. Şimdi kanal İstanbul’a karşı çıkanların Atatürk ve cumhuriyet düşmanıdır. Söylemine bir anlam vermiyorum. Atatürk’ün böyle bir düşüncesi olurda. Bunu bir vasiyet olarak algılanmış olması da olasılıklar arasına girmiyor. Acaba iktidar? Ülkede Atatürk’ün seveninin çok olduğunu düşünerek böyle bir söylemde mi bulundu? İktidar inatla bu İstanbul kanalını yapacağını söylüyor. Ülkede bu kanal İstanbul ile ilgili yapılan anketlerde %70’miş civarında kanalın yapılmasını istemeyen var. Hani iktidar! “Biz milletimizin isteklerini yerine getiriyoruz” diyordu? Milletin arzusu olmadan böyle bir kanalın yapılması normal değildir. O zaman ya yalnız İstanbul da. Ya da ülke genelinde bir referandum yapılsın. Millet yapılmasını istiyor ise. İktidarda o zaman ben milletimde kanalın yapılmasının yetkisini aldım diyerek. Göğsünü gerek kanalı yapar. İktidar kanalın iki yakasında 50 bin nüfuslu iki yerleşim alanı oluşacak diyor. Buralarda kimler oturacak? Katarın burada yüksen rakamlı yer aldığı söyleniyor. Fatih sultan Mehmet’in bir vasiyeti var. “Kim benim fethettiğim topraklardan bir karışını yabancılara satarsa. Allah’ın laneti onun üzerine olsun” diyor. Ne zaman? 1453 senesinde. Bu bir vasiyettir. Hani bize fatihin torunlarıyız diye hava atanlar nerede? Kanal İstanbul’un yapılacağı topraklar Fatih’in fethettiği toprakların dışında mı? Öfke ile kalkan zararla oturur diye bir tabir vardır. Öfke ile kalkmakla inatla kalmakta ayni anlama gelir. Sonunda pişman olmakta var. Bizim sosyal medyadan öğrendiğimiz bilgilere gören. Hem de resmi bir kuruluş olan Mimarlar ve Mühendisler odasının paylaştığı bilgiye göre. Bu kanal projesinin içerisinde. Hiç dilendirilmeyen Trakya doğalgaz ve petrol yataklarının işletme hakkının verileceği bilgisi var. Bundan hiç bahseden yok. Biz kanal İstanbul’un yapılmasına karıyız. Bunun için bizi Atatürk ve cumhuriyet düşmanlığı ile suçlayamaz. Biz İstanbul’a ihanet ettik diyenler. Şimdi daha büyüğü yapmaya çalışıyorlar. Allah ülkemiz için hayırlı olanının versin. Saygılarımla.

Türküm, doğruyum, çalışkanım, ilkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi, özümden çok sevmektir. Ülküm, yükselmek ileri gitmektir. Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Tük milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere! Ne mutlu demokratım diyenlere! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY AMERİKA - 30 Nisan 2021
REFERANDUM YAPILDI - 26 Nisan 2021
PATATES SOĞAN - 24 Nisan 2021
SALGIN ÖNLENEMİYOR - 23 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete