Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ASIL ÖLÜM UNUTULMAKTIR “ŞİMDİ ANMA ZAMANI”

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Her insanın dünyada anlam vermekle yükümlü olduğu bir hayatı vardır. Yaşamı boyunca olaylara, özellikle de var oluşunun sebebine ve mahiyetine vermesi gereken bir anlam… Kısıtlı bir zamana sığdırılmış bir hayat sürüp ölecektir, her insan. Hem de habersizce ve ansızın.
İbrahim Sıtkı Yırcalı’da, 29.Aralık 1988’de aramızdan ayrıldı. Kendisini saygıyla ve rahmetle anıyorum. Allah Rahmet Eylesin.
Sıtkı Yırcalı (1908, Balıkesir – 29 Aralık 1988)
İsmi ve ailesi Balıkesir ile özdeşleşmiştir. Babası Kurtuluş Savaşı yıllarında Balıkesir Alacamescit’te direniş meşalesini yakarak silahlı mücadele kararı alan ve 41 Bayrak Adam olarak anılan Kuvayı Milliyecilerden Yırcalızade Şükrü Efendi’dir. TBMM Başkanvekilliği, Cumhuriyet Senatosu Balıkesir Üyeliği ile Gümrük ve Tekel, İşletmeler, İktisat ve Ticaret, Basın Yayın ve Turizm, Sanayi Bakanlıkları yaptı.

/////

AT ARABALI
HIRSIZLAR

Balıkesir’de saat önemli değil, günün her saati at arabalı bir takım “kadınlar” yanlarında çocuklarla mahalle aralarında gezip duruyorlar ve hep arabalarında bir şeyler var. Bunlar toplayıcılıkla geçiniyorlar. Ancak; zaman zaman ne bulurlarsa, at arabalarına koyuveriyorlar. Ortalıkta,ne bulurlarsa götürme sanatını halk arasında hırsızlık olarak görülüyor.
Bu kişileri hırsızlık yaparken görenler müdahale ettiğinde acayip bir tepki ile karşılaşıyor. Kadınlar öylesine fena ki; dayak bile yerseniz. Bu yüzden yalnız iken işleri oluruna bırakıp polisi aramak en iyisi.
Birde at arabalılar acayip kaçıyorlar. Kaçtıkları zaman o bakımsız, cılız atları bir canavara dönüşüyor. Tut tutabilirsen. Yetişmek mümkün değil. Bazen bu hırsızlar, 10 liralık kablo çalar, gider 500 liraya satar. Umurunda bile değil KABLONUN DEĞERİ. Burada anlamadığım nokta şu: Bunların hırsız olduğunu bilen alıcı şahıs bu hırsızlık mallarını neden alır? Bir silsile var bu işte. Hırsızın getirdiği malı alan da, bir o kadar suçlu bence. Ben, bilmiyordum hırsızlık malı olduğunu hikayesini kimse anlatmasın bana.

/////

Avukatımı Bekliyorum

Birisi hırsızlık yaparken polis tarafından suçüstü yakalanıyor. Polis merkezine götürülüyor. İfadesi alınacak ancak suçlu konuşmuyor. Tek söylediği “Avukatımı bekli-yorum“. En son polisler merakla:- Suçüstü yakalan-dın. Avukatın ne konuşacak? Hırsız:
– Vallahi ben de onu merak ediyorum.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY RABBİM !!!! - 30 Mayıs 2020
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ