Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

‘Alternatif mimarlık yapabilme biçimleri ve formları aranmalı’

‘Alternatif mimarlık  yapabilme biçimleri  ve formları aranmalı’

Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi’nin düzenlediği 1/10 Mimarlık Söyleşisine konuşmacı olarak katılan, Prof. Dr. Güven Akif Sargın, mimarlık mesleği üzerine değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında Sargın; “Mimarlık sadece teknik bir mesele değil. Mimarlık sadece bir sanat ve estetik meselesi de değil. Mimarlık benim inancıma göre tam bir sosyal üretim” diyerek Mimarlık Fakültesi öğrencilerine seslendi.

Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi’nin düzenlediği etkinlikte açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı M. Ali Özerk, düzenledikleri toplantılarla birlikte toplumun kültürel yapısını değiştirmek istediklerini söyleyerek “Ülkenin içinde bulunduğu bu kaotik ortamda dayanacağımız tek şey kaldı. O da felsefe. Tabi biz bunu mimari pratikle beraber götürmeyi düşünüyoruz. Balıkesir Mimarlar Odası bu anlamda bir ilki başlattı: Felsefe Söyleşileri. Bundan sonra da her ayın ikinci haftasında felsefe konularında bir konuk çağırıp bu söyleşileri devam ettirmek istiyoruz. Bu söyleşiler sadece mimarlara değil, toplumun her kesimine açık olacak. Bu anlamda toplumun kültürel yapısında değiştirmek istiyoruz, biraz daha bir şeyler vermek istiyoruz. Bu söyleşilerin tartışmalı bir biçimde geçmesini diliyoruz. Biz Oda olarak sosyal görevlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Etkinlikte öz geçmişini anlatarak, programa başlayan Prof. Dr. Güven Akif Sargın, politik gelişmelerin mimarları etkileyip etkilemediğini ve bununla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini anlattı. Sargın, “Mimarlığın sosyal bağlamını anlamaya çalışıyorum. Bununla birlikte politik bağlamını da anlamaya çalışıyorum. Yani özetle ne tür sosyal konu var, sosyal kuvvetler mimarlık üretimini olumlu ya da olumsuz yönde etkiliyor. Benzer bir şekilde de hem yerel ölçekte hem ulusal, hem de uluslararası ölçekte farklı politik gelişmeler mimarlık pratiğini nasıl etkiliyor, özetle bunu anlatacağım sizlere” diyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bunu yaparken de şu anda üzerinde çalıştığım bir konu üzerinden özellikle uzun vadede bir kitaba dönüşür mü dönüşmez mi bilmiyorum, ama dönüştürmeye çalışıyorum. Burada iki önemli temaya bakıyorum. Bunlardan bir tanesi acaba bütün süreç içerisinde mimar dediğimiz kişi bizim daha önce tanımladığımız kişi mi; yani özne mi? Yoksa bu sosyal ve politik bağlam içerisinde değişikliklere uğruyor mu? 21’inci yüzyılın ilk çeyreğinde artık ne tür bir mimar tanımlamasından hareket etmemiz gerekiyor? Bir başka deyişle bu sosyal meselelere nasıl müdahil olmalı? Politik meselelerle nasıl mücadele etmeli mimar, bunu anlamaya çalışıyoruz. İkinci de mimarlık pratiğini hakikatten kendisinin mevcut sistemi sürdüren bir pratik halinde mi devam etmesi gerektiği yoksa bu mevcut sistemin bütün olumsuzluklarını dönüştürebilecek bir kapasiteye haiz olup olmadığını sormaya çalışıyoruz. Özetle bir alternatif mimarlık pratiği, mimarlık yapma biçimi mümkün olabilir mi ve bunu yapacak olan mimar artık nasıl bir mimar olarak biçimlendirilmelidir.”

Konuşmasında semineri izleyen mimarlık fakültesi öğrencilerine tavsiyelerde de bulunan Sargın “Mimarlık sadece teknik bir mesele değil. Mimarlık sadece bir sanat ve estetik meselesi de değil. Mimarlık benim inancıma göre tam bir sosyal üretim. Dolayısıyla farklı sosyal aktörlerle her daim birlikte olduğumuz bir üretim biçimi. Dolayısıyla mimar adaylarının özellikle bu sosyal ve politik meselelere çok daha duyarlı, çok daha farkındalık geliştirdikleri bir şekilde yaklaşmaları ve bu farkındalıklarını da her daim geliştirmelidir. Alternatif mimarlık yapabilme biçimlerini, formlarını aramalarını tavsiye ederim” şeklinde konuştu.

 

ERSEN TAGUŞAR

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete