Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

8,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi, 2021’de ‘Dijitalleşme’ ile büyüyecek

8,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi, 2021’de ‘Dijitalleşme’ ile büyüyecek

14 bin paydaş firmayı bünyesinde bulunduran ve kayıp yıl olarak nitelendirilen 2020’de sektördeki toplam istihdam sayısını 30 bin artırarak 880 bine çıkaran hırdavat sektörü sürdürülebilir ihracat için yaptığı çalışmaları aralıksız sürdürüyor. Pandemi yılını 8,2 milyar dolar ihracatla kapatan üretim odaklı sektör, 2021’de ihracat pazarlarını genişleterek ve dijitalleşmeye yatırım yaparak büyümeyi hedefliyor. Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği (HISİAD) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, sektörün 2021 beklentilerini ve hedeflerini detaylandırdı.

Geçtiğimiz yıl 200’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Tecdelioğlu “Sektörümüz sadece 2020 Ocak-Kasım döneminde pandemiye rağmen 7,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Yıl sonunda 8,2 milyar dolar rakamını yakaladık.  Halihazırda 1 milyar dolar olan dış ticaret fazlamızı daha yüksek katma değerli üretim ve yerli girdi kullanımının artması ile daha da yükseltmeyi hedefliyoruz.” dedi.

2021 ihracat hedefi 9 milyar dolar

Bu yıl ihracatta 9 milyar dolar hedefinin kritik öneme sahip olduğunu söyleyen Çetin Tecdelioğlu şöyle devam etti: “Pandemi sonrası özellikle MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölgesinde çeşitli işbirliği ve STA anlaşmalarının yaygınlaşmasıyla ihracata pozitif bir fırsat olacağı görüşündeyiz. ABD pazarındaki fırsatlar da ülkemiz toplam ihracatı ve sektörümüz için çok önemli.  Kaldı ki bu bölge ile yıllık ihracatımız yaklaşık 40 milyar dolar seviyelerinde. Türkiye, Lübnan ve Katar ile devam STA onay süreçlerini tamamladıktan sonra ticaret avantajı kazanacak. Ayrıca hırdavat endüstrisine teknoloji ve kapasite yatırımlarını artırarak MENA bölgesinin hırdavat sektörü talebi karşılanması yine ilişkilerin güçlendirilmesi anlamında önem taşıyor. Diğer yandan küresel salgının en büyük etkisi dijitalleşmeyi hızlandırması olacak. Şu an pek çok ülkede bu konuda ciddi yatırımlar var. Pek çok uluslararası fuar sanal ortama taşındı. Artık kimse salgın geçse bile ticaret ortamının tamamen eskiye dönmesini beklemiyor. E-ticaret ve e-ihracat konusunda sektör firmalarımız kesinlikle değişime ayak uydurmalılar.  Dijitalleşme ile gelen yeni ticarete yani e-ticarete ve e-ihracata adapte olmalıyız. Bunun için de firmalarımızın bu konuda gerekli alt yapı yatırımlarını yapmalarının zaruri olduğunu düşünmekteyiz. İDDMİB işbirliği ile firmalarımızı dijital platforma taşıyacak  www.turkishhardware365.com sitesinin çalışmalarına başladık, çok yakında aktifleşmiş olacak.  Sektörümüzden 120 firmanın bu portalda kaydı var. Sanal mağazalarımızı 365 gün açık olacak şekilde daimi fuar niteliğinde açık tutmak durumundayız.”

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete